Będzie Aleja Oldtimerów w Gdańsku

  Będzie Aleja Oldtimerów w Gdańsku

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Flotylla prawie 30-wiekowych żaglowców i jachtów wpłynie 27 sierpnia do starego portu gdańskiego nad Motławą, aby uczestniczyć w trzydniowym, międzynarodowym IV Zlocie Oldtimerów 2010 Gdańsk. Pamiątką po tegorocznym i kolejnych zlotach ma być Aleja Oldtimerów. Brązowe tablice z nazwami i wizerunkami najbardziej znanych klasycznych żaglowców, które odwiedziły Gdańsk, zostaną zamontowane na chodniku ul. Szafarnia
  Dobiegają końca przygotowania do zlotu, którego organizatorami są miasto Gdańsk, kpt. Jerzy Wąsowicz, sławny gdański żeglarz i właściciel żaglowca Antica, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Bałtyckie Bractwo Żeglarzy. Pierwsza taka impreza, zainicjowana przez kpt. Wąsowicza, odbyła się w 2001 roku, druga - w następnym roku, a trzecia- po przerwie w roku 2008. Obecnie zloty są wpisane na stałe do kalendarza gdańskich imprez żeglarskich, organizowanych co dwa lata. Stanowią one dużą atrakcję dla mieszkańców Trójmiasta i turystów, odwiedzających Gdańsk.

  - Udział w zlocie potwierdzili armatorzy większości polskich oldtimerów - zaznacza Rafał Grad, kierownik Mariny Gdańsk MPSiR w Gdańsku. - Są to między innymi żaglowce Antica, Bonawentura i Bryza H oraz pływające pod obcymi banderami Norda i Knudel. Prowadzimy jeszcze rozmowy z właścicielem kołobrzeskich oldtimerów : Ark i Baltic Star. Oba te żaglowce będą uczestniczyć w lipcu w zlocie Baltic Sail Gdańsk. Z Litwy przypłynie dwumasztowy szkuner Brabander, a z Niemiec - brygantyna Greif. Zagraniczymi gośćmi zlotu będą też drewniany kuter Incentive ze Szkocji i duży drewniany jacht z Finlandii. Chcemy skoncentrować flotyllę oldtimerów w jednym rejonie. Dlatego też będzie ona cumowała w naszej marinie i przy nabrzeżach Muzeum Morskiego, na wyspie Ołowianka.

  Kierownik Grad nie ukrywa, że nową inicjatywą organizatorów zlotu jest stworzenie gdańskiej Alei Oldtimerów. O tym, który z żaglowców będzie miał swoją tablicę w tej alei, decydować ma kapituła złożona z przedstawicieli władz miasta i środowiska żeglarskiego.

  Rozmowa z kpt. Jerzym Wąsowiczem, właścicielem oldtimera Antica

  W jaki sposób skłania się armatorów oldtimerów, a zwłaszcza zagranicznych, do udziału w gdańskim zlocie?

  Tegoroczny zlot przygotowujemy od dwóch lat. Oprócz wysłania 400 zaproszeń do armatorów oldtimerów, staram się osobiście przekonywać ich do uczestniczenia w naszej imprezie. Czynię to podczas rejsów Antiki. Traktuję je także jako misje promujące Gdańsk i zlot.

  Jak przebiegały dotychczasowe misje?

  W ubiegłym roku odwiedziłem porty polskie, duńskie, szwedzkie i niemieckie. Rozmawiałem z ponad pięćdziesięcioma armatorami klasycznych żaglowców, zachęcając ich do udziału w tej imprezie. Wręczałem im foldery z informacjami o zlocie i Gdańsku, karty zgłoszenia i list z zaproszeniem od Pawła Adamowicza, prezydenta miasta. Drugą misję zacznę w najbliższy wtorek, wypływając w rejs do Szczecina, na V Zlot Oldtimerów i do portów szwedzkich, duńskich i niemieckich, aby przed 25 sierpnia powrócić do Gdańska.

  Czy armatorzy oldtimerów chętnie przyjmują zaproszenia do Gdańska?

  Zazwyczaj nie znają Polski i nie byli w Gdańsku. Do zaproszenia na zlot odnoszą się z pewną nieufnością i trzeba ich przekonywać. Myślę jednak, że ci, którzy przypłyną - będą wracać do Gdańska. Nasza impreza rozwija się i zapewne z czasem będzie znana w całej Europie.  Program IV Zlotu Oldtimerów w Gdańsku
  Marina Gdańsk i nabrzeże na wyspie Ołowianka

  27. 08., piątek
  - Powitanie żaglowców i jachtów przy nabrzeżach Ołowianki i w Marinie Gdańsk
  - Spotkanie z przedstawicielami władz Gdańska
  28. 08., sobota
  - Prezentacja żaglowców i jachtów przez armatorów w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku, w spichlerzach na wyspie Ołowianka
  - Zwiedzanie żaglowców i jachtów
  - Zwiedzanie Gdańska przez żeglarzy uczestniczących w zlocie
  - Wieczór żeglarski w Klubie Morskim "Zejman", koncert szantowy
  29. 08., niedziela
  -Zwiedzanie żaglowców i jachtów
  - Wielka parada żaglowców i jachtów na Motławie

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo