Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będomin w nowej odsłonie. Bardziej multimedialny?

Maciej Wajer
Jednym z najciekawszych obiektów prezentowanych na ekspozycji ma być Order Orła Białego, który MHN otrzymało jako depozyt z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Jednym z najciekawszych obiektów prezentowanych na ekspozycji ma być Order Orła Białego, który MHN otrzymało jako depozyt z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Muzeum Hymnu Narodowego
To będzie skok w XXI w. Mowa o stałej ekspozycji Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, która po trwających kilka miesięcy pracach zostanie udostępniona już w najbliższą sobotę.

Na tę chwilę zwiedzający czekali wiele lat. W sobotę, 22 sierpnia rozpocznie się nowy rozdział w historii będomińskiej placówki. Można powiedzieć, że będzie to milowy krok w przyszłość. Oferta Muzeum Hymnu Narodowego (oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku) sprosta wreszcie oczekiwaniom zwiedzających w XXI w. Kiedy inne muzea dostosowywały swoją ofertę do potrzeb współczesnego odbiorcy, czas w Będominie jakby się zatrzymał. Jednak dzięki dofinansowaniu w kwocie 500 tys. zł, pozyskanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotychczasowa ekspozycja stała mogła przejść gruntowną przebudowę. W efekcie zwiedzający będą teraz świadkami połączenia tradycyjnych treści z nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi, które pozwoliły na stworzenie ciekawej, wielowątkowej narracji dostosowanej do potrzeb odbiorców w różnym wieku.

Nowa ekspozycja będzie podzielona na dwie części. Pierwsza to "Józef Wybicki i jego czasy", druga - "Losy Mazurka Dąbrowskiego". Elementem łączącym obydwie części będzie historia Mazurka Dąbrowskiego od momentu jego powstania, jako Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, poprzez okres zaborów, odzyskania niepodległości, ustanowienia hymnu narodowego, czasy II wojny światowej i PRL, aż po współczesność.

Dzięki multimediom swoją wiedzę historyczną będą mogły poszerzyć również osoby niepełnosprawne, w tym niewidome. Co ciekawe, zastosowanie wspomnianych urządzeń sprawi, że wiele eksponatów dopiero teraz zostanie zaprezentowanych publicznie.
- Przykładem mogą być karty pocztowe - mówi Przemysław Rey, kierownik MHN. - Mamy bardzo bogatą kolekcję, która liczy ponad 2 tysiące sztuk. Z przyczyn technicznych nie mogliśmy ich wszystkich udostępnić, jednak dzięki multimediom będzie można je teraz wszystkie obejrzeć.

Szefostwo muzeum pragnie również położyć duży nacisk na przedstawienie losów rodziny Wybickich, a przez jej pryzmat chce jednocześnie zaprezentować życie dworku szlacheckiego w minionych epokach. Dlatego też zwiedzając muzeum będzie można spotkać mieszkańców dworku Wybickich w zrekonstruowanych strojach.
Ważną rolę mają też odgrywać eksponaty związane z polskimi symbolami narodowymi. Głównie będą to wizerunki orła, których muzeum posiada ponad 300.

- Chcieliśmy, by nowa ekspozycja była nowoczesna, jednak zależało nam na tym, by urządzenia multimedialne jej nie zdominowały, ponieważ zwiedzający musi mieć bezpośredni kontakt z eksponatami - dodaje Przemysław Rey.
Nowa ekspozycja będzie wzbogacona o eksponaty pozyskane z Muzeum Wojska Polskiego oraz Zamku Królewskiego w Warszawie. Tak więc będzie można na przykład zobaczyć meble pochodzące z Zamku Królewskiego czy też obrazy i broń z MWP.

Jednym z najciekawszych obiektów prezentowanych na ekspozycji ma być Order Orła Białego, który MHN otrzymało jako depozyt z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Nowa ekspozycja stała w MHN w Będominie kończy pewną epokę w historii tej placówki i wprowadza ją w zupełnie nową. Nie oznacza to jednak, że po zrealizowaniu dużego wyzwania, jakim było jej stworzenie, kierownictwo placówki nie stawia sobie kolejnych celów. A te wydają się naprawdę ciekawe. Jak podkreśla Przemysław Rey, jego celem jest stworzenie czterech cyklicznych imprez historycznych odbywających się w ciągu roku w Będominie. Pierwsza ma być poświęcona konfederacji barskiej, druga insurekcji kościuszkowskiej, trzecia to Batalia Napoleońska, natomiast ostatnia ma być inscenizacją przedstawiającą wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Dodajmy, że oficjalne otwarcie nowej ekspozycji stałej będzie połączone z widowiskiem historycznym, jakim jest Batalia Napoleońska. Widowisko to jest rekonstrukcją wydarzeń, które miały miejsce na Pomorzu w latach 1806-1807. Miłośnicy epoki napoleońskiej będą wcielać się w żołnierzy polskich, rosyjskich i pruskich. Dzięki temu publiczność będzie miała okazję przenieść się w czasie i zobaczyć między innymi codzienne życie żołnierzy, działalność szpitala polowego, funkcjonowanie sądu wojskowego, a także musztrę żołnierską czy pokaz wojskowych służb medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki