Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będomin. "Marsz, marsz Piłsudski" - wystawa w 100. rocznicę powstania Legionów Polskich

Maciej Wajer
Wizja legionów w ujęciu Kazimierza Sichulskiego - Józef Piłsudski ze Stańczykiem i Wernyhorą
Wizja legionów w ujęciu Kazimierza Sichulskiego - Józef Piłsudski ze Stańczykiem i Wernyhorą M.Wajer
Biżuterię, grafiki, broń białą, umundurowanie legionistów polskich walczących w I wojnie światowej będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Nie jest kwestią przypadku, że nową wystawę zatytułowano "Marsz, marsz Piłsudski... W setną rocznicę powstania Legionów Polskich 1914-2014". To świadome nawiązanie do pieśni powstałej wiosną 1915 roku w Sławkowie, której autorem był Bolesław Pochmarski.

- "Marsz, marsz Piłsudski" w pewnym sensie wiąże się z pieśnią utworzonych we Włoszech Legionów Polskich - mówi Henryk Wawrzyk, kierownik Muzeum Hymnu Narodowego. - Do tego wystawa odbywa się w Będominie, czyli w miejscu urodzin Józefa Wybickiego, autora słów "Mazurka Dąbrowskiego". Prezentacja ma przede wszystkim pokazywać historię powstania Legionów Polskich oraz ich udział w walkach o niepodległość Rzeczpospolitej.

Ponadto, przez pryzmat tej konkretnej formacji wojskowej, będzie można się dowiedzieć wielu interesujących rzeczy na temat samego Józefa Piłsudskiego i jego roli we wskrzeszeniu niepodległego państwa polskiego.
Warto przypomnieć, że Legiony Polskie powstały w sierpniu 1914 r., czyli tuż po zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, do którego doszło pod koniec czerwca tego samego roku w Sarajewie. Zabójstwo stało się bezpośrednim powodem wybuchu I wojny światowej. Wojny, w której po przeciwnych stronach barykady stanęli "likwidatorzy" polskiej niepodległości.

Na wystawie będzie można obejrzeć specjalną prezentację multimedialną, pokazującą niezwykle ciekawe losy poszczególnych Brygad Legionów Polskich oraz ich dowódców. Na uwagę zasługują chociażby wydarzenia z początku roku 1918, kiedy to państwa centralne podpisały z Ukrainą traktat pokojowy w Brześciu.

- Informacje o przekazaniu Ukrainie części Chełmszczyzny i Podlasia były dla legionistów szokiem - wyjaśnia Aniela Wawrzyk, kustosz MHN w Będominie. - W konsekwencji wśród oficerów zapadła decyzja o przejściu frontu i połączeniu się w Rosji z zorganizowanymi na jej terenie polskimi korpusami.
Niestety, nie wszystkim żołnierzom udało się przebić na rosyjską stronę frontu. Część z nich została rozbrojona przez wojska austriackie i wywieziona do obozów w Huszt i Marmarosz-Sziget na Węgrzech. Po przeprowadzeniu śledztwa w stan oskarżenia postawiono 91 oficerów, 240 podoficerów i szeregowców. Zwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć obrazy Wojciecha Kossaka i Kazimierza Sichulskiego oraz litografie Leopolda Gottlieba. Nie zabraknie elementów umundurowania polskich legionistów, broni palnej i białej, medali, a także biżuterii, plakietek, odznak i archiwalnych kart pocztowych.

Prawdziwą perełką jest zawieszka z Aktem 5 listopada 1916 roku, ogłoszonym przez austriackiego generalnego gubernatora Karla von Kuka. Obiekt ten wykonano w formie miniaturowej książki z metalową oprawką z tłoczoną koroną, poniżej której jest orzeł, a na drugiej okładce data 5/11 1916 w wieńcu. Wewnątrz znajduje się przyklejona książeczka papierowa z tekstem aktu. Co ciekawe, zawieszka ma wymiary 2,9 na 2,4 centymetry! Zwiedzający będą mogli także zobaczyć odezwy cara rosyjskiego oraz Józefa Piłsudskiego, zachęcające Polaków do udziału w wojnie, która miała przynieść niepodległość Polski.
Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz z kolekcji prywatnych: Andrzeja Sas-Jaworskiego, Bogdana Pietruszki, Konstantego Siekierskiego, Ireneusza Dojasa, Mieczysława Filipczaka.

Plan uroczystego otwarcia wystawy "Marsz, marsz Piłsudski. W setną rocznicę powstania Legionów Polskich 1914-2014" - sobota, 17 maja, MHN w Będominie: godz. 17 - koncert muzyki patriotycznej i rozrywkowej Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie; godz. 18 - Oficjalne otwarcie; godz. 18. 30 - koncert pieśni legionowych w wykonaniu połączonych chórów żeńskich I LO im. J. Wybickiego w Kościerzynie i Kościerskiego Domu Kultury im. J. Wybickiego; godz. 19.30 - ognisko i wspólne śpiewanie pieśni legionowych.
Wystawę będzie można oglądać do 31 sierpnia br.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki