Będą popularyzować postać Leona Heykego oraz model dwujęzycznego wychowania

Bartosz Cirocki
Udostępnij:
Kaszubskie organizacje ustanowiły swoich patronów roku 2015

Jan Karnowski, Aleksander Majkowski i Leon Heyke - to tak zwana wielka trójka twórców młodokaszubskich. Dwaj pierwsi byli już przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie okrzyknięci patronami roku, ostatni będzie nim przez najbliższe dwanaście miesięcy. Osobę i twórczość Leona Heykego zrzeszeńcy przypominać będą na najróżniejszych wydarzeniach.
Jak tłumaczy Łukasz Grzędzicki, prezes ZKP, na takim wyborze, obok przypadającej w tym roku 130 rocznicy urodzin "pieśniarza północy", zaważyły głównie dwa powody.

- Był wybitnym literatem zaliczanym do wielkiej trójki środowiska młodokaszubskiego, był też dobrym pedagogiem, który pracując w kościerskim seminarium nauczycielskim i gimnazjum wpływał na kształtowanie się zainteresowań młodzieży kaszubskiej, a wśród niej takich postaci jak: Józef Ceynowa, Jan Trepczyk, Aleksander Labuda, ks. Hilary Jastak czy ks. Antoni Pepliński - wylicza Łukasz Grzędzicki.

Leon Heyke urodził się 10 października 1885 r. w Cierzni pod Wejherowem, w rolniczej rodzinie Ferdynanda i Anny. Edukację rozpoczął w szkole powszechnej w Bieszkowicach i gimnazjum w Wejherowie, a kontynuował ją w Seminarium Duchownym w Pelplinie. W 1910 r. otrzymał święcenia kapłańskie, w 1913 r. zdobył tytuł doktora teologii. Posługę kapłańską rozpoczął w Lignowach, potem był wikariuszem w wielu parafiach, w czasie I wojny światowej sanitariuszem i kapelanem, a po niej też prefektem i katechetą w kościerskich placówkach.

Już w młodości umiłował kulturę kaszubską i tą pasją zarażał innych. "Obok studiów zawodowych zajmowałem się nieustannie kaszubologią, zwłaszcza we Wrocławiu, gdzie najserdeczniejszą zawarłem przyjaźń z J. Karnowskim" - pisał ks. Heyke w swoich wspomnieniach, przypomnianych w książce "Młodokaszubi. Szkice biograficzne". W historii regionu zapisał się przede wszystkim jako poeta i pisarz.

- Heyke swoją twórczością literacką udowodnił, że dzięki wykorzystaniu bogactwa frazeologii i obrazowania języka kaszubskiego można zwerbalizować i odpowiednio opisać najbardziej wzniosłe i subtelne uczucia oraz myśli człowieka - uważa Stanisław Janke, autor biografii "Poeta z kaszubskiej nocy. Życie i twórczość ks. dr. Leona Heykego". - On do tego doszedł i wykorzystywał to w twórczości już sto lat temu, podczas gdy jeszcze dziś nie brakuje na Kaszubach takich, którzy twierdzą, że po kaszubsku co najwyżej pogadać sobie można w zagrodzie.

Najsłynniejsze liryczne dzieła Heykego to debiutancki zbiór wierszy "Piesnie północy" i jedyny tomik "Kaszëbsczé spiéwë", a z prozy m.in. cykl humoresek "Bardzeńczé wërgle", zbiór legend "Podania kaszubskie", sztuki sceniczne "Agust Szloga" i "Katilina". Wiele lat poświęcił poematowi "Dobrogost i Miłosława", który ukazał się niepełny. Nie dokończył też kolejnej sztuki "Mądri Dëga" (pisownia wg S. Jankego). 16 października 1939 r. został rozstrzelany przez Niemców w Lesie Szpęgawskim. Dzięki swej twórczości pozostanie jednak nieśmiertelny.

- Leon Heyke był przede wszystkim wieszczem - podkreśla Stanisław Janke. - Jego niektóre sentencje poetyckie są często wykorzystywane jako cytaty, hasła na kaszubskich sztandarach i podczas wydarzeń poświęconych jego pamięci.
Patronami ZKP w poprzednich latach byli m.in. Krzysztof Mrongowiusz, ks. prof. Janusz Pasierb, Florian Ceynowa.
- Od kilkunastu lat staramy się wybierać patronów roku i w ten sposób przypominać o wybitnych postaciach, które przyczyniły się do wzbogacenia dorobku kultury Kaszub i Pomorza - mówi Łukasz Grzędzicki. A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie