Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będą odszkodowania za trasę S7?

Redakcja
Będą odszkodowania za trasę S7?
Będą odszkodowania za trasę S7? nowydworgdanski.naszemiasto.pl
Przypomnijmy, powodem opóźnień w wypłatach jest wciąż trwająca procedura wycen gruntów. To na ich podstawie będą wypłacane odszkodowania. Przejętą ziemię wyceniają rzeczoznawcy wojewody. Jednak od tzw. operatów szacunkowych odwołuje się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (inwestor S7). Drogowcy podkreślają, że wartość ziemi jest przeszacowana. Przedłużająca się procedura odszkodowawcza sprawiła, że rolnicy rozpoczęli protest. W lutym zablokowali plac budowy w miejscowości Dworek.

W piątek z rolnikami i właścicielami gruntów wywłaszczonych pod budowę drogi krajowej S7 spotkał się wojewoda pomorski Dariusz Drelich. W spotkaniu uczestniczyli również specjaliści z wydziałów Nieruchomości i Skarbu Państwa oraz Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Okazuje się, że rolnicy mogą otrzymać znaczną część odszkodowań za grunt dość szybko.

Dyrektor Wydziału Nieruchomości i Skarbu Państwa PUW w Gdańsku poinformowała bowiem o procedurze wypłat w ramach instytucji tzw. „bezpiecznej zaliczki”. Umożliwia ona wypłatę części odszkodowania przed ostatecznością decyzji odszkodowawczej.

W praktyce wygląda to tak, że po złożeniu odwołania strona postępowania występuje z wnioskiem o wypłatę zaliczki w postaci 70 proc. kwoty ustalonej w decyzji odszkodowawczej do inwestora, który zobligowany jest do jej wypłacenia w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Teraz właściciele poszczególnych nieruchomości przejętych pod budowę żuławskiego odcinka S7, nawet jeśli GDDKiA odwołała się od wycen ich gruntów, będą mogli wystąpić z takim wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddziału w Gdańsku.

 

Źródło: red.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki