Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą badania przesiewowe noworodków pod kątem SMA. "To szansa na uratowanie ok. 50 dzieci rocznie przed ciężką niepełnosprawnością"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Fundacja i organizacje pacjenckie od wielu lat apelowały o rozszerzenie badań przesiewowych u noworodków o diagnostykę pod kątem rdzeniowego zaniku mięśni. Wreszcie usłyszeliśmy pozytywny sygnał Agencji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w tej sprawie. - Ta decyzja to szansa na uratowanie ok. 50 dzieci rocznie przed ciężką niepełnosprawnością - podkreśla Dorota Raczek z Fundacji SMA.

Rada Przejrzystości Agencji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dała zielone światło na wprowadzenie badań przesiewowych noworodków pod kątem występowania rdzeniowego zaniku mięśni.

Będą badania przesiewowe pod kątem SMA u noworodków

- Przedmiotem opinii Rady był projekt zmian w zapisach programu polityki zdrowotnej dotyczącego badań przesiewowych noworodków. Projekt jest zmienioną wersją poprzednio ocenianego projektu (ocenionego negatywnie) Zmiany w proponowanej wersji projektu odnoszą się do rozszerzenia panelu badań przesiewowych noworodków o badania w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA)- czytamy w opinii Prezesa AOTMiT.

Rdzeniowy zanik mięśni jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, która skutkuje degeneracją układu nerwowego i w dalszej kolejności upośledzeniem tkanki mięśniowej i osłabieniem pracy mięśni. Wyróżnia się kilka postaci schorzenia, które odznaczają się odmiennym rokowaniem, jednak to właśnie szybkie rozpoznanie SMA daje szansę na skuteczne leczenie.

- Z ogromną radością przyjęliśmy wczorajszą pozytywną opinię AOTMiT - podkreśla Dorota Raczek z Fundacji SMA. - Ta decyzja to szansa na uratowanie ok. 50 dzieci rocznie przed ciężką niepełnosprawnością, a ich rodziny przed jej skutkami. Fundacja SMA już od kilku lat pracowała nad wprowadzeniem badań przesiewowych pod kątem SMA w naszym kraju. Nasze działania nabrały tempa po ogłoszeniu refundacji w 2019 roku, był to przełomowy moment dla całego środowiska SMA w Polsce.W roku 2020 wprowadzenie badań przesiewowych było naszym głównym celem i mimo pierwszej negatywnej opinii i rekomendacji nie ustawaliśmy w działaniach.

Zmiany mają wejść w życie już w tym roku w 10 województwach, a docelowo od przyszłego roku program będzie funkcjonował we wszystkich regionach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki