Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beatyfikacja Karola Wojtyły: Ślady Jana Pawła II na Pomorzu

Mariusz Szmidka, AT
Na gdańskiej Zaspie Papież poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła - parafii Opatrzności Bożej
Na gdańskiej Zaspie Papież poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła - parafii Opatrzności Bożej Adam Warżawa/Archiwum
Dla nas Polaków pontyfikat Jana Pawła II ma szczególne znaczenie, bowiem przypada na okres, kiedy w Polsce zaszły gwałtowne zmiany ustrojowe. Przekonaliśmy się o tym podczas jego pielgrzymek na Pomorze i spotkań w Gdyni, na gdańskiej Zaspie, w Koszalinie, Sopocie, Pelplinie i Elblągu.

W każdym z miejsc na Pomorzu, które odwiedził Jan Paweł II, znajduje się dziś jakaś materialna pamiątka tamtego wydarzenia. Nawet na Westerplatte, gdzie trudno byłoby dostawić pomnik, zdjęcia ze spotkania Papieża z młodzieżą zamykają plenerową wystawę, ilustrującą trzysta lat historii półwyspu. Materialnych pamiątek powstało dosyć. Z pamięcią duchową jest już różnie. Czy nie pozacierały się nam w pamięci wówczas wypowiadane słowa? Przecież wpłynęły one na umocnienie się opozycji demokratycznej, dodały jej sił do działania i przyspieszyły bieg historii. To był początek drogi do wolności.

Wtedy w 1987 roku na Zaspie Papież mówił "do nas" i "za nas", kładąc akcent na najważniejsze wartości: życie i rodzinę, a jednocześnie wskazując na zagrożenia współczesnej cywilizacji. Dziś, ponad 20 lat później, zadaniem dla nas jest zgłębianie nauk papieskich i kierowanie się nimi w życiu codziennym. W przypadku wielu Pomorzan, w tym Kaszubów, Kociewiaków, Borowiaków, Krajniaków ziarna jego słów trafiły na żyzną glebę.
Niemal każda gmina chce mieć swój pomnik Ojca Świętego, aby w ten sposób uczcić pamięć wielkiego Papieża i mieć Jego wizerunek jak najbliżej siebie. Jego imieniem nazywane są szkoły katolickie, podstawowe, gimnazja, a także ulice, ronda i skrzyżowania. Imię Jana Pawła II nosi też Collegium Marianum w Pelplinie.

Najcenniejsze są jednak pamiątki po Ojcu Świętym, ołtarze, przy których odprawiał eucharystię, kościoły, które odwiedził, cudowne obrazy i figury, które ukoronował koronami papieskimi, miejsca, po których stąpał.

Niezwykłe są też miejsca, które odwiedzał jeszcze jako biskup krakowski i kardynał. Na Pomorzu również ich nie brakuje.

Sprzyjające modlitwie i medytacji są szlaki kajakowe, m.in. na rzekach Brdzie i Słupi, wcześniej odwiedzanych przez przyszłego Papieża. Wielu turystów goszczących na Pomorzu odwiedza miejsca związane z osobą polskiego Papieża.

Kościół Opatrzności Bożej w Gdańsku

Na gdańskiej Zaspie Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła - parafii Opatrzności Bożej, przy którym do dziś, co roku w rocznice związane z Ojcem Świętym wierni zapalają znicze i odmawiają modlitwy w intencji polskiego Papieża. Przy tej właśnie parafii w 2007 roku sekretarz stanu Watykanu Tarcisio Bertone poświęcił pomieszczenia Gdańskiego Ośrodka Dokumentacji Nauczania Jana Pawła II.

Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie
Z elementów papieskiego ołtarza, przy którym Ojciec Święty przewodniczył eucharystii w Sopocie w 1999 roku, przy matemblewskim sanktuarium powstała kalwaria, którą 4 czerwca 2000 roku uroczyście poświęcił ks. abp Tadeusz Gocłowski.

Sanktuarium Maryjne w Trąbkach Wielkich

12 czerwca 1987 roku, podczas nabożeństwa na gdańskiej Zaspie, Ojciec Święty ukoronował cudowny wizerunek Matki Boskiej Trąbkowskiej z jednego z najważniejszych sanktuariów w archidiecezji gdańskiej, w Trąbkach Wielkich.

Cudowny obraz Matki Boskiej Wejherowskiej

Podczas mszy świętej na sopockim hipodromie 5 czerwca 1999 roku Papież Jan Paweł II uroczyście koronował obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele, autorstwa XVII-wiecznego artysty Andrzeja Stecha. Złote korony papieskie, wysadzane szlachetnymi kamieniami, nałożone zostały postaciom umieszczonym na obrazie Matki Bożej i Dzieciątka. Znajduje się on w Kościele Klasztornym Braci Mniejszych Franciszkanów pw. św. Anny w Wejherowie. Obraz Matki Bożej Wejherowskiej umieszczony jest w prawym bocznym ołtarzu. Liczne wota umieszczone obok obrazu świadczą o wdzięczności wiernych za wysłuchanie ich próśb, a Wejherowo nazywane "Kaszubską Jerozolimą", ale także "Kaszubskim Lourdes" stało się coraz bardziej znanym celem wielu pielgrzymek.

Krzyż i droga krzyżowa w Pelplinie

W Pelplinie, w miejscu, gdzie odprawione było nabożeństwo w dniu 6 czerwca 1999 roku, pozostał ogromny krzyż jako pamiątka po tej pielgrzymce. A góra, na której Papież koncelebrował mszę św., została nazwana Górą Jana Pawła II. We wrześniu 2002 r. biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga pobłogosławił nowo powstałą na górze drogę krzyżową. Jest to kamienny wizerunek 14 stacji Męki Chrystusa. Obecnie góra ta jest miejscem modlitw. Odprawia się na niej drogę krzyżową. Odbywają się tam również uroczystości religijne. Od 1999 r. Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Gminy Pelplin.

CZYTAJ TAKŻE:
Beatyfikacja Jana Pawła II: Uroczystości na Pomorzu
Rysunki inspirowane słowami Jana Pawła II
Abp Sławoj Leszek Głódź o beatyfikacji Jana Pawła II
Beatyfikacja Karola Wojtyły: Ślady Jana Pawła II na Pomorzu
Starogard Gdański: Herb papieski ze zniczy na beatyfikację Jana Pawła II

Ołtarz Papieski w Sierakowicach

Największą pamiątką po Janie Pawle II w powiecie kartuskim jest Ołtarz Papieski w Sierakowicach. To przy nim Ojciec Święty odprawiał nabożeństwo podczas spotkania z pielgrzymami 6 czerwca 1999 roku w Pelplinie. Głównym jego elementem jest wielka stalowa sieć rybacka, rozpostarta przez parę ptaków niebieskich. Motyw sieci rybackiej nawiązuje do Pisma Świętego i specyfiki Pomorza. Ołtarz został posadowiony w centrum, w pobliżu kościoła św. Marcina w Sierakowicach, przy trasie prowadzącej z Kartuz do Lęborka.

Papieski Szlak Kajakowy Brdą

Szlak papieski jest to ogólna nazwa szlaków turystycznych biegnących ścieżkami, które przed laty przemierzał Karol Wojtyła - najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał oraz które odwiedzał jako Papież.

W czasie ponad 20 wakacyjnych wypraw Karol Wojtyła przepłynął najpiękniejsze szlaki wodne północnej Polski. Szczególnie ukochał sobie Brdę. To na niej rozpoczął swoje "kajakowe duszpasterstwo". Pierwsza Jego wyprawa kajakowa, wówczas jeszcze młodego księdza, rozpoczęła się 23 sierpnia 1953 r. w Nowej Brdzie, w gminie Przechlewo. Każdy dzień wyprawy zaczynał się od polowej mszy świętej, którą odprawiano na odwróconym do góry dnem kajaku, pod krzyżem złożonym z dwóch skrzyżowanych wioseł. W 50 rocznicę tamtego sierpniowego dnia, przy nowym mostku na Brdzie, zwanym mostem Karola, odsłonięto okazały głaz pamiątkowy z napisem "Tu, w Nowej Brdzie 23 VII 1953 r. rozpoczął swoje kajakowe wędrówki ks. Karol Wojtyła Papież Jan Paweł II".

Papieski Szlak Kajakowy Słupią

Także na rzece Słupi powstał papieski szlak kajakowy. W 1964 r. przyszły Papież Jan Paweł II wraz z grupą zaprzyjaźnionych kajakarzy płynął tą rzeką. Wyprawa ta była kontynuacją zapoczątkowanych w 1958 roku pobytów wakacyjnych na tak zwanych ziemiach odzyskanych. Łącznie pokonano wtedy 124 kilometry. Na całej trasie, którą w 1964 roku pokonał Wojtyła, znajduje się 10 pamiątkowych obelisków upamiętniających ten spływ. Pierwszy stanął w 2004 roku w Słupsku, a 2 lata później obelisk postawiono też w Gołębiej Górze (pow. bytowski). W Chośnicy jest kamień z białymi pasami, które wyglądają jak stuła. W Gałąźni Małej natomiast po jednej stronie rzeki stoi kościół Piotra i Pawła, a po drugiej obelisk upamiętniający Papieża Polaka. W środku płynie Słupia, niczym Tybr w Rzymie.

CZYTAJ TAKŻE:
Beatyfikacja Jana Pawła II: Uroczystości na Pomorzu
Rysunki inspirowane słowami Jana Pawła II
Abp Sławoj Leszek Głódź o beatyfikacji Jana Pawła II
Beatyfikacja Karola Wojtyły: Ślady Jana Pawła II na Pomorzu
Starogard Gdański: Herb papieski ze zniczy na beatyfikację Jana Pawła II

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki