Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. niepełnosprawnych: Wchodzić jednymi drzwiami

Ksenia Pisera
Beata Wachowiak-Zwara
Beata Wachowiak-Zwara Tomasz Bołt
Z Beatą Wachowiak-Zwarą, jedną z twarzy Projektu Mistrzowie oraz m.in. pełnomocnikiem prezydenta Gdyni do spraw osób niepełnosprawnych - rozmawia Ksenia Pisera.

Uważa się Pani za mistrza?
Absolutnie się tak nie czuję. Wzięłam udział w Projekcie Mistrzowie dlatego, że cel jest niesamowity i cieszę się, że zostałam zaproszona do tej akcji.

Naprawdę? Jest Pani przecież utytułowanym "Człowiekiem bez barier", od czternastu lat zmienia Pani Gdynię. Do tego wicemistrzostwo świata w supergigancie w narciarstwie alpejskim czy wicemistrzostwo we włoskich zawodach kajakarskich...
Uwielbiam kajaki i staram się każde wakacje spędzać na tej formie rekreacji. Wzięliśmy
udział w zawodach i się udało. To było ogromne wyróżnienie.

Sesja zdjęciowa dla kalendarza Projektu Mistrzów nie była typowa, prawda?

Zdjęcia są metaforą i chodziło o to, żeby ludziom coś przez ten obraz przekazać. Ja na zdjęciu pokonuję schody, które wydają się barierą nie do pokonania. Moim zdaniem, to dość symboliczne. Okazuje się, że można wszystko, i bardzo podobało mi się to, że mogłam zaistnieć w kalendarzu jako osoba niepełnosprawna, która pokazała, że nie ma rzeczy niemożliwych. Że może być wzorcem i pewnie jakąś inspiracją.

Na co dzień brak takich inspiracji?
Nasze społeczeństwo nie zawsze docenia potencjał osób niepełnosprawnych. Utarł się synonim, że niepełnosprawny znaczy gorszy. To jest nieprawdą i udowadniamy to na każdym kroku. Jaś Mela zdobył bieguny, mamy świetnych paraolimpijczyków. Jest też wiele innych osób, które - mając ograniczone możliwości - robią więcej niż osoby sprawne.

To co jeszcze trzeba zmienić?
Najważniejsza jest zmiana mentalności społecznej, te bariery łamie się najtrudniej. Osoby niepełnosprawne albo traktujemy jak "mistrzów", bo robią coś niecodziennego, albo się nad nimi pochylamy, bo potrzebują jakiegoś wsparcia. Ważna jest kwestia dostosowania infrastruktury. Żebyśmy mogli "wchodzić tymi samymi drzwiami". Tymi samymi, bo specjalne rozwiązania szufladkują osoby niepełnosprawne. Pokazujemy, że się różnią, a tak naprawdę każdy z nas bywa w życiu niepełnosprawny. Definicja niepełnosprawności nie jest jednoznaczna i nie wiem, czemu ma służyć. Osoba niepełnosprawna myśli i czuje jak każda inna.

Rozmawiała Ksenia Pisera

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki