MKTG SR - pasek na kartach artykułów

BCC skierował do rządu uwagi do projektu Tarczy Antykryzysowej. „Niezbędne są pilne działania”. Kłopoty biznesu związane z koronawirusem

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Maciej Dobrzyniecki, kanclerz Loży Gdańskiej Business Centre Club
Maciej Dobrzyniecki, kanclerz Loży Gdańskiej Business Centre Club Przemek Swiderski
Business Centre Club skierował do rządu uwagi do projektu Tarczy Antykryzysowej, czyli pakietu, który ma chronić i wspomagać biznes przeżywający kryzys związany z pandemią koronawirusa. Propozycje BCC, największej w kraju ustawowej organizacji indywidualnych pracodawców, powstały w Instytucie Interwencji Gospodarczych, po konsultacjach z przedsiębiorcami. Celami proponowanych zmian, jak podaje związek pracodawców BCC, są ochrona miejsc pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej.

Kluczowe zmiany proponowane przez BCC:

  • wprowadzić abolicję danin publicznoprawnych: składek do ZUS – przynajmniej na 3, jeśli nie na 6 miesięcy; zaniechać poboru podatków przez okres 6 miesięcy, w tym od nieruchomości (tu apel do samorządów),
  • dofinansować wynagrodzenia pracowników w sytuacji przestoju, obniżonego wymiaru czasu pracy; państwo musi przejąć na siebie finansowanie pracownikom zasiłku chorobowego, kiedy ci przebywają na zwolnieniu (obecnie finansują je przez 33 dni pracodawcy),
  • wypłacać rodzicom lub opiekunom prawnym zasiłki opiekuńcze za czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem szkół nie tylko w przypadku dzieci do lat 8., ale przynajmniej 12. (jak we Włoszech), a do 18. roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych,
  • zapewnić płynność finansową firmom: zwolnić środki z rachunków VAT; przyspieszyć do 15 dni terminy zwrotów VAT, bez sztucznego przedłużania terminów zwrotu; rozszerzyć możliwość rozliczania VAT metodą kasową na wszystkie przedsiębiorstwa (obecnie dostępne wyłącznie dla małych podatników); radykalnie skrócić termin na zastosowanie ulgi na złe długi tj. do maksimum 20 dni (obecnie 90.),
  • odroczyć w czasie obowiązki: składania sprawozdań finansowych, deklaracji i zeznań podatkowych; wdrożenia struktury JPK VAT, nowej matrycy stawek VAT; związane z wdrażaniem i realizacją PPK i PPE; dematerializacji akcji wynikającą ze zmian w Ksh,
  • umożliwić szybką ścieżkę wykorzystania środków z UE: wydłużyć terminy konkursów, zwiększyć możliwości nadkontraktacji w konkursach, ogłosić konkursy i zapewnić odpowiedni budżet na działania, które sfinansują projekty w zakresie technologii ułatwiających/ ratujących życie w dobie kryzysu epidemiologicznego (technologie komunikacji, e-learningu, zarządzania, powiadamiania, identyfikacji i leczenia chorób, telemedycyny, pomocy psychologiczna itp.) poprzez specjalną, uproszczoną i szybką ścieżkę.

Pandemia koronawirusa. Biznes w kryzysie

Prezes BCC Marek Goliszwski podkreśla, że Tarcza Antykryzysowa powstaje zbyt wolno, a proponowane wsparcie jest oderwane od realnych potrzeb mikro, małych, średnich i dużych firm oraz ich pracowników.

Niezbędne są pilne działania, ponieważ kryzys zdrowotny i recesja gospodarcza nasilą się. Ludzie będą umierać. Firmy bankrutować. Mamy dopiero namiastkę rozwoju tej dramatycznej sytuacji – mówi Marek Goliszewski, prezes BCC.

Maciej Dobrzyniecki, kanclerz Loży Gdańskiej, wiceprezes zarządu BCC, zauważa, że w ocenie BCC przedstawione projekty ustaw w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej nie odpowiadają skali wyzwań w gospodarce i potrzebie osłony średniego i dużego biznesu.

– Skala biurokracji, żądania od firm dokumentacji – często wrażliwej, rozmaitych zaświadczeń, stanowią klasyczne działanie urzędnicze, w celu zabezpieczenia własnych pozycji. Z zawodem stwierdzamy, że nikt z decydentów i autorów projektu nie zadbał o przecięcie tej biurokratycznej pętli – mówi Maciej Dobrzyniecki, kanclerz Loży Gdańskiej, wiceprezes zarządu BCC.

Zwraca również uwagę, że wielu przedsiębiorców już nie ma środków na wypłatę wynagrodzeń i zobowiązania publiczno-prawne.

– Kierujemy kolejne propozycje rozwiązań do rządu i parlamentu. Jesteśmy w permanentnym kontakcie z Ministerstwem Rozwoju – kanclerz Loży Gdańskiej BCC.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

BCC opiniuje Tarczę Antykryzysową

Oprócz wspomnianych postulatów, prezes BCC wydał także opinię na temat Tarczy Antykryzysowej.

Rząd deklaruje pokrycie składek na ZUS przez 3 miesiące dla małych firm. Ale 3 miesiące to za krótko. I deklaracja powinna objąć średnie i duże firmy. One będą generować największe straty i bezrobotnych. Dobrze, że zgodnie z projektem Tarczy, podatnicy płacący CIT i PIT będą mogli odliczyć straty roku bieżącego od dochodu uzyskanego w 2019 roku. Ale ważniejsze, czego w propozycjach rządu nie ma, byłoby w najbliższym kwartale zwolnienie przedsiębiorców z danin CIT, PIT, PFRON i na Fundusz Pracy, w zależności od procenta utraconych dochodów – napisał w opinii prezes BCC.

W dokumencie wyraził obawę, czy deklarowane 60-70 mld złotych pomocy państwa dla biznesu, w sytuacji, gdy wirus pokonał prawa gospodarki rynkowej, wystarczy, by firmy złapały oddech finansowy.

– Moim zdaniem nie wystarczy i potrzebna będzie kolejna Tarcza – napisał prezes BCC.

Potwierdza to Maciej Dobrzyniecki, kanclerz Loży Gdańskiej, wiceprezes zarządu BCC.

Wsparcie, jakie proponuje rząd jest za małe i nie zrównoważy potrzeb przedsiębiorców. Po kryzysie będziemy mogli mówić o stagnacji gospodarczej. Porównywalne co do potencjału kraje europejskie przeznaczają na pomoc biznesowi setki miliardów euro – podkreśla kanclerz Loży Gdańskiej BCC.

I dodaje, że teraz najważniejsze jest, by połączyć siły i pokonać epidemię koronawirusa,

– Loża Gdańska BCC uruchomiła akcję, mającą na celu pomoc pomorskim szpitalom w zapewnieniu środków ochrony i ratowania życia, ale o szczegółach opowiemy niebawem – zapowiada Dobrzyniecki.

Wsparcie dla przedsiębiorców

BCC uruchomiło różne formy wsparcia dla swoich członków, pomoc została też skierowana do firm, które nie należą do związku pracodawców BCC. Powstał Sztab Antykryzysowy oraz Koronawirus – Gorąca Linia, gdzie na pytania przedsiębiorców odpowiadają eksperci. Uruchomiono także webinaria, których uczestnicy mogą rozmawiać m.in. o prawie pracy, komunikacji kryzysowej, wykonywaniu umów czy zdalnym zarządzaniu produkcją. Działa również wewnętrzne Forum Współpracy – Business Mixer Online, czyli platforma do wzajemnej pomocy, a także zamieszczania ofert i komunikatów o potrzebach i wsparciu, jakiego przedsiębiorcy mogą udzielić członkom BCC.

Rząd opracowuje Tarczę Antykryzysową, by podczas pandemii koronawirusa chronić miejsca pracy i zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne i finansowe obywateli i firm. Szacowana wartość pakietu świadczeń w ramach Tarczy Antykryzysowej to co najmniej 10% PKB. Rząd zapowiada m.in. pokrycie składki na ZUS na 3 miesiące, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i ochronę konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Bałtyckiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki