Baza Aktów Własnych. Prostszy dostęp dla mieszkańców do uchwał i zarządzeń prezydenta Gdańska

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Sesja Rady Miasta Gdańska Karolina Misztal
Od początku 2020 roku na miejskiej stronie internetowej działa nowa, przejrzysta wyszukiwarka lokalnych aktów prawnych. To uproszczenie dla mieszkańców, radnych dzielnic, ale również przedsiębiorców i społeczników, którzy w łatwiejszy sposób, bez wpisywania tytułu, numeru czy daty podpisania dokumentu, mogą teraz znaleźć ważne dla nich uchwały czy zarządzenia.

Uzyskanie dostępu do uchwał przyjmowanych przez miejskich radnych czy zarządzeń podpisywanych przez prezydent Gdańska będzie łatwiejsze - wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło związane z tematyką dokumentu lub nazwę ulicy, której może dotyczyć.

- Nowa wyszukiwarka to duże ułatwienie dla wszystkich tych, którzy chcą szybko odnaleźć uchwały Rady Miasta Gdańska lub zarządzenia prezydenta, a nie znają ich tytułu, numeru czy dokładnej daty podpisania dokumentu. Takich właśnie danych należało użyć na działającej do tej pory platformie - informuje Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Nowa wyszukiwarka jest przejrzysta w działaniu. W panelu wyszukiwania użytkownicy mają dostęp do szybkiej i prostej w obsłudze wyszukiwarki kontekstowej. Po lewej stronie ekranu znajdziemy zakładki, dzięki którym możemy filtrować zbiory. Możemy wybrać uchwały Rady Miasta Gdańska, zarządzania Prezydenta Miasta Gdańska lub inne akty prawne. Z prawej strony pojawia się lista interesujących nas dokumentów.

Sposób wyświetlania listy oraz sortowanie jej elementów można dostosować wedle własnych preferencji.

Czytaj także

- Stwarza to wiele możliwości prezentacji poszukiwanych treści, a obsługa tych funkcji jest bardzo intuicyjna - zachęca Jędrzej Sieliwończyk.

Baza Aktów Własnych działa w oparciu o aplikację Legislator, dzięki czemu akty prawne pojawiają się na bieżąco w Biuletynie Informacji Publicznej w formie plików. To format ZIPX (a nie jak dotychczas PDF), czyli specjalny, plikowy format zapisu dokumentów elektronicznych zawierających akty prawne. Z takiego pliku można skopiować tekst, który stanowi treść interesującego nas dokumentu.

Baza Aktów Własnych. Prostszy dostęp dla mieszkańców do uchwał i zarządzeń prezydenta Gdańska
https://baw.bip.gdansk.pl/UrzadMiejskiwGdansku

Nowym rozwiązaniem jest możliwość monitorowania poszczególnych aktów prawnych bezpośrednio w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Aby skorzystać z Bazy Aktów Własnych trzeba po kliknięciu ikonki “BIP” w prawym górnym rogu strony www.gdansk.pl, przejść do zakładki "prawo lokalne" lub skorzystać z linku: https://bip.gdansk.pl/prawo-lokalne. Dotychczasowa wersja wyszukiwania nadal będzie funkcjonowała na tej samej stronie pod nowym panelem, w formie wyszukiwarki archiwalnej.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

FLESZ: Masowo kupujemy mieszkania.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie