Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

BARSZCZ WIGILIJNY. Przepis na barszcz czerwony wigilijny. Barszcz na zakwasie chlubą staropolskiej kuchni

Maria Poznańska
BARSZCZ WIGILIJNY. Barszcz czerwony, buraczany jest chlubą staropolskiej kuchni. Istnieją dwie klasyczne wersje czerwonego barszczu: postna na Boże Narodzenie oraz wielkanocna na wywarze mięsnym. Obie wersje przyrządza się na naturalnym kwasie buraczanym.

Zakwas na barszcz wigilijny

Około 1,5 kg buraków czerwonych, obranych i pokrojonych w plastry, układamy w szklanym słoju i zalewamy letnią wodą ( tak, aby pokryła buraki). Na wierzch kładziemy kromkę razowego chleba (przyśpiesza proces kiszenia).

Słój obwiązujemy gazą i stawiamy w ciepłym miejscu. Po czterech, pięciu dniach ostrożnie usuwamy pianę i zlewamy do czystych butelek klarowny, rubinowoczerwony kwas buraczany. W szczelnie zakorkowanych butelkach i chłodnym miejscu przechowywać możemy go nawet kilka miesięcy.

Barszcz wigilijny. Tradycyjny przepis na czerwony barszcz

Barszcz wigilijny, postny, przyrządzamy na esencjonalnym wywarze z jarzyn (bez kapusty).
Jarzyny gotujemy wraz z 4 obranymi i pokrojonymi na cienkie plastry czerwonymi buraczkami dodając 10 ziarenek pieprzu czarnego, 2 ziarenka ziela angielskiego i mały kawałek liścia laurowego.

W oddzielnym garnuszku gotujemy w dwóch szklankach wody 5-8 dag suszonych grzybów (prawdziwków). Oba wywary przelewamy przez sitko i łączymy. Teraz dodajemy odpowiednią ilość kwasu buraczanego (na około 1,5 l wywaru - 0,5 l kwasu). Barszcz podgrzewamy do momentu wrzenia lecz nie gotujemy.

Jego ostateczny szlif smakowy zależny jest od indywidualnych upodobań. Niezależnie od soli wyrównujemy smak odrobiną cukru. Kwaskowość możemy wzmocnić kieliszkiem czerwonego wina (wytrawnego) lub sokiem z cytryny, nigdy octem.

Utarty ząbek czosnku, dodany do barszczu na kilkanaście minut przed podaniem, nada mu interesującą i pełną charakteru nutę smakowo-aromatyczną.

Barszcz wigilijny
Barszcz wigilijny Grzegorz Dembinski/Polskapresse

Tradycyjnym dodatkiem do barszczu są uszka, paszteciki lub kluseczki z grzybów.

Barszcz wigilijny. Kluseczki z grzybów

Ugotowane grzyby, z których wywar dodaliśmy do barszczu, siekamy bardzo drobno, przesmażamy na maśle z drobno posiekaną cebulą. 2 żółtka ucieramy z 1 łyżką masła, 3 łyżkami mąki.

Dodajemy podsmażone grzyby z cebulą i doprawiamy solą i pieprzem. Ubijamy pianę z białek i delikatnie mieszamy. na wrzącą posoloną wodę kładziemy małe kluseczki. Gotujemy je około 10 minut. Podajemy z barszczem. Mogą też stanowić dodatek do zupy grzybowej.

Warto zobaczyć:
Jak nie marnować jedzenia w święta?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki