Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego. Objawy, występowanie, pochodzenie. Kiedy wydziela niebezpieczne toksyny? Jak zwalczać groźną roślinę? Mapa online

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Barszcz Sosnowskiego. Objawy, występowanie, pochodzenie. Kiedy wydziela niebezpieczne toksyny? Jak zwalczać groźną roślinę? Mapa online
Barszcz Sosnowskiego. Objawy, występowanie, pochodzenie. Kiedy wydziela niebezpieczne toksyny? Jak zwalczać groźną roślinę? Mapa online Tomasz Chudzyński
Barszcz Sosnowskiego - gdzie występuje i jakie są objawy poparzenia tą niebezpieczną rośliną. Może być ona groźna dla ludzi i zwierząt. Dotknięcie pędów barszczu może spowodować oparzenia, nawet trzeciego stopnia! Gdy temperatura powietrza wzrasta, roślina wydziela oleje, które zawierają parzące toksyny.

Barszcz Sosnowskiego - co to za roślina? Historia nieudanego eksperymentu

W czerwcu zawsze głośniej robi się o barszczu Sosnowskiego: roślinie, która może być groźna dla ludzi i zwierząt. Mało kto jednak wie, że jej obecność na polskich ziemiach to wynik nieudanego eksperymentu rolniczego sprzed wielu lat. Pochodzący z Kaukazu krzew w latach 50. XX wieku próbowano uprawiać na paszę dla zwierząt hodowlanych. Roślina ta jest bardzo żywotna, ma szybkie i duże przyrosty.

  • Barszczem obsadzono sporo np. żuławskich plantacji. Okazało się jednak, że roślina ta jest szkodliwa dla ludzi - dotknięcie pędów może spowodować oparzenia, nawet trzeciego stopnia.
  • Gdy temperatura powietrza wzrasta - roślina wydziela oleje, które zawierają parzące toksyny. Z upraw barszczu zrezygnowano, ale roślina nadal rośnie w niektórych miejscach na całym Pomorzu.

Walkę z barszczem Sosnowskiego wspierają inspektoraty ochrony roślin i nasiennictwa, funkcjonujące w powiatach, jednak nie jest to ustawowy obowiązek tej instytucji (należy od właściciela posesji, na którym występować może parząca roślina).

Barszcz Sosnowskiego. Objawy, występowanie, pochodzenie. Kiedy wydziela niebezpieczne toksyny? Jak zwalczać groźną roślinę? Mapa online
Barszcz Sosnowskiego. Objawy, występowanie, pochodzenie. Kiedy wydziela niebezpieczne toksyny? Jak zwalczać groźną roślinę? Mapa online Tomasz Chudzyński

Jak zwalczyć barszcz Sosnowskiego?

Do ubiegłego roku instytucje niejako automatycznie monitorowały miejsca występowania barszczu, zalecały ich usuwanie, między innymi poprzez koszenie i zabiegi chemizacyjne.

- Lista metod zwalczania barszczu jest długa. Roślinę można kosić, wykopać z korzeniami, ściąć kwiatostan, przykryć miejsce występowania. Można też wykorzystać preparaty chemiczne. Jakie? Nie wolno mi podawać konkretnych nazw handlowych. Są one dostępne w naszej ulotce w formie elektronicznej - mówią specjaliści.

Do zwalczania barszczu Sosnowskiego przydaje się środek o nazwie roundup (randap - popularny wśród wszystkich ogrodników, amatorów i profesjonalistów) lub inne środki zawierające substancję o nazwie glifosat.

Kłopot z likwidacją barszczu pojawia się, gdy rośnie on na dzikich posesjach, których właściciel jest nieznany. Roślina ta jest w stanie rozrosnąć się do sporych rozmiarów.

Jedna z mieszkanek poinformowała nas, że w okolicach opuszczonego domu rośnie cała plantacja barszczu Sosnowskiego. - Rośliny są wysokie jak drzewo owocowe - mówi nasza rozmówczyni. - Mieszkańcy często chodzą tędy na spacery z dziećmi. Słyszałam, że dotknięcie tej rośliny może dotkliwie poparzyć, to spotkało moich znajomych.  Wcześniej tego tu nie widziałam. Uważam, że powinno się te rośliny z okolic domów usuwać.

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO OD A DO Z

Roślina inwazyjna - jak ją rozpoznać?
Barszcz Sosnowskiego to roślina z  zieloną, bruzdowaną łodygą, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty, zebrane w gęsty i duży baldach, są białe. Można go pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy - osiąga nawet 4 metry wysokości.

To roślina silnie zachwaszczająca teren. Ma ogromną zdolność do regeneracji, a liczne nasiona znajdujące się w glebie sprawiają, że roślina zachowuje zdolność do kiełkowania przez kilka lat.

Barszcz Sosnowskiego można spotkać:

  • w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach.;
  • rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach;
  • coraz częściej można go spotkać w żyznych lasach olchowych, a także łęgowych.

Niebezpieczne związki
Roślina w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza, jest szczególnie niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ związki furanokumarynowe wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

Barszcz Sosnowskiego. Objawy po kontakcie z rośliną

W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Po tym okresie mogą pozostać widoczne blizny. Jeśli podejrzewasz, że miałeś styczność z barszczem, dokładnie przemyj zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Należy unikać słońca przez dwie doby - poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny.

Barszcz Sosnowskiego - gdzie występuje? Lista miejsc

STANOWISKA BARSZCZU SOSNOWSKIEGO - AKTUALNA MAPA ONLINE

Miejsca występowania barszczu Sosnowskiego na terenie województwa pomorskiego - LISTA MIEJSC:

powiat słupski

Gmina Ustka (obręb Duminowo),
Gmina Główczyce, Dolina
Wieprzy i Studnicy

powiat wejherowski

nie występuje

powiat kartuski

Gmina Sierakowice (miejscowość
Gowidlino oraz Szopa),
Warzenko-Tuchom

powiat malborski

nie występuje

powiat lęborski

Gmina Lębork, Gmina Cewice
(miejscowość Osowo Lęborskie
oraz Pieski)

Gmina Nowa Wieś Lęborska
(miejscowość Kębłowo
Nowowiejskie oraz Niebędzino),

Sopot

nie występuje

powiat bytowski

Bytów (Mądrzechowo), Gmina
Trzebielino (Starkowo, Zielin,
Gumieniec), Gmina Miastko
(Trzczcinno)

powiat gdański
Gmina Miejska Pruszcz Gdański,
Gmina Wiejska Pruszcz Gdański
(Rusocin, Wojanowo, Świńcz,
Rekcin, Juszkowo, Będzieszyn,
Rotmanka, Jagatowo), Gmina
Trąbki Wielkie (Trąbki Wielkie,
Warcz), Gmina Kolbudy
(Kolbudy, Bielkowo), Gmina
Pszczółki (Pszczółki, Ostrowite),
Gmina Cedry Wielkie

Gdańsk

nie występuje

powiat nowodworski

Stobiec, Przemysław,Tuja,
Gozdawa

powiat chojnicki

Chojniczki, Doręgowice,
Chojnice, Gmina Czersk

powiat kościerski
miejscowość Puc, Gmina Nowa
Karczma

powiat człuchowski

Człuchów, Miasto i Gmina
Czarne, Miasto i Gmina Debrzno

powiat starogardzki

Gmina Lubichowo, Miasto i
Gmina Skarszewy, Gmina Skórcz
(miejscowość Nowy Bukowiec),
Miasto Starogard Gdański

powiat kwidzyński

Gmina Ryjewo (Trzciano)

powiat tczewski

Turze, Śliwiny, Wędkowy,
Swarożyn

powiat pucki
nie występuje

Gdynia

pojedyncze lokalizacje

Słupsk

pojedyncze lokalizacje

powiat sztumski

Gmina Stary Dzierzgoń (Tabory,
Lubochowo, Pronie), Gmina
Mikołajki Pomorskie (Dworek,
Krasna Łąka)

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki