Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo radosne święto

K.Szcześniak, B.Jajkowska
Do zobaczenia na wtorkowych paradach w Gdańsku i Gdyni!
Do zobaczenia na wtorkowych paradach w Gdańsku i Gdyni! Grzegorz Mehring/archiwum
Kilkanaście tysięcy gdańszczan i gdynian wyjdzie 11 listopada na ulice swoich miast, by razem świętować 90 rocznicę odzyskania niepodległości.

W Gdańsku Parada Niepodległości wyruszy o godz. 10.40 z Targu Rybnego. Średniowieczni rycerze, żołnierze napoleońscy, huzarzy na koniach, członkowie grup rekonstrukcji historycznych, a także miłośnicy zabytkowych pojazdów, motocykliści, pasjonaci na quadach i skuterach przejadą ulicami Gdańska w jednym celu - by uczcić niepodległość. Dla uczestników parady organizatorzy ze stowarzyszenia SUM przygotowali kilka tysięcy biało-czerwonych szalików, a także konkurs.

- Każdy, kto przebierze się za postać historyczną związaną z niepodległością i da się sfotografować naszemu fotoreporterowi, będzie miał szansę na wygranie laptopa - zapowiadają organizatorzy. - Na stronie internetowej będzie można głosować na najlepiej przebrane osoby.

Biało-czerwony tłum przejdzie pod pomnik Jana III Sobieskiego, gdzie jego uczestnicy odśpiewają hymn i złożą kwiaty. W południe w bazylice Mariackiej arcybiskup Sławoj Leszek Głódź odprawi mszę świętą. Po niej SUM zaprasza na grochówkę.

W Gdyni uroczystości rozpoczną się o godz. 10 w kolegiacie przy ul. Świętojańskiej mszą świętą w intencji ojczyzny. Parada ruszy w południe z placu Konstytucji, by dojść na Skwer Kościuszki. Na jej czele stanie siedem koni niosących na grzbietach żołnierzy z Gdyńskiego Szwadronu Krakusów.
Za nimi podążą marszałek Józef Piłsudski i gen. Józef Haller, wyposażeni w historyczne szabelki. Dalej ustawią się m.in. członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża, 24-osobowy pododdział podchorążych w oryginalnych strojach, przygrywać będzie Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, Militarni Trójmiasto pociągną za sobą armatę, piórami na kapeluszach powiewać będzie Kurkowe Bractwo Strzeleckie, pojadą dwa wozy strażackie, samochody oraz 14 motorów z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji.

By to wszystko zobaczyć, trzeba koniecznie tam być! I to najlepiej przebranym w strój wyciągnięty z komody prababci, nawiązujący stylem do lat 20. i 30. Radzimy poszperać w zakamarkach szaf, bo Urząd Miasta Gdyni obiecał, że "przebierańców" szczególnie doceni. - Za stroje na paradzie mamy specjalne nagrody - obiecuje Anna Białek, szefowa biura prezydenta Gdyni.

- A taka specjalna supernagroda dostanie się całej przebranej rodzinie.
Przebrane osoby będzie wyłuskiwał z tłumu fotoreporter "Polski Dziennika Bałtyckiego" i robił im zdjęcia. Trafią one potem do internetu na stronę www.gdynia.naszemiasto.pl. To wystarczy, by zgłosić się do urzędu po nagrodę. Jeśli ktoś nie spotka fotoreportera podczas parady, nie musi się martwić.

Będzie czekał na przebrane osoby przed wejściem do Centrum Gemini, tuż po zrobieniu wspólnego zdjęcia uczestników Parady Niepodległości Gdynia 2008, czyli po godz. 13.30. Samo zdjęcie będzie można obejrzeć w piątek, 14 listopada w "Polsce Dzienniku Bałtyckim". Gdyńskie obchody 11 listopada zakończy o godz. 18.30 pokaz sztucznych ogni.
Trójmiasto świętuje niepodległość
W Gdańsku na placu Józefa Piłsudskiego przy pomniku marszałka uroczystości rozpoczną się o godz. 8.55. Będą w nich brali udział wojewoda pomorski, marszałek województwa, przedstawiciele Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. Oprócz Apelu Pamięci, oddania salwy honorowej i złożenia wiązanek kwiatów, pod pomnikiem usłyszymy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Akademii Medycznej. O godz. 10.05 ruszy defilada wojskowa, a w niebo pofruną gołębie. A o godz. 14 w Ratuszu Głównego Miasta nastąpi wręczenie aktów mianowań na wyższe stopnie oficerskie rodzinom osób pomordowanych przez NKWD.

W Gdyni ok. godz. 9 na plażę miejską, w okolice Cafe Contrast, przyjedzie na 15-minutową przerwę Maciej Szulwach, który trzy godziny wcześniej wyruszy z miejscowości Piaski (wschodnia granica Polski na Mierzei Wiślanej) do Świnoujścia quadem właśnie po to, by uczcić 90 rocznicę odzyskania niepodległości. W Teatrze Miejskim w Gdyni o godz. 17 rozpocznie się koncert Orkiestry Sinfonietta Cracovia dla gdyńskich kombatantów. Natomiast o godz. 11 ruszy Bieg Niepodległości, o którym piszemy na stronie 15.

W Sopocie, tradycyjnie już, obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczczone zostaną uroczystą mszą świętą, która rozpocznie się o godz. 18 w kościele garnizonowym św. Jerzego. Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości, czyli władze i mieszkańcy miasta oraz żołnierze, przejdą pod znajdujący się przy sopockim magistracie pomnik Martyrologii Mieszkańców Sopotu. Tam też około godz. 19.30 zostaną złożone kwiaty.

Kto żyw, proszony na paradę

Wojciech Szczurek prezydent Gdyni
90 rocznica odzyskania niepodległości to też wspaniała okazja do bycia razem. Dlatego serdecznie Państwa zapraszam, byśmy, jak co roku, 11 listopada spotkali się na Gdyńskich Urodzinach Niepodległej, których program jest nadzwyczaj bogaty i atrakcyjny. Niech weźmie udział każdy, kto żyw - w stylowej, nostalgicznej, lecz zarazem radosnej paradzie - wiodącej tradycyjną, przedwojenną trasą: ulicą 10 Lutego na Skwer Kościuszki.

Więcej wolności, mniej chęci

Dr Janusz Erenc, socjolog, Uniwersytet Gdański
W porównaniu z czasami komuny świętujemy bardziej samodzielnie i spontanicznie, ale jednocześnie odchodzimy od chęci publicznego manifestowania. Wolimy raczej sami świętować, czy nawet nie świętować wcale. Za czasów PRL ludzie bali się represji, ale wywieszali flagi, a dziś kiedy już wolno, to tak często tego nie robią. Jest większa swoboda, więcej form świętowania, ale jednocześnie mniejsza chęć uczestnictwa w tym.

Wspólnie, radośnie, z pasją

Paweł Adamowicz prezydent Gdańska
Na Paradę Niepodległości tradycyjnie już wybieramy się rodzinnie - razem z żoną Magdą i córką Tunią. Jestem pewien, że na Targu Rybnym jak co roku zbierze się kilka tysięcy gdańszczan, by wspólnie wziąć udział w tym radosnym święcie. Podstawowym założeniem parady jest jej obywatelski charakter - to, żebyśmy spędzili ten dzień wspólnie, dzieląc się tym, co mamy najlepszego: swoimi pasjami i radością.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki