Barack Obama: Nie da się od siebie oddzielić USA i Europy

Piotr Mieszkowski (AIP)Zaktualizowano 
W warszawskim hotelu Marriott w piątek odbyło się spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Rozmowy te poprzedziły szczyt NATO, rozpoczynający się w piątek po południu.

Po spotkaniu odbyła się wspólna konferencja prasowa Obamy, Tuska i Junckera. Konferencję rozpoczął prezydent Obama, odnosząc się do wydarzeń w Dallas, gdzie snajperzy strzelając ranili śmiertelnie pięciu policjantów. Do zdarzenia doszło podczas ulicznego protestu przeciwko brutalności policji, po wydarzeniach w Minnesocie i Luizjanie. Kilka godzin trwała też wymiana ognia i negocjacje z czwartą osobą uczestniczącą w strzelaninie. Twierdził on, że w centrum Dallas podłożono bomby. Pomimo prowadzonych negocjacji z policją popełnił on samobójstwo.

- Kiedy ludzie mają broń, ataki są bardziej śmiercionośne. Musimy się nad tym zastanowić. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tego typu ataków. FBI prowadzi już własne śledztwo, wszyscy odpowiedzialni za ten atak zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział Obama. Powiedział też, że znacząca większość policjantów wykonuje swoje obowiązki w znakomity sposób.

- Dziękuję za spotkanie z Donaldem Tuskiem i Jean Claudem Junckerem. Szczyt odbywa się w szczególnym momencie dla UE. Niektórzy zastanawiają się, czy Brexit będzie miał wpływ na bezpieczeństwo północnoatlantyckie. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE tworzy w społeczeństwie element niepewności wobec przyszłości. Obawy są niewłaściwe. Po rozmowach z Cameronem i Merkel jestem przekonany, że UE i Wlk. Brytania będą współpracować w sposób pragmatyczny - mówił Obama.

- Jestem przekonany, że UE i Wielka Brytania będą współpracować w sposób pragmatyczny. Sytuacja jest dość trudna, ale nie możemy stracić z oczu tego osiągnięcia, jakim jest integracja europejska. Stany Zjednoczone są zainteresowane we wspieraniu zintegrowanej Europy. Mamy z Unią najlepsze relacje handlowe. Nie da się od siebie oddzielić USA i Europy - mówił Obama.

- Będziemy zapobiegać zamachom terrorystycznym. Będziemy w dalszym ciągu wspierać Ukrainę. Chcemy utrzymywać nasze sankcje wobec Rosji tak długo, jak nie zostaną wypełnione postanowienia z Mińska - dodał prezydent USA.

Zdaniem Obamy UE powinna działać szybciej, bardziej zdecydowanie i z jak najmniejszym obciążeniem biurokratycznym. - Jesteśmy świadomi wyzwań. Będziemy promować umowę o handlu z Unią Europejską, która ma zacieśnić naszą współpracę - powiedział.

- Będziemy zwalczać tzw. Państwo Islamskie w Syrii i Iraku. Będziemy wspierać społeczności wyzwolone z tej organizacji. Europa pozostaje nieodzownym partnerem USA. Razem będziemy myśleć o rozwiązaniach globalnych – mówił Obama.

- Świat potrzebuje silnej i zjednoczonej Europy, ona będzie zawsze partnerem dla Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy świadomi wyzwań. Będziemy promować umowę o handlu z Unią Europejską, która ma zacieśnić naszą współpracę - dodał amerykański prezydent.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Barack Obama: Nie da się od siebie oddzielić USA i Europy - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

I
Igor

Obama wraz z dzisiejszą grupą demokratów to ludzie wspaniale budujące mury gdzie ich nie było, podział amerykańskiego społeczeństwa widać po tym co zaszło w Dallas i louisianie. Dla niego liczą się tylko trzy grupy normalnych ludzi gejowskie lesbijska i czarni, reszta to rasisci, antysemici i kryminalisci. Zapomniałem o ostatniej uprzywilejowanej grupie ulubiencach obamy muzulmanach....

a
achtam

USA oddziela od Europy Ocean Atlantycki panie prezydencie Obama. Tak było, jest i tak będzie.

Dodaj ogłoszenie