Bar szansą na lepsze życie

  Bar szansą na lepsze życie

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pomieszczenia w barze przy ul. Morskiej 97 są już wyremontowane, a osoby niepełnosprawne umysłowo nie mogą wprost się doczekać, aby rozpocząć w nim pracę. Podjęcie zatrudnienia będzie dla nich szansą na lepsze, godne życie.
  Gdynia startuje właśnie z pionierskim w skali kraju projektem aktywizacji niepełnosprawnych, powierzając prowadzenie należącego do gminy, jednego z najpopularniejszych w mieście barów mlecznych Gdyńskiej Spółdzielni Socjalnej "Promyk".

  - W lokalu pracować będzie 11 niepełnosprawnych osób pod nadzorem trzech kucharzy - wyjaśnia Jolanta Bielecka, prezes Promyka. - Otwarcie zaplanowaliśmy na początek października.
  Włożyliśmy w ten projekt mnóstwo serca, ale jestem przekonana, że to się opłaci. Osobom niepełnosprawnym umysłowo trudniej jest, niż tym niepełnosprawnym ruchowo, znaleźć zatrudnienie, dlatego ta inicjatywa jest niezwykle cenna.


  Pomysłodawcą projektu jest wiceprezydent miasta Michał Guć, który przekonał do niego wiceprezydenta Bogusława Stasiaka, odpowiadającego za nadzór lokalami miejskimi.
  - Niepełnosprawni palą się do pracy, ciągle dopytują się, kiedy będą już mogli wejść do baru - mówi Stasiak.


  Gdyńscy włodarze są pewni, że pomysł się powiedzie. Niepełnosprawnym, a konkretnie Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, powierzono zresztą już wcześniej do prowadzenia punkt ksero w budynku Urzędu Miasta i plan ten wypalił. Skarg od klientów nie ma, a stowarzyszenie zarabia dodatkowe pieniądze na swoją działalność statutową.

  Trudno się jednak temu dziwić, bo osoby niepełnosprawne umysłowo w stopniu lekkim przejawiają wielką chęć do pracy i wykazują się wieloma talentami. Znakomicie gotują, są sumienne, a prace plastyczne czy wiklinowe kosze, plecione przez nie na warsztatach terapii zajęciowej, są tak piękne, że podczas organizowanych wystaw wprawiają wprost w osłupienie zwiedzających.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo