MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Banknoty o nominale 500 zł trafiły do niektórych bankomatów! Ale to nie jedyna nowość, którą wprowadza Narodowy Bank Polski

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Trzy lata temu wprowadzono do obiegu banknoty o nominale 500 złotych. Z informacji udostępnionych przez Narodowy Bank Polski wynika, że już niebawem będa one dostępne w wybranych bankomatach, kasach banków i na poczcie. "Banknoty o nominale 500 zł ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców" - wyjaśnia NBP. W którym banku można wypłacić banknot 500-złotowy?

500 złotych w bankomatach

Pod koniec czerwca 2020 roku Narodowy Bank Polski poinformował, że w bankomatach pojawią się banknoty o nowym nominale. Mowa o banknotach 500-złotowych, które do obiegu formalnie weszły 3 lata temu.

Banknoty 500 zł dostępne są teraz w wybranych bankomatach oraz w kasach banków i Poczty Polskiej SA

- czytamy na stronie NBP.

Bank centralny tłumaczy, że banknoty o tym nominale ułatwią rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami, a także pozwolą na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza przez przedsiębiorców.

Warto wspomnieć, że pod koniec czerwca br. w obiegu znajdowało się dokładnie 31 255 618 sztuk banknotów 500-złotowych. Dla porównania - z danych za pierwszy kwartał 2020 roku wynika, że w obiegu znajdowało się ponad 400 mln banknotów 200-złotowych, ponad 200 mln nominałów 200-złotowych czy niespełna 150 mln banknotów 20-złotowych.

Zestawiając ilość banknotów 500-złotowych z którymkolwiek z powyższych dojdziemy do jednego wniosku - nowych nominałów wciąż jest niewiele. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bowiem z czasem liczby te mogą ulec zwiększeniu.

ZOBACZ TAKŻE: Polski banknot NBP o nominale 19 złotych. Jest już w obiegu [zdjęcia]

Gdzie pojawią się nowe banknoty?

Z informacji udostępnionych przez NBP wynika, że 500-złotowe banknoty pojawią się w kilkunastu bankomatach sieci Euronet w Polsce. Euronet jako pierwsza sieć bankomatów wprowadza nominały o tej wartości do obiegu. Póki co - testowo.

Niestety nigdzie nie podano, w których miejscowościach będzie można dokonać wypłaty tegoż banknotu.

WAŻNE! Banknoty 500-złotowe otrzymamy tylko w niektórych bankomatach sieci Euronet. Co więcej, aby je otrzymać trzeba wypłacić kwotę wyższą niż 500 zł.

500 złotych - nowy nominał

Przypominamy, że banknoty w wysokości 500 złotych zostały wprowadzone do obiegu 10 lutego 2017 roku. Co istotne, należą one do serii banknotów "Władcy polscy", w obrębie której funkcjonują: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł i 200 zł. Na słynnym nowym banknocie widnieje podobizna Jana III Sobieskiego. Pieniądz ten ma wymiary 150 x 75 mm i jest nieznacznie większy od dwusetki.

NBP wprowadzając nowy nominał miał na celu obniżenie kosztów emisji i sprawniejsze zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez bank centralny.

Nowy banknot posiada zaawansowane technologicznie zabezpieczenie najwyższej klasy, czyli tzw. okienkową nitkę zabezpieczającą oraz znaki widoczne w świetle UV.

Nowe banknoty w obiegu

Oprócz banknotów o najwyższym nominale, w bankomatach można coraz częściej otrzymać nowe pieniądze. Co to oznacza? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - bank wymienia zużyte banknoty na nowe. Podaje się, że nie jest to działanie nadzwyczajne i nikogo nie powinno dziwić. Co więcej, wynika ono głównie z działań NBP, który to ma na celu zachowanie najwyższej jakości banknotów pozostających w obiegu.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że Polacy zaczęli masowo wypłacać pieniądze. Dlatego też, ze względu na duże zapotrzebowanie i zainteresowanie, stopniowo pojawiały się nowe banknoty. Wszystko to, by sprostać potrzebom klientów.

Z dostępnych informacji wynika, że od marca do czerwca 2020 roku do bankomatów trafiło łącznie około 54 mld złotych w gotówce.

ZOBACZ TAKŻE: Skarb znaleziony na zamku w Człuchowie. 18 monet srebrnych z XVII w. [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki