Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Banknot z okazji 1050-lecia chrztu Polski już w sprzedaży

Redakcja
Banknot z okazji 1050-lecia chrztu Polski już w sprzedaży
Banknot z okazji 1050-lecia chrztu Polski już w sprzedaży materiały prasowe
Banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem księcia Mieszka I i Dobrawy, który upamiętnia 1050. rocznicę chrztu Polski jest już dostępny dla kolekcjonerów. Narodowy Bank Polski wyemitował go w ten wtorek (12 kwietnia 2016 r.). To ósmy banknot kolekcjonerski w historii banku. Jest dostępny w kasach Narodowego Banku Polskiego w cenie 75 zł. Nabyć go można także w sklepie internetowym Kolekcjoner. Łącznie przygotowano do 35 tys. sztuk.

- Banknoty kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski upamiętniają ważne wydarzenia oraz wybitne postaci z historii Polski. Takim właśnie wydarzeniem był niewątpliwie chrzest Polski dokonany w 966 roku z inicjatywy Mieszka I. Dlatego właśnie podobizny Mieszka I oraz jego małżonki, Dobrawy – zaczerpnięte z pocztu królów i książąt polskich według Jana Matejki – są najważniejszym elementem graficznym banknotu – tłumaczy Bożena Wis z Oddziału Okregowego NBP w Gdańsku.

Na przedniej części rocznicowego banknotu – oprócz podobizny książęcej pary – przedstawiono również wizerunek relikwiarza w kształcie krzyża (sprowadzonego do Polski prawdopodobnie przez Ottona III) oraz jelenia z bordiury drzwi gnieźnieńskich (symbol chrześcijanina odrodzonego mocą chrztu). Na odwrocie umieszczono wizerunek katedry gnieźnieńskiej – w przeszłości auli koronacyjnej królów polskich i miejsca znaczących wydarzeń historycznych oraz kielich królewski (zwany również kielichem Dąbrówki), wykonany około 1190 roku. Banknot został zaprojektowany przez Krystiana Michalczuka i różni się od banknotów obiegowych przede wszystkim bogatszą symboliką oraz parametrami graficzno-technicznymi.

- Symbolika przedstawiona na banknocie przywołuje czasy chrztu Polski – wydarzenia przełomowego w naszych dziejach. Przypomina o jego teologicznym wymiarze, ale także o politycznych, społecznych i kulturowych konsekwencjach. Zostaliśmy wówczas wprowadzeni w nowy świat, który wyraził się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne – podkreśla ks. Jarosław Bogacz, konserwator diecezjalny Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

MJAN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki