Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Banki dalej podwyższają oprocentowanie lokat. Najlepsze dają zarobić nawet 7,5 proc. Ekspert: Najwyższe podwyżki już za nami

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jeszcze we wrześniu 2021 roku, czyli przed cyklem podwyżek stóp procentowych były one oprocentowane średnio na 0,17 proc. w skali roku.
Jeszcze we wrześniu 2021 roku, czyli przed cyklem podwyżek stóp procentowych były one oprocentowane średnio na 0,17 proc. w skali roku. 123RF
Lipiec był 9 z rzędu miesiącem, w którym banki dokonały korekty swoich ofert depozytowych. Jak wskazuje w swojej analizie Oskar Sękowski, HRE Investments, najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają zarobić nawet 7-7,5 proc. w skali roku. Jednak jego zdaniem, choć banki nadal podwyższają oprocentowanie tych produktów, to wydaje się, że najwyższe podwyżki już za nami.

– Lipiec był 9 z rzędu miesiącem, w którym banki dokonały korekty swoich ofert depozytowych. Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają zarobić nawet 7–7,5 proc. w skali roku – wskazuje w swojej analizie Oskar Sękowski, HRE Investments. – Jest to ogromna zmiana bowiem jeszcze na początku bieżącego roku maksymalnie było to około 3 proc. – dodaje.

Ekspert, powołując się na dane Narodowego Banku Polskiego, dotyczące przeciętnego oprocentowania rocznych lokat (dłuższe niż 6 miesięcy, ale maksymalnie do 1 roku), zauważa, że jeszcze we wrześniu 2021 roku, czyli przed cyklem podwyżek stóp procentowych były one oprocentowane średnio na 0,17 proc. w skali roku. Z kolei najnowsze dostępne informacje podsumowujące czerwiec bieżącego roku pokazują, że przeciętne oprocentowanie rocznej lokaty wynosiło ponad 4,6 proc.

– Trzeba przy tej okazji podkreślić, że w maju i czerwcu obserwowaliśmy najwyższe zmiany oprocentowania. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie rocznych lokat wzrosło w maju o 1,05 pkt. proc w stosunku do kwietnia. Praktycznie identyczną zmianę można zauważyć, jeśli porównamy czerwiec i lipiec – przyznaje.

Najwyższe podwyżki za nami?

Sękowski przyznaje, że choć bank centralny nie podsumował jeszcze ostatniego miesiąca, to można się spodziewać, że dynamika podwyżek będzie mniejsza, powołując się na zbierane co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych.

– W maju średnie oprocentowanie najlepszych produktów w naszym zestawieniu opiewało na niemal 4 proc. Miesiąc później było to prawie 5,3 proc., a to oznacza podwyżkę w ciągu miesiąca o 1,3 pkt. proc. Porównując jednak najświeższe informacje, przeciętne oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło o 0,7 pkt. proc. Dalej więc mamy wzrost, jednak jest on skromniejszy niż to, co obserwowaliśmy w maju i czerwcu – podkreśla w swojej analizie.

Lokaty w parze ze stopami NBP

Ekspert wskazuje na jeszcze jeden argument przemawiający za tym, że najważniejsze zmiany już za nami. Mowa tutaj o stopach procentowych NBP.

– Co najmniej część z obserwowanego wzrostu oprocentowania depozytów wynika wprost z podwyżek stóp procentowych. Widać to jeszcze dobitniej, jeśli porównamy te dane. Okresy niskich stóp procentowych przeplatane były momentami niskiego średniego oprocentowania lokat i odwrotnie – wyjaśnia.

– Jest to o tyle istotne, że ostatnio mogliśmy usłyszeć nieoficjalne doniesienia mówiące o czekającej nas już ostatniej podwyżce stóp procentowych i to niewielkiej, bo o 25 punktów bazowych. Nie można jednak tej informacji traktować jako pewnej, póki nie odbyło się posiedzenie RPP – zastrzega.

Jego zdaniem znacznie pewniejszym źródłem informacji mogą być notowania kontraktów terminowych (FRA). Te, jak wskazuje, zaczęły ostatnio sugerować, że podstawowa stopa procentowa w Polsce docelowo wzrośnie nie do poziomu ponad 8 proc., ale mniej więcej w okolice 7–7,5 proc. – To mogłoby sugerować, że oprocentowanie lokat już znacznie nie wzrośnie – wyjaśnia.

– Trzeba przy tym również podkreślić, że startujące kilka dni temu wakacje kredytowe również mogą zwiastować wyhamowanie promocji na lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Dzieje się tak dlatego, że jest to rozwiązanie, które będzie kosztować banki wiele miliardów złotych – tłumaczy Sękowski.

Jego zdaniem można się spodziewać, że „część z tych kosztów zostanie przerzuconych na klientów”. – Innymi słowy może to oznaczać między innymi skromniejsze warunki na lokatach i rachunkach oszczędnościowych bądź też właśnie mniejszą skłonność do podnoszenia oprocentowania depozytów – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Banki dalej podwyższają oprocentowanie lokat. Najlepsze dają zarobić nawet 7,5 proc. Ekspert: Najwyższe podwyżki już za nami - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki