Banki bez pardonu konkurują o portfele nowych klientów

  Banki bez pardonu konkurują o portfele nowych klientów

  Alicja Zboińska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Takiego napięcia w sektorze bankowym jeszcze nie było. Rywalizacja między bankami przybiera na sile, a każdy klient jest na wagę złota. W poszukiwaniu nowych kont pracownicy placówek przypominają więc sobie o osobach, które kontaktowały się z nimi nawet kilka lat temu.
  W takiej sytuacji jest łodzianin Łukasz Gronicki, który w 2003 roku za pośrednictwem internetu złożył wniosek o otwarcie konta w mBanku. Nie doczekał się odpowiedzi, udał się więc do konkurencji. Ostatnie trzy lata spędził w Anglii, największe zaskoczenie przeżył tuż po powrocie do kraju.

  - Skontaktowała się ze mną pracownica banku, która zaproponowała otworzenie rachunku - opowiada łodzianin. - Powiedziała, że dzwoni, gdyż realizuje moje zgłoszenie. Zabrzmiało to tak, jakbym wniosek składał 5 dni temu, a nie 5 lat. Odmówiłem, ale w szoku byłem jeszcze przez kilka dni - dodaje
  Zdaniem Magdaleny Ossowskiej, rzecznika mBanku, niedoszły klient "padł ofiarą" aktualizacji danych w systemie placówki.

  - Regularnie aktualizujemy nasze bazy danych, sprawdzamy, czy klienci są zainteresowani współpracą. W przeszłości ktoś mógł mieć kłopoty z aktywacją konta, obecnie mogą one już nie występować. Banki mogą bowiem przechowywać nasze dane przez 5 lat. Korzystają z tego, gdyż zdaniem ekspertów w ten sposób udaje się ożywiać martwe rachunki.

  - Sytuacja jest skomplikowana, około 30-40 procent Polaków nie ma konta w banku, natomiast walka toczy się o tzw. klientów wielkomiejskich, nowoczesnych, którzy z reguły już uruchomili rachunek - tłumaczy Michał Macierzyński, analityk z portalu Bankier.pl. - Banków stale przybywa, to zjawisko będzie się więc nasilać.

  Przekonują o tym także tegoroczne statystyki z publikacji firmy badawczej Intelace Research, która sporządziła raport o rynku bankowym w Polsce. Od 2005 roku regularnie przybywa placówek bankowych w Polsce. Pod koniec ubiegłego roku na milion Polaków przypadało 347 banków, trzy miesiące wcześniej 341, a w 2006 roku - 330. Pod koniec 2007 roku działało u nas 13.218 placówek, w 2006 było ich 12.563.

  Eksperci prognozują, że wal-ka o klientów będzie się nasilać, bo w ciągu najbliższych 15 lat zmniejszy się liczba osób, które wejdą na rynek pracy. Kolejnym polem rywalizacji banków będzie bankowość internetowa. Co prawda założyliśmy w sieci 12 milionów kont, ale jedynie 5 mln jest aktywnych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo