Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bank ofert dla Polaków z Ukrainy

Radosław Konczyński
Polacy ze wschodniej Ukrainy zamieszkali przede wszystkim w Gdańsku i Gdyni, ale też w Sopocie, Kowalach i Stawiskach koło Kościerzyny.
Polacy ze wschodniej Ukrainy zamieszkali przede wszystkim w Gdańsku i Gdyni, ale też w Sopocie, Kowalach i Stawiskach koło Kościerzyny. Radosław Konczyński
Niewykluczone, że kolejni repatrianci z Ukrainy trafią na Pomorze. MSW tworzy bank ofert dla Polaków z Ukrainy.

Gdy w styczniu tego roku pierwsza tura uchodźców z Donbasu i Ługańska trafiła do Polski, ówczesna minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska już na lotnisku pod Malborkiem apelowała o pomoc dla rodaków. Strona rządowa liczyła na samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców. Bo budżet państwa bierze na siebie program adaptacyjny, a potem repatrianci muszą liczyć na solidarność ze strony Polaków. Teraz - po drugiej ewakuacji, która miała miejsce w ubiegły poniedziałek - będzie podobnie.

Czytaj też: Kolejni uchodźcy z Ukrainy wylądowali pod Malborkiem [WIDEO,ZDJĘCIA]

Urząd Wojewódzki dysponuje danymi na temat uchodźców opuszczających ośrodki w Rybakach i Łańsku pod Olsztynem, gdzie trafiły osoby zarówno z pierwszej, jak i drugiej tury ewakuacji. Na Pomorzu osiedliły się głównie rodziny 4- lub 3-osobowe. Jak wynika z danych Urzędu Wojewódzkiego - Polacy ze wschodniej Ukrainy zamieszkali przede wszystkim w Gdańsku i Gdyni, ale też w Sopocie, Kowalach i Stawiskach koło Kościerzyny.

W ramach drugiej fazy ewakuacji z terenów Ukrainy zagrożonych wojną tydzień temu na lotnisku bazy wojskowej pod Malborkiem wylądowało 149 osób pochodzenia polskiego. Tym razem głównie z Mariupola, ale też z Donbasu. I w tym przypadku MSWiA uruchamia tzw. bank ofert i liczy na odzew.

- Ministerstwo jest otwarte na wszelkie formy współpracy z instytucjami, które chciałyby włączyć się w pomoc dla osób polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy. Szczególnie wdzięczni będziemy tym instytucjom, które wyrażą gotowość zapewnienia warunków do osiedlenia, tzn. mieszkań i pracy - informują urzędnicy MSWiA. Można kontaktować się z Departamentem Obywatelstwa i Repatriacji MSWiA pod nr. tel. 22 601 39 35, 22 601 39 39 lub adresem e-mail: [email protected].

Więcej na ten temat przeczytasz w poniedziałkowym (30.11.2015r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki