Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów. Trzy pokolenia duńskich artystów i trzy różne spojrzenia na trudne tematy

Marta Włodarczyk
Bałtyckie Spotkania Ilustratorów to projekt artystyczno-edukacyjny organizowany od 14 lat przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. W jego centrum znajdują się ilustratorzy książek dla dzieci oraz sposoby, w jaki przedstawiają oni podejmowane tematy. Tego roku swoje wizje zaprezentują nam Duńczycy. Program wydarzenia obejmuje wystawę, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz spotkania z artystami. Pierwsze spotkanie odbędzie się 8 listopada o godz. 18.

Trzy pokolenia duńskich artystów i trzy różne spojrzenia – tak w skrócie można opisać artystów tegorocznej edycji wystawy ilustracji dla dzieci. Na podstawie własnych doświadczeń będą oni opowiadać o ilustrowaniu tematów trudnych z perspektywy dziecka i rodziców.

Pierwszą artystką jest Lilian Brøgger. To duńska ilustratorka i laureatka wielu nagród. Ukończyła szkołę designu, kształcącą twórców reklam i grafików. W ciągu czterdziestu lat swej twórczości stosuje odmienne techniki i style malowania. Kolejnym artystą jest Cato Thau - Jensen. W swojej twórczości inspiruje się codziennością. Jego ilustracje są groteskowe i nadzwyczajne. Współpracował z wieloma znanymi pisarzami. Został nagrodzony m.in. nagrodą Ministerstwa Kultury dla ilustratora roku. Trzecią reprezentantką grupy jest Kamila Słocińska. Zilustrowała ona ponad dwadzieścia historii napisanych przez znanych duńskich literatów. Chociaż artyści preferują różne techniki i metody w przedstawianiu poruszanych zagadnień, łączy ich śmiałość w operowaniu kreską i barwą.

- Focus jest na tematy trudne, które u nas nie są poruszane. Czasem mogą nas bawić, ale z perspektywy dziecka są ważne. Podpowiadają jak sobie radzić w szkole z nieśmiałością, z przemocą. Dzieci czasami nie chcą z nami o tym rozmawiać. Książki mają walor edukacyjny - mówi Anna Misiek, specjalista ds. Kreacji i Organizacji Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Drugie spotkanie (w gronie kameralnym) odbędzie się 9 listopada o godz. 19. Goście będą rozmawiać o warsztacie ilustratorskim i swojej twórczości. Celem jest wymiana opinii pomiędzy ilustratorami z różnych krajów nadbałtyckich. Poruszą bliskie im tematy takie jak: ulubione książki, realizacja projektów oraz ilustracja tematów nieoczywistych dla dzieci i dorosłych. Będzie też mowa o kulisach pracy ilustratora. Moderatorkami spotkania będą Bogusława Sochańska z Duńskiego Instytutu Kultury i dr Anita Wincencjusz - Patyna z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Trzecie spotkanie to widowisko narracyjne. Odbędzie się 10 listopada. To kolaż opowieści przygotowanych przez Katarzynę Jackowską, Olenę Yeremenko i Szymona Góralczyka, którego myślą przewodnią są opowieści duńskiego folkloru. Specjalnie dla Nadbałtyckiego Centrum Kultury grupa opowiadaczy historii stworzyła specjalne wydarzenie.

Nadbałtyckie Centrum Kultury organizuje także warsztaty dla szkół. Prowadzić je będą Joanna Czaplewska i Grażyna Rigall. Będą prowadzone w języku angielskim i polskim. Wstęp jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.

19 listopada - " Sposób na nudę"
20 listopada - " Czasem uśmiech, czasem łza"

Zapisy na warsztaty grup szkolnych: [email protected].

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki