Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bałtycki Festiwal Nauki na Politechnice Gdańskiej 22-25 maja. Pokazy robotów, robienie kosmetyków

(KGK)
23.05.2018. Politechnika Gdańska, Bałtycki Festiwal Nauki
23.05.2018. Politechnika Gdańska, Bałtycki Festiwal Nauki Przemysław Świderski
Naukowa uczta czeka na tych, którzy wezmą udział w Bałtyckim Festiwalu Nauki trającym na Politechnice Gdańskiej.

Impreza potrwa od 22 do 25 maja. Wśród atrakcji m.in. własnoręczne przygotowanie kul kąpielowych czy pasty do zębów, oglądanie pokazów robotów.

W ramach tegorocznej edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki, studenci i pracownicy Politechniki Gdańskiej przygotowali dla dzieci, młodzieży i dorosłych bogatą ofertę zajęć z różnych dyscyplin naukowych – od architektury, poprzez nauki przyrodnicze i matematyczne, aż po automatykę z robotyką! Będzie można wziąć udział w warsztatach, dyskusjach, pokazach laboratoryjnych, wysłuchać wykładów, obejrzeć prezentacje multimedialne i spędzić czas na pikniku naukowym.

Jak co roku Dziedziniec Heweliusza wypełniony będzie stanowiskami doświadczalnymi, prezentującym podstawowe, ale czasem nie do końca, doświadczenia fizyczne. Tutaj od 22 do 25 maja w godz. 9-15 będzie można dotknąć, spróbować, samodzielnie (pod czujnym okiem animatora) przeprowadzić eksperyment.

BFN to także okazja, by zajrzeć do uczelnianych pracowni i laboratoriów na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Oto najciekawsze wydarzenia.

Środa, 22 maja

W środę od godz. 10 do 12 na Wydziale Mechanicznym odbędzie się wykład o niedostępnych i zapomnianych miejscach Politechniki Gdańskiej, o tym dlaczego powstały i do czego służyły ponad 100 lat temu, gdy Gdańsk wyglądał zupełnie inaczej. Po wykładzie planowany jest spacer - szlakiem tajemnic. W programie m.in. wieża ciśnień Politechniki Gdańskiej, podziemia uczelni, krematorium oraz opuszczony cmentarz urnowy, zbiornik wodny z 1911 roku i punkt widokowy na Wzgórzu Szubienicznym.
Planowany czas: wykład – około 45 minut, spacer – około 60 minut.

Wydział Elektrotechniki i Automatyki zaprasza od godz. 8.30 do 14 na pokaz ramienia robota, które służy do przenoszenia pewnych elementów.

A na placu przed Wydziałem Chemicznym od godz. 10 do godz. 12.30 chętni będą mogli zapoznać się z budową i działaniem elektronicznego nosa. Zademonstrowany zostanie pomiar rozróżniania kilku znanych zapachów za pomocą elektronicznego nosa i skonfrontowany z odczuciami zapachowymi uczestników biorących udział w pokazach.

Czwartek, 23 maja

Bardzo ciekawie zapowiada się pokaz robotów przemysłowych grających w szachy, który w godz. 10-12 zaplanowano na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska organizuje od godz. 9 do 13.30 warsztaty, podczas których będzie można poszerzyć wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zobaczyć i przetestować urządzenia do pomiaru, odblaskowości oznakowania poziomego i pionowego, urządzenia do pomiaru hałasu przy drogach.

W godz. 11-13 najmłodsi na Wydział Chemicznym będą mogli wziąć udział w interaktywnych eksperymentach wyjaśniających zagadnienie napięcia powierzchniowego. W tym samym czasie zaplanowano pokazy pirotechniczne.

Natomiast Wydział Zarządzania i Ekonomii zaprasza w godz. 12-13 na warsztaty pod hasłem „Jak zważyć psa linijką?”. Warsztaty w formie zabawy wprowadzą w świat statystyki, uczą rozumienia i wykorzystania zbieranych danych. Skierowane są do uczniów szkół podstawowych.

Na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska odbędą się warsztaty (godz. 9-13) z rozpoznawania minerałów. Uczestnicy będą identyfikować minerały w oparciu o samodzielnie wykonane badania wybranych cech fizycznych.

Piątek, 24 maja

W piątek 24 maja od godz. 10 do 12.30 na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki będzie można obejrzeć laboratorium współpracy robotów przemysłowych. O godz. 9 na tym samym wydziale odbędzie się wykład pod hasłem “Roboty w przemyśle – czy grozi nam bezrobocie?”.

A od rana do godz. 14 będzie można podziwiać samoukładającą się kostkę Rubika.

Z kolei Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska zaprasza od godz. 10 do 13 na Gimnastykę Wyobraźni, czyli konkurs, w czasie którego uczestnicy rozwiązują zestawy zadań przestrzennych i łamigłówek geometrycznych. Od godz. 10 do godz. 14 chętni mogą zbudować m.in. most Leonarda da Vinci.

Wydział Chemiczny zaprasza w piątek w godz. 13-15 na zajęcia laboratoryjne, podczas których prowadzący opowiedzą o ozonie i jego niesamowite właściwościach.

Ciekawie zapowiadają się też warsztaty, na których przygotujemy kule kąpielowe czy pastę do zębów (24.05., godz. 10-13).

Wydział Elektrotechniki i Automatyki zaprasza od godz. 8.30 do 14 na pokaz pojazdów elektrycznych.

Dla fanów kawy przewidziano wykład, który odbędzie się 24 maja o godz. 18 na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG. Poznamy m.in. historię małej czarnej, a także dowiemy się, jakie są jej rodzaje i czym się różnią.

Sobota, 25 maja

Sporo atrakcji zaplanowano również na ostatni dzień Bałtyckiego Festiwlau Nauki (sobota 25 maja).

Wydział Chemiczny zaprasza w godz. 10-14 na pokaz samodzielnego przygotowania kosmetyków z naturalnych składników.

Z kolei w godz. 10-11 odbędzie się multimedialny pokaz efektownych reakcji luminescencyjnych i fluorescencyjnych przeprowadzony w ciemności.

Fani piłki nożnej powinni się stawić 25 maja o godz. 11.30 na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Dowiedzą się, jak strzelić, aby "podkręcić" piłkę"? Jaką prędkość jej nadać, aby nie przeleciała nad poprzeczką? Dlaczego musimy ugiąć kolana, aby skutecznie wyskoczyć do przyjęcia piłki na "główkę"?

Dla najmłodszych przewidziano “Ogródek matematyczny” (25 maja, godz. 11013). Uczestnicy będą mogli bawić się między innymi magnetycznymi rybkami, kolorowym sudoku czy arytmetycznym pociągiem.

A w Bibliotece PG od 22 do 25 maja w godz. 9-20 można podziwiać wystawę unikatowej kolekcji dawnych przyrządów kreślarskich z XIX i XX wieku, rysunków wykreślonych przy pomocy zabytkowych urządzeń oraz historycznych zdjęć z pracowni kreślarskich Politechniki Gdańskiej z lat 30. i 50. XX wieku.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Na część zajęć obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Szczegółowe informacje na stronie www.festiwal.pg.edu.pl

Bałtycki Festiwal Nauki, 2018

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki