Baltic Sail Gdańsk 2014. Flotylla żaglowców i jachtów będzie gościła w starym porcie [PROGRAM]

Jacek SieńskiZaktualizowano 
Baltic Sail Gdańsk 2013
Baltic Sail Gdańsk 2013 Tomasz Bołt/archiwum
W starym porcie gdańskim nad Motławą 3 lipca będzie gościć flotylla żaglowców i jachtów różnych bander, uczestnicząca w zlocie Baltic Sail Gdańsk. To międzynarodowa impreza, odbywająca się Gdańsku już po raz osiemnasty.

Jak informuje Michał Brandt, specjalista ds. komunikacji i PR Fundacji Gdańskiej, organizatora Baltic Sail, w zlocie weźmie udział kilkadziesiąt jachtów oraz 10 statków żaglowych. Wśród tych ostatnich są Baltic Beauty ze Szwecji, Joanna Saturna z Finlandii, Jean de la Lune z Wielkiej Brytanii, Libava z Łotwy i Norda z Belgii (bazująca na stałe w Gdyni). Flagowym żaglowcem zlotu będzie Generał Zaruski, własność miasta Gdańsk, które uratowało ten tradycyjny, drewniany kecz gaflowy z 1940 roku przed zagładą. Do największych uczestników imprezy należeć będzie trzymasztowy szkuner gaflowy Kapitan Borchardt, zbudowany w roku 1917 przez holenderska stocznię J. J. Pattje & Zn. Waterhuizen. Statek ten odkupiła od szwedzkiego armatora w 2011 roku Intercessio Spółka Komandytowo - Akcyjna Polska, która eksploatuje go jako żaglowiec turystyczno - szkolny. Z Kołobrzegu przypłyną na zlot dwa drewniane oldtimery Ark i Baltic Star.

Chętni do udziału w 4 - godzinnych rejsach żaglowcami po Zatoce Gdańskiej mogą rezerwować bilety za pośrednictwem strony internetowej Baltic Sail (www.balticsail.pl). Ci, którzy nie zdążą z rezerwacja, będą mogli kupić bilety (po 45 zł normalne i po 30 zł ulgowe) także podczas trwania zlotu, na Targu Rybnym.

Oprócz żeglowania po morzu, publiczność zlotowa będzie mogła uczestniczyć w Festiwalu Morskim na Targu Rybnym, obserwować z plaż i molo w Gdańsku Brzeźnie jachty oraz łodzie żaglowe, rozgrywające regaty Nord Cup na Zatoce Gdańskiej. Są one organizowane, jako impreza towarzysząca zlotowi od roku 2010. W czasie regat, w sobotę (5 lipca), odbędzie się wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, którego pomysłodawcą jest Mateusz Kusznierewicz, olimpijczyk i komandor Baltic Sail Gdańsk. W tym morskim wyścigu będą rywalizować jachty i łodzie żaglowe różnych typów i klas, w tym wielokadłubowe oraz deski z żaglem. Turyści i żeglarze będą mieli możliwość wysłuchania koncertów festiwalu „Szanty pod Żurawiem” i oglądania scenek historycznych na ulicach Głównego Miasta. W sobotę wieczorem na Motławie odbędzie się inscenizacja bitwy morskiej, z udziałem żaglowców, które oddadzą salwy armatnie. Kulminacyjnym momentem imprezy ma być w niedzielę (6 lipca), w samo południe, parada jachtów i żaglowców na Motławie.

Zloty i festiwale morskie Baltic Sail organizują, na podstawie porozumienia, partnerskie miasta nadbałtyckie - Gdańsk, Hamstad, Karlskrona, Kłajpeda, Lubeka, Nysted, Rostock, Sassnitz i Świnoujście. Zainicjował je w 1991 roku Rostock. W Gdańsku pierwszy zlot odbył sie w roku 1997 z okazji obchodów 1000 - lecia miasta i otwarcia nowo zbudowanej mariny nad Motławą. Od 2009 roku oficjalny patronat nad imprezą sprawuje prezydent Gdańska. Zloty Baltic Sail przyczyniają się do rozwoju turystyki morskiej w regionie bałtyckim i stanowią dużą atrakcję w każdym z portów, do którego zawija flotylla jachtów i żaglowców. Promują też one morskie dziedzictwo krajów nadbałtyckich, m. in. poprzez wspieranie tradycji żeglugi bałtyckiej, czyli pływania od portu do portu. W każdym z portów odbywają się kolejno spotkania żaglowców i festiwale morskie. W tym roku będą to Baltic Sail Gdańsk (3 - 6.07), Sea Festival Kłajpeda (25 - 27.07), Haikutter Festiwal Nysted (3 - 6.08), Hanse Sail Rostock (7 - 10.08), Sail Świnoujście (15 - 17.08) i Segel Sassnitz (15 - 17.08).


Program zlotu żaglowców Balic Sail Gdańsk 2014

3 lipca - czwartek

Godz. 10 - rozpoczęcie zlotu, jachty i żaglowce wpływaja do portu gdańskiego i cumują przy nabrzeżach Motławy - ul. Warta, Targ Rybny i Marina Gdańsk
Godz. 10 - 20 - zwiedzanie żaglowców i rejsy nimi po Zatoce Gdańskiej

4 lipca - piątek

Godz. 9 - 20 - rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej.
Godz. 10 - 20 - Festiwal Morski na Targu Rybnym
Godz. 12 -16 - scenki historyczne na terenie Głównego Miasta
Godz. 12 -17 - regaty Nord Cup, Gdańsk Stogi i Gdańsk Górki Zachodnie
Godz. 16 - inscenizacja „Rozładunek statku” przy Targu Rybnym
Godz. 18.30 - ceremonia otwarcia Zlotu Baltic Sail Gdańsk 2014 i
przekazanie żeglarzom klucza do miasta
Godz. 19 - 22.30 - koncert festiwalu "Szanty pod Żurawiem"
Godz. 20.30 - Crew Party na Targu Rybnym
Godz. 22.30 - żeglarskie kino nocne na scenie głównej

5 lipca - sobota

Godz. 9 - 20 - rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej
Godz. 10 - 14 - scenki historyczne na terenie Głównego Miasta

Godz. 10 - 20 - Festiwal Morski na Targu Rybnym
Godz. 11 - 17 - regaty Nord Cup, Gdańsk Stogi i Gdańsk Sobieszewo
Godz. 12 - występ zespołu muzycznego w ramach Festiwalu Morskiego
Godz. 12 - 16 - Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna - Gdańsk Stogi Gdańsk Brzeźno
Godz. 15 - Pokaz mody historycznej na Targu Rybnym i konkursy dla publiczności
Godz. 18.30 - 20 - koncert festiwalu "Szanty pod Żurawiem" część I
Godz. 20 - 20.15 - wręczenie Bursztynowego Pucharu Neptuna zwycięzcy regat Nord Cup
Godz. 20.15 - 20.50 - inscenizacja Bitwa Morska na Motławie
Godz. 20.50 - 22.30 - koncert festiwalu "Szanty pod Żurawiem" (część II)
Godz. 22.30 - żeglarskie kino nocne na scenie głównej

6 lipca - niedziela

Godz. 9 -17 - rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej
Godz. 10 – 18 - Festiwal Morski na Targu Rybnym
Godz. 10 - 15 - regaty Nord Cup, marina Gdańsk Stogi i Gdańsk Sobieszewo
Godz. 11 - parada oddziałów historycznych na Targu Rybnym
Godz. 11.30 – 12 - pokaz morskich jednostek wojskowych
Godz. 12 - parada żaglowców i jachtów na Motławie
Godz. 13.30 - pokazy ratownictwa wodnego
G Godz. 17 - zakończenie Zlotu Baltic Sail Gdańsk 2014

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie