Balet Borisa Ejfmana znów w Sopocie!

  Balet Borisa Ejfmana znów w Sopocie!

  Gabriela Pewińska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  O tym, jak występy w Trójmieście są dla Borisa Ejfmana ważne, powiedział mi rok temu. To wtedy wspominał swój pierwszy, jakże symboliczny przyjazd do Gdańska.
  - Był 1978 rok. Przyjechaliśmy tu z teatrem na dni kultury państw zaprzyjaźnionych - opowiadał. - Mieliśmy wylądować na lotnisku w Gdańsku, a pogoda tego dnia była straszna. Samolot długo krążył nad miastem. Baliśmy się, że zaraz nastąpi katastrofa! Pomyślałem sobie wtedy: Jeśli przeżyjemy ten lot, to w Gdańsku zacznie się moja międzynarodowa kariera. I wtedy wylądowaliśmy. I stało się. Pierwsze moje lądowanie w Gdańsku było do zapamiętania na całe życie. Bo to tutaj rzeczywiście wszystko się zaczęło.

  17 lipca znów balet Borisa Ejfmana będzie gościł na scenie w Operze Leśnej w Sopocie. O godz. 20.30 w ramach Sopockich Spotkań Operowo-Baletowych znany rosyjski choreograf pokaże swój najnowszy spektakl - "Mewę" według dramatu Antoniego Czechowa, opowieści jednej z piękniejszych w literaturze rosyjskiej.

  W którymś z wywiadów Ejfman przyznaje, że ten balet jest swojego rodzaju prowokacją: "Występują w nim dwaj bohaterowie: znany choreograf i młody reformator. To są dwie połówki mnie, które we mnie ciągle walczą ze sobą. Znany choreograf to ten, który chroni i utrwala tradycję, broni repertuaru, ma osiągnięcia, odniósł sukces w świecie. Młody natomiast przypomina mnie sprzed trzydziestu laty, tego, który zbuntował się, zaczął tworzyć nowe formy i który cały czas chce mieć prawo do rozwoju. Eksperyment to zawsze ryzyko. I dlatego eksperymentator nie zawsze otrzymuje możliwość do działania. Chciałbym w tym spektaklu pokazać swoje doświadczenie teatralne".

  Boris Ejfman jest jedną z najważniejszych postaci współczesnego baletu. Stworzył ponad 40 spektakli, głównie z inspiracji znakomitą literaturą (m.in. wg "Anny Kareniny" Tołstoja, "Hamleta" i "Wieczoru Trzech Króli" Szekspira, "Idioty" i "Braci Karamazow" Dostojewskiego, "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa).

  Jest laureatem wielu nagród, w tym rosyjskiej Nagrody Państwowej za wybitny wkład w rozwój sztuki teatralnej oraz najwyższego odznaczenia Republiki Francuskiej w dziedzinie kultury i sztuki - orderu Chevalier des Arts et des Lettres.

  Własny zespół - Sanktpetersburski Teatr Baletu, z którym realizuje autorską wizję teatru tańca, założył w 1977 roku.

  Jest artystą, który w mistrzowski sposób potrafi łączyć tradycję rosyjskiego baletu klasycznego z osiągnięciami współczesnej choreografii.


  Bilety w cenie 60 zł, 40 zł do nabycia w kasach: BART, ul. Kościuszki 61, Sopot, tel. 058 555 84 51 lub 52; Opera Leśna ul. Moniuszki 12, Sopot, tel. 058 555 84 11, oraz w punktach sprzedaży i na stronie www.ticketonline.pl.

  Istnieje możliwość zakupu karnetów na całe Sopockie Spotkania Operowo-Baletowe 2008 ("Latający Holender" oraz "Mewa" Sanktpetersburskiego Teatru Baletu Borysa Ejfmana) w cenie: 70 zł, 50 zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo