Badanie PET zrobisz w Olsztynie. Zapłaci... pomorski NFZ

  Badanie PET zrobisz w Olsztynie. Zapłaci... pomorski NFZ

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Szpital nie jest w stanie fundować chorym badań PET z własnych funduszy, bo są zbyt drogie - jedno kosztuje 4,5 tys. zł

  Szpital nie jest w stanie fundować chorym badań PET z własnych funduszy, bo są zbyt drogie - jedno kosztuje 4,5 tys. zł ©Przemek Świderski

  Bez kolejki, bezpłatnie, bo w ramach kontraktu z NFZ oferuje badanie PET pacjentom z Pomorza Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie. Dysponuje nowoczesnym sprzętem i przyjmuje na badania PET pacjentów z całego kraju. Tymczasem równie nowoczesny aparat PET w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym stoi bezczynnie, bo kontrakt z pomorskiego NFZ wystarczył mu na pół roku pracy.
  Szpital nie jest w stanie fundować chorym badań PET z własnych funduszy, bo są zbyt drogie - jedno kosztuje 4,5 tys. zł

  Szpital nie jest w stanie fundować chorym badań PET z własnych funduszy, bo są zbyt drogie - jedno kosztuje 4,5 tys. zł ©Przemek Świderski

  Pikanterii sprawie dodaje fakt, że za badania pacjentów z Pomorza lokalny oddział funduszu i tak będzie musiał zapłacić w ramach tzw. migracji i to pełną stawkę.

  Olsztyński szpital posiada aparaturę wraz z wyposażeniem towarzyszącym i oprogramowaniem, zakupioną dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.

  Zakup PET dla Gdańska sfinansowało Ministerstwo Zdrowia, a Gdański Uniwersytet Medyczny wybudował dla niego siedzibę. W sumie inwestycja ta pochłonęła ponad 10 mln zł.

  Gdańsk: Brakuje pieniędzy na badania aparatem PET


  - Cieszy mnie, że badania PET są gdzieś dostępne dla mieszkańców Pomorza, martwi, że ciężko chorych ludzi skazuje się na podróż do innego miasta - przyznaje dr Grzegorz Romanowicz, szef Pracowni PET w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. - Nie mają na nią zdrowia, a często i pieniędzy.

  Żale i pretensje pacjenci z Pomorza kierują do dyrekcji UCK.
  - Czuję się bezradna, gdy muszę odmawiać, tłumacząc to brakiem pieniędzy z NFZ - mówi Ewa Książek-Bator, dyrektor UCK. Jej zdaniem gdański szpital otrzymał na badania PET najniższy kontrakt w kraju, co powoduje, że marnują się środki publiczne, które wydano na zakup aparatu.

  Na terenie kraju funkcjonuje już 14 aparatów PET, z czego w Polsce północnej funkcjonuje tylko jeden, w Gdańsku. Szpital nie jest w stanie fundować chorym badań PET z własnych funduszy, bo są zbyt drogie - jedno kosztuje 4,5 tys. zł.

  W ubiegłym roku zrobił w badaniach PET nadwykonania, teraz o zapłatę za nie walczy z pomorskim NFZ przed sądem. Najprościej byłoby zapłatę za badania PET w pracowniach Olsztynie, Bydgoszczy czy Warszawie przekazać w ramach kontraktu Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku.

  Gdańsk: Aparat PET za 10 mln będzie stał niewykorzystany

  Zgodnie z przepisami, jakie obowiązują NFZ, nie jest to jednak możliwe.
  - Pacjent ma prawo wyboru miejsca, gdzie się chce leczyć, równie dobrze może to być Zakopane, a my musimy mieć na zapłatę za nie zarezerwowane pieniądze - tłumaczy Barbara Kawińska, dyrektor NFZ na Pomorzu.

  Przyznaje jednak, że już trzeci rok pieniądze z Pomorza przekazywane do woj. warmińsko-mazurskiego w ramach tzw. migracji są tylko częściowo wykorzystywane. Pomorski NFZ bardzo chce je odzyskać, negocjacje trwają. Jak się uda, dostanie je UCK.

  Pomorze: Superaparat diagnostyczny PET gotowy do pracy i walki z rakiem

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale po co nam jakieś tam badania ... w szczególności badania z pomocą PET

  Krytyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 90 / 105

  skoro znacznie taniej, niemal z każdej choroby, wyleczy nas pan Tomasz Kozieł z pomocą magnetycznego falowania. Czyżby o tym nie wiedzieli profesorowie i dyrektorzy GUMed? Chyba już trzeci raz Dz....rozwiń całość

  skoro znacznie taniej, niemal z każdej choroby, wyleczy nas pan Tomasz Kozieł z pomocą magnetycznego falowania. Czyżby o tym nie wiedzieli profesorowie i dyrektorzy GUMed? Chyba już trzeci raz Dz. Bałtycki
  publikuje, bez jakiegokolwiek komentarza, tekst pt. "Magnetyczne falowanie" - chyba ze szczerą wiarą, że
  w ten sposób można podnieść zdrowotność pomorskiej społeczności. Po co więc nam reformować służbę zdrowia, magnetyczne falowanie wyleczy nas ze wszystkiego, nie wiadomo tylko czy z głupoty też.
  Mieliśmy wybory i teraz całą parą cofać się będziemy do przodu! Zwycięzcom wyborczym serdecznie życzę
  zdrowia ... psychicznego też! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ta paronoja, która jest owocem czteroletnich rządów PO

  Krytyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 104 / 101

  jest dowodem na to, że nie zawsze tzw. większość obywateli ma rację. Większość wyborcza ostatnich wyborów dobitnie dowodzi słuszności tego stwierdzenia. Tak, tak, ta większość potwierdziła, że jest...rozwiń całość

  jest dowodem na to, że nie zawsze tzw. większość obywateli ma rację. Większość wyborcza ostatnich wyborów dobitnie dowodzi słuszności tego stwierdzenia. Tak, tak, ta większość potwierdziła, że jest za
  kontynuacją tej paranoi graniczącej ze zbrodnią. No bo którego z biednych i ciężko schorowanych
  emerytów stać na wyprawę do Olsztyna? Credo tej partii to: masz pieniądze i zdrowie to pożyjesz dłużej!
  Trudno więc nie wierzyć tym, którzy mówią, że tym razem Tusk do końca tej 4 - letniej kadencji na stanowisku premiera nie dotrwa - czego - w takiej sytuacji, o której mowa w komentowanym tekście - mu serdecznie życzę. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ???

  powyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 97 / 115

  Ciekawe kiedy Kawińską wyprowadzą w kajdankach?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo