Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badanie gleby daje profity. Plon kukurydzy może znacznie przekraczać 10 ton

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zaleca pobranie do badania próbki reprezentatywnej (zbiorczej) – powstałej z wymieszania wielu próbek pojedynczych – reprezentującej gleby z całej analizowanej powierzchni.
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zaleca pobranie do badania próbki reprezentatywnej (zbiorczej) – powstałej z wymieszania wielu próbek pojedynczych – reprezentującej gleby z całej analizowanej powierzchni. Pixabay
Doradcy zachęcają do badania składników gleby, łącznie z mikroelementami. - Można je stosować doglebowo lub dolistnie, zapobiegawczo lub interwencyjnie. Naprawdę warto! – zapewniają.

- Profity wynikające z wykonania analizy gleby przekładają się na oszczędności w konkretnych kilogramach nawozów - podkreśla Piotr Bieliński na portalu Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie i zwraca uwagę, że istotne są zarówno makro, jak i mikroelementy. - Tymczasem rzadko sprawdzamy zasobność gleby w mikroelementy i przez to działamy na swoją szkodę. Niewiele wskóramy samym azotem, fosforem czy potasem, gdy pominiemy cynk, bor, molibden i inne mikroelementy. To one decydują o optymalnym wykorzystaniu podanych dawek azotu, fosforu i potasu.

Piotr Bieliński podaje na przykładzie kukurydzy: - Dzięki mikroelementom można osiągnąć plon rzędu 13–15 ton ziarna z hektara, a to wcale nie szczyt możliwości tej rośliny. Wiem, że wielu osiąga znacznie powyżej 10 ton, jednak dane Głównego Urzędu Statystycznego za wielolecie w województwie kujawsko-pomorskim to około 5–6 ton.

Specjalista wyjaśnia, na czym polega działania mikroelementów:

  • Cynk – odpowiada za rozwój systemu korzeniowego, uczestniczy w syntezie białka, uaktywnia przyswajanie azotu, a to pośrednio zwiększa ilość ziarniaków w kolbie. Objawy niedoboru cynku – karłowacenie roślin, mniejsza powierzchnia liści, jasnozielone przebarwienia pomiędzy nerwami liścia, zaburzenia generatywne powodujące opóźnienia wyrzucania wiechy, przebarwienia nasion do szaro-białej barwy.
  • Bor – będący drugim, umownie ważnym mikroelementem w uprawie kukurydzy. Uczestniczy w wielu procesach biochemicznych, odpowiada za proces zapylania oraz wypełniania kolb. Objawy niedoboru – skrócone międzywęźla, wąskie i długie przezroczyste plamy na młodych liściach. W dalszej kolejności liście skręcają się, deformują i usychają. Kolby są mniejsze, przestrzelone, rzędy ziarniaków nieregularne.
  • Mangan – odpowiada za kształt i wypełnienia ziarna, buduje chlorofil i syntetyzuje białka. Objawy niedoboru – przebarwienia i nekrozy na starszych liściach, braki ziaren w kolbie, puste czubki w kolbie, często wygięte. Częściej objawy takie występują, gdy zbyt często i w nadmiarze wapnujemy i marnujemy pieniądze.
  • Siarka – jest składnikiem wielu aminokwasów, uczestniczy w syntezie białek, wpływając na lepsze wykorzystanie azotu. Zwiększa odporność na choroby i szkodniki uaktywniając się pod wpływem czynników stresujących roślinę. Objawy niedoboru siarki – na młodych liściach pojawiają się jasne paski i pożółkłe plamy zaś na obrzeżach liści paski mają barwę czerwoną, dalej następuje chloroza całego liścia.

- Powyższe pierwiastki można stosować doglebowo lub dolistnie. Coraz więcej zwolenników jest za dolistnym podaniem. Jest to na pewno sposób bardziej dokładny i precyzyjny. Można go stosować zapobiegawczo lub interwencyjnie – w konkretniej fazie na konkretny problem – uściśla specjalista.

Jak często badać glebę?

Podajemy za Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie:

  • Trwałe użytki zielone co 7 lat
  • Intensywne trawy na gruntach ornych co 3-4 lata
  • Grunty orne co 3-5 lat
  • Grunty orne z trawami co 3-5 lat
  • Warzywa i ogrodnictwo co 2-3 lata

Jaki jest koszt badania gleby?

Sprawdzamy w Stacji Chemiczno-Rolniczej w Bydgoszczy:

  • Gleby rolnicze mineralne i organiczne
  • Analiza podstawowa (pH, P2O5, K2O, Mg) - 13,12 zł
  • Analiza mikroelementów (B, Cu, Zn, Fe, Mn) - 52,48 zł
  • Analiza mikroelementów (Cu, Zn, Fe, Mn) - 34,99 zł
  • Gleby ogrodnicze i sadownicze
  • Analiza podstawowa (pH, N-NO3, P, K, Ca, Mg, Cl, zasolenie) - 52,48 zł
  • Analiza gleb z sadów (pH, P, K, Mg) - 13,12 zł
  • Analiza mikroelemenów (Cu, Zn, Fe, Mn) - 34,99 zł

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zaleca pobranie próbki reprezentatywnej (zbiorczej) – powstałej z wymieszania wielu próbek pojedynczych – reprezentującej gleby z całej analizowanej powierzchni.

Źródła: KPODR, CDR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska