Babcie i dziadkowie na Pomorzu. Babć jest więcej niż dziadków i żyją średnio pięć lat dłużej [INFOGRAFIKA]

MP
Z okazji dzisiejszego święta babć i jutrzejszego dziadków, gdański Urząd Statystyczny przygotował liczbowy portret pomorskich seniorów.

Osoby w wieku 60+ to często to nasze babcie i dziadkowie. Według informacji zamieszczonych w infografice Urzędu Statystycznego w Gdańsku poświęconej Dniu Babci i Dziadka wynika, że na koniec 2018 r. stanowiły one ponad 23 proc. ogółu ludności w naszym województwie. Pań w tym przedziale wiekowym jest znacznie więcej - ponad 311 tysięcy co stanowi 13,3 proc. Pomorzanek, panów ponad 232 tys. (10 proc. ogółu mężczyzn w regionie). Poza kwestiami demograficznymi, statystycy przyjrzeli się też np. aktywności zawodowej pomorskich seniorów, czy ich sposobom spędzaniu wolnego czasu.

Społeczeństwo się starzeje, szczególnie w miastach

Z roku na rok wydłuża się przeciętne dalsze trwanie życia naszych seniorów. W 2018 r. w porównaniu z 2000 r. przeciętne dalsze trwanie życia zarówno dla kobiet i mężczyzn w wieku 60 lat wydłużyło się o 2,7 lat, przy czym utrzymuje się nadal dysproporcja pomiędzy trwaniem życia kobiet i mężczyzn wynosząca obecnie blisko 5 lat

- podkreśla Zbigniew Pietrzak z gdańskiego US.

Jednym z najciekawszych wskaźników opisujących sytuację demograficzną w województwie jest tzw. indeks starości. To liczba „dziadków” (w tym przypadku osób w wieku 65 lat i więcej) przypadających na 100 wnuczków (osoby w wieku 0-14 lat). Dla Pomorza wskaźnik ten wynosi 98. Jest on jednak różny w miastach i wsiach. W tych pierwszy indeks wynosi 125 (jest więcej „dziadków” niż „wnuczków), odwrotny i korzystny jest on za to dla wsi - 61.

Interesujący jest także tzw. wskaźnik wsparcia międzypokoleniowego, czyli wskaźnik wsparcia najstarszych. To liczba osób w wieku 85 i więcej na 100 osób w wieku 50-64 lata. Dla woj. pomorskiego wynosi on 10.

W 2010 r. indeks starości kształtował się na poziomie 74, a w 2000 r. był równy 54. Jeśli chodzi o wskaźnik wsparcia międzypokoleniowego to przyglądając się poszczególnym miastom najmniej korzystnie - 22 - kształtuje się on w Sopocie

- dodaje Z. Pietrzak.

Emerytura to przeciętnie połowa średniej pensji

Przeciętna miesięczna emerytura wypłacona z ZUS w 2018 r. w woj. pomorskim wyniosła 2226,95 zł i stanowiła 49,4 proc przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Osób pracujących w wieku 55 lat i więcej było 171 tys., przy 491 tys. biernych zawodowo. Przeciętne wynagrodzenie brutto (w podmiotach w których liczba pracujących przekracza 9 osób) dla pań w wieku 65+ wyniosło w październiku 2018 r. 5443,46 zł a dla panów 6485,85 zł. To dużo więcej (o prawie 20 proc.) niż dla ogółu kobiet i mężczyzn na Pomorzu.

Seniorzy lubią spędzać czas wspólnie i dużo czytają

Blisko 1/3 pomorskich seniorów jest zaangażowana w działalność rozmaitych kół, klubów czy sekcji. Ponad 27 proc. z nich jest także absolwentami różnych kursów. Osoby powyżej 60 roku życia stanowią aż 1/6 wszystkich korzystających z bibliotek publicznych.

FLESZ: Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie