Aż dwie trzecie pszczelarzy jest powyżej pięćdziesiątki. Co z młodszymi?

RedakcjaZaktualizowano 
pixabay.com
Dziś (8.08) Dzień Pszczół. Potrzeba nam więcej pszczół i pszczelarzy - apeluje z tej okazji Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Ponad 60 tys. osób w naszym kraju zajmuje się pszczelarstwem. Z danych zebranych przez związku pszczelarskie wynika, że aż 2/3 polskich pszczelarzy to osoby powyżej 50 roku życia. Najmniej liczna grupa to osoby do 35 lat (12%). Pocieszający jest fakt, iż z roku na rok ich przybywa. 

 

- W Polsce mamy około 1,4 mln rodzin pszczelich. Biorąc pod uwagę tylko powierzchnię upraw roślin sadowniczych i rzepaku, to do dobrego zapylenia tych upraw potrzebujemy dwukrotnie więcej pszczół - powiedział dr Dariusz Teper z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. - Patrząc na strukturę wiekową pszczelarzy, może to być ciężkie do osiągnięcia. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się inne gatunki zapylaczy, przykładowo pszczoły murarki.

 

Zakład podaje, że co roku zapylanie rzepaku w kraju przynosi ogromne korzyści. Mowa o 600-700 mln złotych. Jeśli chodzi o sadownictwo, korzyści wynoszą powyżej 3 mld złotych. Jedna trzecia produkcji roślinnej w rolnictwie wytwarzana jest dzięki zapyleniu przez owady.  

 

Przeczytaj także: Na słodko! Miodowe Lato w Zarzeczewie 2016

 

Niestety, wielki problem stanowi warroza. Według szacunków, Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, zatrucia środkami ochrony roślin, powstałe przez ich niewłaściwego stosowania, to około 1-3% upadków rodzin pszczelich w skali roku w Polsce.

 

- Zatrucia rodzin pszczelich środkami ochrony roślin to dość niewielki procent. Jednak, z uwagi na znaczenie pszczół dla gospodarki, apelujemy do rolników o informowanie pszczelarzy o terminie i rodzaju wykonywanych oprysków - podkreśla Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. - Wykonywanie  zabiegów ochrony chemicznej, zgodnie z przepisami i informacjami zawartymi w etykiecie środka, z zachowaniem okresu prewencji dla pszczół (zwykle wieczorem) nie będzie wpływało na pracę pszczół, które zajmują się zbieraniem nektaru i pyłku w ciągu dnia. 

 

Zobacz również: Marszałek leje miód. Z pasieki na dachu urzędu [zdjęcia]

 

Źródło: informacja prasowa

 

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Aż dwie trzecie pszczelarzy jest powyżej pięćdziesiątki. Co z młodszymi? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie