Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 45 procent Polaków stresuje się bardziej niż pół roku temu. Jak Polacy radzą sobie z brakiem snu i z rozładowaniem emocji?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Aż 45 procent Polaków stresuje się bardziej niż pół roku temu. Jak Polacy radzą sobie z brakiem snu i z rozładowaniem emocji?
Aż 45 procent Polaków stresuje się bardziej niż pół roku temu. Jak Polacy radzą sobie z brakiem snu i z rozładowaniem emocji? Przemyslaw Swiderski
Pandemia koronawirusa sprawiła, że coraz więcej osób w Polsce zaczęło poszukiwać pracy zdalnej. Niemal 25 procent Polaków chciałoby pracować w branży IT. Jak wynika z raportu firmy Evolution "Stres a praca", aż 79 procent osób przyciągają wysokie zarobki, 64 procent skłonne byłoby się przebranżowić z uwagi na pracę w domu, a 44 procent badanych wskazuje na podejście do pracownika i atmosferę w pracy. Początek 2022 roku nie był łatwy dla Polaków, którzy, według raportu, w liczbie 45 procent odczuwają stres silniej, niż jeszcze pół roku temu, zaś 20 procent martwi się o swoją zawodową przyszłość. Czy i czym Polacy faktycznie są zestresowani i jak radzą sobie ze stresem? Iludniowy tydzień pracy preferują Polacy?

Jak spore zainteresowanie branżą IT tłumaczy Konrad Bromińśki z firmy Evolution, autora raportu "Stres a praca"?

– Branża IT ma bardzo dużo do zaoferowania - komentuje Konrad Bromiński, Senior HR Manager w Evolution. - Pracownicy, jak wynika z naszych raportów, chwalą pracodawców za dobre i elastyczne warunki pracy. W naszej firmie bardzo mocno stawiamy na te aspekty i wiemy, że owocowe czwartki to za mało, by odpowiednio docenić pracownika. Branża IT wyznacza standardy w obszarze zatrudnienia oraz relacji pracodawca - pracownik. Być może właśnie dlatego aż 25 procent Polaków zastanawia się nad przebranżowieniem do tego sektora. W Evolution zawsze chcemy dbać o wszystkich naszych pracowników. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak bardzo Polacy są zestresowani i co mogłoby im pomóc.

75 procent Polaków stresuje się inflacją, niewiele mniej martwi kredyt hipoteczny

Jak wynika z najnowszych danych z raportu, aż 46 procent badanych Polaków czuje się bardziej zestresowana niż pół roku temu. 44 procent ankietowanych zadeklarowało, że nie czuje silniejszego stresu, a 10 procent nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi i odpowiedziało - nie wiem.

Co ciekawe, aż 75 procent Polaków przyznało, że stresuje się poziomem inflacji. 14 procent przyznało, że inflacja nie jest powodem do stresu, pozostała grupa badanych przyznała, że nie ma zdania w problemowym pytaniu.

Podobnie ankietowani wypadli przy badaniu ich poziomu stresu w odniesieniu do posiadanych zobowiązań finansowych. Aż 69 procent Polaków przyznało, że posiadanie kredytu hipotecznego stanowi dla nich czynnik stresogenny. Jedynie 16 procent ankietowanych stwierdziło, że kredyt na zakup nieruchomości nie stanowi dla nich powodu do stresu.

– Nasz raport pokazuje, co czują i z jakimi problemami borykają się pracownicy nad Wisłą - komentuje Jacek Mrzygłód z Evolution. - Większość Polaków jest bardziej zestresowana, ma problemy ze snem i martwi się poziomem inflacji oraz o swoją karierę. Trudna sytuacja sprawia, że połowa z nich chciałaby pracować dłużej w ciągu dnia, ale 4 dni w tygodniu, zapewne by zachować więcej czasu wolnego na odpoczynek. Dobrym tutaj przykładem są właśnie firmy IT, które jako jedne z pierwszych wyszły już lata temu ku wprowadzeniu elementów relaksu w czasie pracy. W naszej spółce również dbamy o to, by utrzymać dobrą atmosferę każdego dnia. Chcemy, by nasi pracownicy czuli, że mogą liczyć na zrozumienie i empatię w każdej sytuacji.

Większy stres, to także problemy ze snem

Jak wynika z raportu, blisko połowa Polaków boryka się z problemami ze snem. 55 procent ankietowanych zaprzeczyło temu, że ma takie trudności, a 3 procent osób odpowiedziało, że nie wie.

Stres jest jednym z poważniejszych czynników, które wpływają na zakłócenia snu. Biorąc pod uwagę to, jak wielu Polaków przyznaje, że jest bardziej zestresowana niż 6 miesięcy temu, nie dziwi fakt problemów ze snem.

W raporcie "Stres a praca" zapytano respondentów o to, w jaki sposób walczą ze stresem. Jak się okazuje, najchętniej oglądamy film lub serial, tak robi 57 procent osób. Na drugim miejscu znalazło się słuchanie muzyki (54 procent), a na trzecim spacerowanie (53 procent).

Kolejne aktywności, które pomagają ankietowanym w walce ze stresem to: spędzanie czasu ze znajomymi lub rodziną (43 procent), czytanie książek (39 procent), granie w gry (28 procent), uprawianie sportu (19 procent) i uprawianie sztuki jak malowanie, czy gra na instrumentach (6 proceny). Natomiast 6 procent badanych nie wskazało żadnej z powyższych czynności.

4 dni pracy w tygodniu? Tego chcą Polacy

Coraz głośniej w przestrzeni publicznej dyskutuje się na temat zmiany trybu pracy Polaków. Jak wynika z raportu firmy Evolution, aż 39,96 procent badanych wskazało, że chciałoby pracować 4 dni w tygodniu. 28,27 procent osób biorących udział w badaniu wskazało, że nie chciałoby takiego systemu wprowadzać, zaś 31,77 procent osób nie potrafiło zdecydować, czy proponowana zmiana jest słuszna.

Aż 45 procent Polaków stresuje się bardziej niż pół roku temu. Jak Polacy radzą sobie z brakiem snu i z rozładowaniem emocji?

Aż 45 procent Polaków stresuje się bardziej niż pół roku tem...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki