Awaria w oczyszczalni ścieków w Warszawie 28.08.2019. Nieczystości spływają do Wisły! Służby monitorują jakość wody także na Pomorzu

Gaya /Kacper Komaiszko /Karol Uliczny
Nieczystości spływają do Wisły. Czy grozi nam katastrofa ekologiczna? W rejon Tczewa dotrą Wisłą najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Szymon Starnawski
Doszło do wycieku nieczystości komunalnych w oczyszczalni Czajka na warszawskiej Białołęce. Szacuje się, że co sekundę do Wisły trafiają 3 metry sześcienne ścieków. Pomorski sanepid na bieżąco monitoruje zagrożenie dla naszego regionu. Wojewoda zwołuje Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Aktualizacja, godz. 12.30

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich podjął decyzję o zwołaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na czwartek 29.08 br., godz. 13 w związku z awarią kolektorów ściekowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Warszawy.

Informujemy, że Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wraz z Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym prowadzą stały monitoring sytuacji pod kątem środowiskowym oraz sanitarnym.

WIOŚ w Gdańsku zwrócił się do wszystkich samorządów, które są w zasięgu Wisły, o wdrożenie działań kryzysowych w związku z niebezpieczeństwem zanieczyszczenia rzeki.

Urzędnicy ostrzegają wszystkich użytkowników wody w Wiśle, kąpiących się, wędkarzy, odpoczywających nad Wisłą, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt, czy też do nawadniania upraw o nadchodzącym zagrożeniu zanieczyszczeniem wody.

Przewiduje się, że fala zanieczyszczeń dotrze do województw pomorskiego za kilka dni.

Wcześniej pisaliśmy:

  • Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podał, że zagrożenie po awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka” może trwać nawet około miesiąca.
  • Z jednostkami podległymi na Mazowszu, w Kujawsko-Pomorskiem i na Pomorzu prowadzi teraz monitoring jakości wody od Warszawy aż do ujścia Wisły poprzez wprowadzanie dodatkowych punktów pomiaru "w miejscach newralgicznych". Prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo w sprawie dotyczącej katastrofy ekologicznej, zagrażającej zdrowiu wielu osób.

Awaria w oczyszczalni ścieków w Warszawie 28.08.2019. Czy i kiedy ścieki dotrą na Pomorze?

Z informacji przekazywanych we wtorkowe popołudnie przez służby wynika, że mieszkańcy gmin położonych nad Zatoką Gdańską nie powinni obawiać się skutków zrzutu. Nieczystości najprawdopodobniej zatrzymają się na zaporze we Włocławku, która ma zadziałać jak osadnik.

Na pewno niekorzystny jest fakt niskiego stanu wód Wisły, co w razie dopłynięcia nieczystości mogłoby zwiększać powstałe niedogodności - mówi Daniel Stenzel, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdańsku. - Ścieki powinny dotrzeć w ciągu ok. 50 godzin do Płocka i tam powinno zmniejszyć się ich natężenie. Jednocześnie, na tę chwilę nie ma zagrożenia ekologicznego na terenie naszego województwa.

Komunikaty o awarii w oczyszczalni "Czajka" dotarły do władz wszystkich województw leżących wzdłuż dolnej części Wisły. Dodatkowo informacje o zagrożeniu przekazano Urzędowi Morskiemu w Gdyni oraz Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna na bieżąco monitoruje efekty zrzutu. W Gdańsku póki co nie zdecydowano się na powołanie sztabu kryzysowego.

Awaria w oczyszczalni ścieków w Warszawie 28.08.2019. Nieczy...

"Do Wisły w Warszawie trafia 3000 litrów ścieków na sekundę ❗️To wyniki poważnej awarii systemu miejskiego przesyłu ścieków" -alarmują na Facebooku "Wody Polskie.

Jak podają wg"Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB i Centrum Operacyjnego Wód Polskich, licząc od momentu zrzutu, ścieki dotrą:

  • do Wyszogrodu po 45 godz.
  • do Płocka po 84 godz.
  • do Włocławka po 125 godz.
  • do Torunia po 142 godz.
  • do Tczewa po 224 godz.

Wody Polskie razem z innymi służbami na bieżąco monitorują sytuację. GIOŚ ostrzega wszystkich użytkowników wody w Wiśle, np. kąpiących się, wędkarzy, o zagrożeniu zanieczyszczeniem.

Prezydent Warszawy: 3 metry sześcienne ścieków na sekundę trafia do Wisły

- Kolektor odprowadzający ścieki uległ awarii. W tej chwili nieczystości w sposób kontrolowany wypuszczane są do Wisły. Spust ścieków wynosi 3 metry sześcienne na sekundę - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.Minister środowiska: Sytuacja jest poważna, ścieki wypływają do Wisły

Minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej:
- Niestety, sytuacja jest już na tyle bardzo poważna, że w tym momencie z informacji, które przekazały służby kontrolujące, okazuje się, że obydwa kolektory dostarczające ścieki do oczyszczalni "Czajka" są niesprawne i praktycznie całe ścieki wypływają do Wisły.
(...) Prowadzone są badania nie tylko na wylocie tych ścieków, ale również w dół Wisły po to, żeby potencjalnie uprzedzić, czy zabezpieczyć się przed szkodami środowiskowymi czy zdrowotnymi.

Nieczystości spływają do Wisły. Czy grozi nam katastrofa ekologiczna? W rejon Tczewa dotrą Wisłą najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.
Nieczystości spływają do Wisły. Czy grozi nam katastrofa ekologiczna? W rejon Tczewa dotrą Wisłą najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Szymon Starnawski

Minister zapewnił,że wszystkie służby są w pogotowiu.

TUTAJ znajdziesz więcej zdjęć, pokazujących jak Wisłą płyną ścieki!

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska: prowadzimy monitoring aż do ujścia Wisły

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podał, że zagrożenie po awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka” może trwać nawet około miesiąca. Z jednostkami podległymi na Mazowszu, w Kujawsko-Pomorskiem i na Pomorzu prowadzi teraz monitoring jakości wody od Warszawy aż do ujścia Wisły poprzez wprowadzanie dodatkowych punktów pomiaru "w miejscach newralgicznych".

Czytaj także

PRZYPOMNIJMY! Awaria przepompowni ścieków w Gdańsku

15 maja 2018 r. doszło do poważnej awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka w Gdańsku. Awaryjny zrzut trwał łącznie 69 godzin, a w jego czasie do Motławy trafiło 100 tys. m3 ścieków.

Awaria Przepompowni Ścieków Ołowianka! Apel o ograniczenie z...

Awaria Przepompowni Ścieków Ołowianka w Gdańsku

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
30 sierpnia, 18:37, Gość:

Dobrze ze to g … z Warszawy popłynie przez prymitywne województwa północno - wschodniej Polski a nie przez normalne tereny Polski zachodniej

Prymitywie, pojedź kiedyś do miejsc cywilizacji. To co dla Ciebie jest sufitem, dla nas wieśniaku jest podłogą :)

G
Gość

Dobrze ze to g … z Warszawy popłynie przez prymitywne województwa północno - wschodniej Polski a nie przez normalne tereny Polski zachodniej

k
konkurs

spoko gdańszczanie - macie już za sobą precedens ze ściekami Adamowicza, niebawem poczujecie ścieki Trzaskowskiego - które lepsze?

G
Gość

"płynie g...o płynie po polskiej krainie", " na prawo most, na lewo most a środkiem g...o płynie". Zuchy rządzą Warszawą - a to jeszcze nie wszystko na co ich stać.

P
Polihistor

Owszem, będzie. To dobra ilustracja tego, jak wyglądają rządy PO. (gdziekolwiek je ona jeszcze sprawuje). Szkoda, że odbywa się to kosztem ludzi - także tych, którzy - zmanipulowani - ciągle jeszcze gotowi są na to coś głosować. Jeśli chodzi o gówienko, był już Gdańsk, jest Warszawa (i miejscowości w dół rzeki). Kto będzie następny?

G
Gość

no to ładne gówno...

Dodaj ogłoszenie