Autostrada wodna na Wiśle. Nowe prawo wodne na razie odłożone

Jacek Sieński
Jacek Sieński
Znowelizowana ustawa Prawo wodne nie wejdzie w życie już teraz, jak to zakładało Ministerstwo Środowiska.. Sejm RP ma przyjąć ją najwcześniej w I kwartale przyszłego roku. Do projektu ustawy mają być wprowadzone poprawki uzgodnione w trakcie debaty sejmowej.

Rada Ministrów już przyjęła projekt ustawy 18 października, co uniemożliwia wprowadzanie do niego zmian. Pozwolą na to dopiero ponowne prace legislacyjne w Sejmie. Rząd będzie reprezentować w nich minister środowiska. Dotychczasowe poprawki rządowe ograniczyły się do utrzymania w 2017 roku tegorocznego poziomu opłat za pobór wody.

Paweł Mucha, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska, przekazał, że prace nad projektem ustawy Prawo wodne, ze względu na szeroki, nowy zakres uregulowań, a w szczególności dotyczący utworzenia nowej struktury organizacyjnej gospodarowania wodami, zasad udostępniania składników Skarbu Państwa związanych z gospodarowaniem wodami i zasad ponoszenia opłat za usługi wodne, wymagają szczególnej staranności. Jest to niezbędne dla osiągnięcia klarowności przepisów prawa oraz uniknięcia kolizji z postanowieniami obowiązujących odrębnych ustaw. Biorąc pod uwagę bieżący stan zaawansowania prac nad projektem Prawa wodnego, jak i zakres planowanej reformy gospodarowania wodami, termin wejścia w życie nowej ustawy może ulec przesunięciu.

Ustawa Prawo Wodne, która powinna wejść w życie w tym roku, stanowi implementację do polskiego systemu prawnego dyrektyw Unii Europejskiej.

Warunkuje to uruchomienie środków na dofinansowanie inwestycji środowiskowych z funduszy unijnych w latach 2014-2020.

Najważniejsza jest Ramowa Dyrektywa Wodna z 2000 roku (RDW), wdrażająca na obszarze Unii, na poziomie krajowym, wspólnotową politykę wodną. Chodzi przede wszystkim o zlewniową politykę gospodarowania wodami.

Polega ona wprowadzeniu zarządzania zlewniami (obszarami, z których wody spływają do jednego punktu rzeki czy jeziora), regionami wodnymi (częściami obszarów dorzeczy wyodrębnionych, aby zarządzać zasobami wodnymi, np. regiony wodne górnej, środkowej i dolnej Wisły) i dorzeczami (będącymi obszarami, z których wody powierzchniowe spływają do systemu jednej rzeki) przez jedną instytucję, jaką ma być Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” (PGW). Bowiem dziś wodami zarządza wiele instytucji, podległych różnym resortom.

Nowa instytucja będzie zarządzać wszystkimi publicznymi wodami oraz budowlami, instalacjami i urządzeniami wodnymi w imieniu Skarbu Państwa. PGW przejmie kompetencje i zadania Krajowego Zarząd Gospodarki Wodnej, dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz marszałków województw i starostów, wydawajacych pozwolenia wodnoprawne. Jednocześnie 7 regionalnych zarządów gospodarki wodnej zostanie przekształconych w urzędy administracji rządowej niezespolonej obsługujące dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej, będących jednostkami organizacyjnymi PGW.

Działalność PGW ma nadzorować minister, któremu podlegają sprawy związane z gospodarką wodną. Minister będzie powoływać prezesa tej spółki i odpowiadać za politykę wodną przed Radą Ministrów oraz Sejmem. Będzie on co dwa lata składać sprawozdania dotyczące gospodarowania wodami. Zakres sprawozdań ma obejmować stan zasobów wodnych państwa i ich wykorzystywania, realizowanie planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy; współpracę międzynarodową na wodach granicznych, utrzymywanie wód i pozostałego mienia wodnego Skarbu Państwa, realizację inwestycji i planów zarządzania ryzykiem powodziowym, przeciwdziałanie suszom i zachowanie trwałości ekosystemów.

PGW będzie samo finansowało swoja działalność, w tym inwestycyjną, z różnych opłat. Do jego zadań będzie należeć racjonalne zarządzanie zasobami wodnymi.

Ma to zapewnić ludności odpowiednie ilość i jakość wody; ochronę przed powodziami i suszami oraz zasobów wodnych przed zanieczyszczeniem i niewłaściwą lub nadmierną eksploatacją; utrzymywanie albo poprawę stanu ekosystemów wodnych i od wody zależnych; zaopatrzenie w wodę rolnictwa i przemysłu; stworzenie warunków dla energetycznego, transportowego i rybackiego wykorzystania wód oraz zaspokojenie potrzeb związanych z turystyką, sportem i rekreacją wodną. PGW będzie też realizować zadania związanych z utrzymywaniem wód i pozostałego wodnego mienia Skarbu Państwa, m.in. obwałowań przeciwpowodziowych, budowli regulacyjnych oraz obszaru międzywala.

jacek.sienski@polskapress.pl

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie