Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autostrada A1 na Pomorzu: 3,5 mln pojazdów w wakacje. To o ponad pół miliona więcej niż w 2013 r.

Sebastian Dadaczyński, Przemysław Zieliński
archiwum DB
Otwarcie kolejnych odcinków autostrady A1 w stronę Łodzi, a tym samym połączenie A1 z autostradą A2 biegnącą m.in. do Warszawy, sprawiło, że codziennie jeździ nią tysiące pojazdów. Średnie dobowe natężenie ruchu, zarówno w lipcu, jak i w sierpniu br. wyniosło 57 tys. pojazdów, czyli o 14 proc. więcej niż przed rokiem.

- Zwiększone natężenie ruchu obserwowaliśmy zwłaszcza w upalne weekendy. Tradycyjnie taki szczyt był w weekend, kiedy rozpoczynał się jarmark dominikański , w tym roku dodatkowo połączony z pokazami lotniczymi w Gdyni, a także w długi weekend sierpniowy - wyjaśnia nam Anna Kordecka z firmy Gdańsk Transport Company, koncesjonariusza autostrady A1. - I tak w sobotę, 26 lipca br., ruch przekroczył 68 tys. pojazdów, natomiast w niedzielę, 17 sierpnia br., dobowe natężenie wyniosło ponad 93 tys. pojazdów. Na tak wysokie wyniki w drugim miesiącu wakacji bezspornie miało wpływ zwolnienie z opłat za przejazd w sierpniowe weekendy.

Niestety, duża liczba pojazdów sprawiała, że jeszcze zanim rząd otworzył szlabany na A1, w lipcu przed bramkami poboru opłat tworzyły się gigantyczne korki. Niekiedy na dojazd do inkasentów kierowcy czekali ponad godzinę! Przedstawiciele koncesjonariusza przekonują dziś, że wtedy robili wszystko, aby rozwiązać ten problem. Informacje o utrudnieniach na autostradzie pojawiały się: na profilach społecznościowych, na antenie stacji radiowych, na podajnikach do biletów na wjazdach na autostradę oraz na znakach zmiennej treści ustawionych wzdłuż drogi.

- Dodatkowo, w okresie wakacyjnym, infolinia czynna była także w weekendy w godzinach od 8 do 22 i wtedy konsultanci odpowiadali wyłącznie na pytania dotyczące aktualnych warunków drogowych na autostradzie A1 - dodaje Anna Kordecka.

Gdańsk Transport Company zapewnia jednocześnie, że już pracuje nad tym, aby choć częściowo poprawić sytuację z korkami w przyszłości. Obecnie trwają m.in. prace projektowe nad rozbudową placów poboru opłat w Nowej Wsi k. Torunia oraz w Rusocinie k. Pruszcza Gd. Rozbudowane place mają działać jeszcze przed sezonem wakacyjnym w 2015 r.

- Oprócz tego rozmawiamy z przedstawicielami rządu nad wprowadzeniem elektronicznego systemu poboru opłat, który - w naszej ocenie - pomoże rozwiązać problem z korkami przed bramkami. Cały czas czekamy na ostateczną decyzję ministra infrastruktury i rozwoju, jak dokładnie ma wyglądać ten system i kiedy ruszą prace nad jego wdrożeniem - dodaje Anna Kordecka.

SKOMENTUJ: Jak usprawnić przejazd przez bramki na autostradzie A1?

[email protected]

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki