Autostradą A1 dojedziemy z Gdańska do Torunia

  Autostradą A1 dojedziemy z Gdańska do Torunia

  Sebastian Dadaczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kilkuletnia walka na łamach "Dziennika Bałtyckiego" o budowę autostrady A1 przynosi kolejne owoce. W piątek o godzinie 19 otwarty zostanie kolejny odcinek tej trasy z Grudziądza do Torunia! Co ważne, przez pierwsze 90 dni będzie bezpłatny, bo taką decyzję jeszcze przed wyborami podjął minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
  25 września mieszkańcy Pomorza na rowerach i rolkach mogli przetestować nowy odcinek

  25 września mieszkańcy Pomorza na rowerach i rolkach mogli przetestować nowy odcinek ©Sebastian Dadaczyński

  "Dziennik Bałtycki" zainicjował wielką akcję "Po pierwsze A1" w 2003 roku. Czas szybko pokazał, że warto było podjąć to wielkie wyzwanie, bo już dwa lata później - po naciskach na polityków najwyższego szczebla - rozpoczęła się budowa wymarzonej drogi.

  W 2007 roku oddano pierwszy, 25-km odcinek z Rusocina do Swarożyna, w 2008 roku - 65-km fragment ze Swarożyna do Nowych Marzów, a w piątek po południu otwarte zostanie kolejne 60 km drogi z Nowych Marzów do Czerniewic koło Torunia.

  - Trwają ostatnie prace kosmetyczne, ale w piątek wszystko będzie już zapięte na ostatni guzik - zapewniała wczoraj Ewa Łydkowska, rzecznik firmy Gdańsk Transport Company, koncesjonariusza A1. - Z Gdańska do Torunia dojedziemy w 65 minut.

  W ramach budowy 60-km odcinka powstały m.in. cztery węzły drogowe: Grudziądz, Lisewo, Turzno i Lubicz, oraz 51 nowych mostów, w tym jeden pod Grudziądzem i drugi w Toruniu. Oba przebiegają przez Wisłę.

  - Most pod Grudziądzem jest najdłuższy w Polsce. Liczy prawie dwa kilometry - zachwala Małgorzata Dobosz, rzecznik firmy Skanska-NDI, wykonawcy inwestycji.

  Pomorze: Po pierwsze A1. Kto najwięcej zyskał na autostradzie?

  Na otwarcie kolejnego odcinka A1 zaproszono wielu gości, w tym przedstawiciela "Dziennika Bałtyckiego". Jednak pomimo że na Pomorzu mamy już wymarzoną trasę, nadal będziemy walczyć o tę autostradę.

  Wiemy już, że na uroczystości pojawi się minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Będzie zatem okazja zapytać go, kiedy mieszkańcy naszego regionu przejadą całą A1 z Trójmiasta do Gorzyczek na granicy z Czechami.

  ZOBACZ CAŁĄ AUTOSTRADĘ A1 - ODCINKI W BUDOWIE ORAZ TE, KTÓRE JUŻ ODDANO

  Od piątku kierowcom aut osobowych, jadącym z maksymalną dopuszczalną prędkością na A1, czyli 140 km/godz., pokonanie drogi z Gdańska do Torunia zajmie zaledwie 65 minut! Muszą jednak zabrać ze sobą 17,60 zł. Tyle bowiem zapłacą za pokonanie odcinka Gdańsk - Grudziądz. Drugi fragment do Torunia - dzisiaj otwierany - przez 90 dni będzie bezpłatny.

  - A ile zapłacimy po tym terminie? - pytają już teraz kierowcy. Użytkownicy aut osobowych za pokonanie całego pomorskiego odcinka A1 z Gdańska do Torunia zapłacą 29 zł.

  Gdańsk-Toruń: Autostrada A1 za darmo przez 90 dni

  - W moim przekonaniu autostrada powinna być jednak tańsza o połowę - mówi Jerzy Zarzeczny z Dalwina, gm. Tczew. - Gdyby obniżono stawki, na A1 wjechałoby więcej tirów, a co za tym idzie uchronilibyśmy drogi lokalne.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kraków Balice - Noclegi blisko lotniska .

  www.burowianka.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 43

  www.burowianka.pl - Kraków Balice Noclegi blisko lotniska.
  Transfer z lub na lotnisko GRATIS.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I co z tego!!!!

  XXX (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 36

  I co z tego że powstały aż 4 węzły drogowe jak na chwilę obecną węzeł grudziądz będzie niedostępny z bardzo banalnego powodu - brak dojazdu na węzeł!!!!!!.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sentencja

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 30

  Jeżeli moja teoria względności okaże się słuszna, Niemcy powiedzą, że jestem Niemcem, a Francuzi, że obywatelem świata. Jeśliby miała się okazać błędna, Francja oświadczyłaby, że jestem Niemcem, a...rozwiń całość

  Jeżeli moja teoria względności okaże się słuszna, Niemcy powiedzą, że jestem Niemcem, a Francuzi, że obywatelem świata. Jeśliby miała się okazać błędna, Francja oświadczyłaby, że jestem Niemcem, a Niemcy, że jestem Żydem. Albert Einstein.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Arciszewska vel Żenada

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 66

  jej partia wstrzymała budowę i chaciała ją utracić a ona ją wspierała. Jak narazie ta Pani nic nie załatwiła dla Pomorza, niech ju z zacznie załatwiać nam OPAT.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Irvina Arciszewska?

  wszdsadcdfr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 60 / 49

  co za jazda, autor sobie z nas kpi czy co? a z jakiej partyji jest ta pani tak wychwalana, a czy to nie jej organizacja jak rzundzila wstrzymala budowe na 2 lata tak ze koszty podrozaly...rozwiń całość

  co za jazda, autor sobie z nas kpi czy co? a z jakiej partyji jest ta pani tak wychwalana, a czy to nie jej organizacja jak rzundzila wstrzymala budowe na 2 lata tak ze koszty podrozaly wielokrotnie? czy ktos odpowie za to ile strat materialnych poniosl i budzet i uzytkownicy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .. czyli od dziś paliwo ... na autostradzie po 10zł/litr

  zobrzydzony PO & PiS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 69 / 66

  .. dziekujmy tuskowi, ze tak tanio

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdzie Kurylczyk ?

  Rex (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 101 / 95

  Glownym ojcem sukcesu , ze autostrada powstała jest wojewoda Ryszard Kurylczyk . Ale redaktorek nawet o tym sie nie zajaknął , gdyz Kurylczyk jest z lewicy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiS=Papryka i Salami

  AnnA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 91 / 68

  Przy tej okazji należy przypomnieć że Papryka i Salami zabrała koncesję na budowę autostrady firmie GTC i omało nie utrącili tej inwestycji. Dopiero sąd unieważnił ich zapędy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo