Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Audio-wideo wkracza do sądów

Łukasz Kłos
Urządzenia rejestrować mają  to, co się dzieje na sali rozpraw, wyręczą w tym protokolantów. Na zdjęciu: sędzia Urszula Malak, koordynująca wdrożenie e-protokołów w sądach okręgu gdańskiego
Urządzenia rejestrować mają to, co się dzieje na sali rozpraw, wyręczą w tym protokolantów. Na zdjęciu: sędzia Urszula Malak, koordynująca wdrożenie e-protokołów w sądach okręgu gdańskiego przemek świderski
Elektroniczne nagrania zastąpią do końca roku papierowe protokoły. 10 sądów rejonowych okręgu gdańskiego zostanie wyposażonych w sprzęt do rejestracji audio-wideo rozpraw. Nagrywane będą tam wszystkie rozprawy cywilne.

Wprowadzenie monitoringu rozpraw bynajmniej nie jest związane z potrzebą zapewnienia większego bezpieczeństwa w sądzie. Urządzenia rejestrować mają przede wszystkim to, co się dzieje na sali rozpraw: co i kto powiedział oraz jak się zachowywał. Poniekąd zastąpią w tym protokolantów, którzy już nie będą spisywać każdego słowa, jakie padło na sali. Tradycyjny, papierowy protokół zastąpi bowiem cyfrowe nagranie audio-wideo.

- Protokoły w wersji elektronicznej z pewnością zyskają na wiarygodności względem papierowych odpowiedników, bo najzwyczajniej w świecie nawet najbardziej szczegółowe zapiski nie oddadzą gestów, mimiki, tembru głosu, słowem - emocji, jakie wpływają na odbiór składanych zeznań. W warunkach rozprawy niezwykle trudno też dosłownie odnotować wypowiedź przesłuchiwanego - mówi sędzia Urszula Malak, koordynująca wdrożenie e-protokołów w sądach okręgu gdańskiego, na co dzień orzekająca w sprawach cywilnych.

Rola protokolanta sprowadzi się w nowym systemie do obsługi sprzętu oraz nanoszenia adnotacji podyktowanych przez sędziego.
Środowisko sędziowskie nowinkę przyjmuje jednak z ostrożnością. Nasi rozmówcy wskazują, że wprowadzenie e-protokołów znacznie komplikuje zapoznanie się z przebiegiem procesu. - Akta papierowe można wziąć pod rękę w przerwie, protokoły przekartkować, a sam tekst przelecieć wzrokiem w poszukiwaniu istotnych fragmentów. W przypadku e-protokołów potrzebny jest sprzęt, a samo zapoznawanie się z nagraniem jest zdecydowanie dłuższe - słyszymy od kilku sędziów.

Sędzia Malak przyznaje, że e-protokoły wymagają więcej uwagi, dlatego istotne jest nanoszenie adnotacji. - System pozwala oznaczyć oraz opisać istotne momenty rozprawy. Później, podczas odtwarzania, można nawigować między poszczególnymi adnotacjami - tłumaczy sędzia. - Jestem pewna, że z czasem sędziowie wypracują dobrą praktykę w tym zakresie.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki