Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atomówka na Pomorzu: Nowy pomysł na szerzenie wiedzy o jądrówce. Jaki?

Joanna Kielas
Atomowy Autobus w poniedziałek jest w Warszawie, we wtorek w Krakowie
Atomowy Autobus w poniedziałek jest w Warszawie, we wtorek w Krakowie Materiały prasowe
W poniedziałek ruszył w Polskę na dziesięciodniowy objazd "Atomowy Autobus-Mobilne Laboratorium". Na Pomorzu będzie od 1 grudnia, odwiedzi Gdańsk, Puck, Wejherowo i Choczewo. Przeciwnicy atomu już teraz zapowiadają, że zgotują gościom "serdeczne przyjęcie".

Pasażerowie autobusu - młodzi naukowcy z Fundacji Forum Atomowe - za cel stawiają sobie popularyzację wiedzy na temat energetyki jądrowej oraz nauk ścisłych. Przystanki zaplanowano w ośrodkach akademickich m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Koszalinie i Białymstoku.

Projekt Atomowy Autobus jest największym przedsięwzięciem Fundacji Forum Atomowe. Głównym jego celem jest zainteresowanie Polaków wiedzą z dziedziny energetyki jądrowej i promieniotwórczości, kwestiami bezpieczeństwa, ekonomiki projektu jądrowego oraz aktualnymi informacjami na temat technologii reaktorowych. Patronem generalnym i współorganizatorem projektu jest Ministerstwo Gospodarki.

- Działalności fundacji przyświeca motto Marii Skłodowskiej-Curie: "Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć". Dlatego wychodzimy z inicjatywą do większego grona społeczeństwa. Uczestniczymy w otwartej debacie, która opiera się na racjonalnych argumentach i naukowych podstawach, nie stereotypach i emocjach - wyjaśnia Łukasz Koszuk, prezes Fundacji Forum Atomowe.

Atomowy Autobus to mobilne centrum informacyjne, wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych (sprzęt audiowizualny, obiekty i urządzenia demonstracyjne oraz minilaboratorium atomistyki). Działania prowadzone będą przez wolontariuszy-pasjonatów nauki, którzy będą przeprowadzali specjalne pokazy i doświadczenia z zakresu fizyki jądrowej oraz ochrony radiologicznej, a także demonstrowali działanie typowej elektrowni jądrowej za pomocą specjalnie przygotowanych modeli i makiet. Natomiast dla młodszych i spragnionych wrażeń organizatorzy przygotowali konkursy z nagrodami.

Działania naukowców z atomowego autobusu można śledzić na blogu www.atomowyautobus.pl, gdzie organizatorzy na bieżąco relacjonują atomowa podróż po Polsce oraz na profilu " Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią" na portalu Facebook.
Jednak ta inicjatywa nie przez wszystkich jest pozytywnie oceniana. - To z pewnością nie będzie rzeczowe przedstawienie argumentów za i przeciw energii atomowej, ale kolejna nachalna propaganda, która ma przekonać do budowy elektrowni niezdecydowanych, ewentualnie przeciwników - mówi Tadeusz Pastusiak, przewodniczący Komitetu Obywatelskiego "Nie dla Atomu w Lubiatowie".

- Weźmy na przykład główne hasło, naklejone na autobus, czyli tekst "cała prawda o energii jądrowej". To przecież kpina, bo jestem pewien, że nikt się nie zająknie nawet o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą atom! Autobus przyjedzie do nas na Pomorze za tydzień, mamy więc sporo czasu na poczynienie stosownych przygotowań. Na pewno nie pozostaniemy obojętni na taką, jak powtórzę raz jeszcze, nachalną formę propagandy - kończy Pastusiak.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki