Oto najlepsze MEMY o nadchodzącej zimie. "Bestia ze Wschodu" pod lupą Internautów!
Pierwszy raz usłyszeliśmy o niej w lutym 2018 roku. Wówczas odwiedziły nas wysokie mrozy i dosyć duże, jak na Polskę, opady śniegu. Mowa o "Bestii ze Wschodu". Pojawiały się pytania, czy ponownie odwiedzi nasze polskie progi? Zdania były podzielone. IMGW prognozowało spadki temperatur, ale o "bestii" mowy nie było. W lutym w Polsce pojawiły się intensywne opady śniegu, a słupki termometrów pokazują coraz niższe temperatury.
Do tematu srogiej zimy odnieśli się także internauci, którzy nie zostawili suchej nitki na nadchodzących mrozach, opadach śniegu i... postrachowi ze wschodu!
Jesteście ciekawi, jak w oczach internautów wygląda "Bestia ze Wschodu" i zapowiadany powrót srogiej zimy? Te MEMY to HIT!
"Atak zimy w zimie" - z tego śmieje się internet! Mróz, burz...
Mróz na Pomorzu. Niskie temperatury w woj. pomorskim
W połowie stycznia temperatury w wielu miejscach mocno spadły. W niedzielę, 17.01.2021 roku najniższy wynik do tej pory to -26,5 stopnia, który zanotowano w miejscowości Gołdap, woj. warmińsko-mazurskie. Drugie było Radostowo na Pomorzu (powiat tczewski) - -25,6 stopnia.
Jaki mróz w pomorskich miejscowościach? Zobaczcie termometry naszych Czytelników!
Bestia ze Wschodu na Pomorzu. Czy możemy spodziewać się mrozów i zamieci?
Od kilku dni w mediach wrze. Wszystko to za sprawą pogłosek odnośnie nadchodzącej "Bestii ze Wschodu", czyli rozległego wyżu kontynentalnego, który może sprowadzić do Europy masy mroźnego powietrza polarno-kontynentalnego. Warto wspomnieć, że ostatni raz mieliśmy z nim do czynienia w lutym 2018 roku. Czeski meteorolog dr Marek Kučera przewiduje, że minusowe temperatury i śnieżne zamiecie dotrą także do Polski.
Niedawno stanowisko w tej sprawie zajął Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Z informacji udostępnionej przez Państwowy Instytut Badawczy wynika, że zgodnie z aktualnymi prognozami i analizami synoptyków IMGW nie przewiduje się spadków temperatury do -30 stopni Celsjusza.
"Efekt morza". Co to takiego?
Jak tłumaczą meteorolodzy portalu Dobrapogoda24.pl, powstaje on na skutek silnego parowania nad Bałtykiem, tworzącego zasobne w wilgoć chmury. Napływając nad ląd, oddają one ową wilgoć w postaci opadów.
- Bałtycki „efekt morza” dość rzadko daje o sobie znać w sezonie letnim. Znacznie częściej występuje w sezonie zimowym, kiedy miejscami w głębi lądu za linią brzegową powoduje intensywne opady śniegu. Nierzadko się wówczas zdarza, że w pobliżu morza zalega większa warstwa śniegu niż w rejonach podgórskich - informowała Dobrapogoda24.pl.
Warto dodać, że w sierpniu 2017 r. "efekt morza" w swojej letniej odmianie spowodował intensywne ulewy przetaczające się nad Pomorzem, skutkujące podtopieniami i zagrożeniem powodziowym w kilku gminach.
Na Pomorzu to zjawisko ma być widoczne w najbliższych dniach. W piątek 15 stycznia śnieg padać ma od samego rana. Tego dnia nad ląd nadciągną chmury konwekcyjne znad Bałtyku. Intensywne opady będą przedzielone przejaśnieniami. Wg prognoz, spadnie od kilku do kilkunastu cm śniegu w całym regionie (słabsze opady bedą w głębi lądu, najintensywniejsze natomiast w części północnej i północno-wschodniej województwa, w sąsiedztwie Zatoki Gdańskiej). W nocy z piątku na sobotę nad Pomorze nadciągnie ponownie rozbudowana strefa opadów (przesuwać się będzie na Bałtykiem, znad Finlandii). Przyniesie intensywne opady, najpierw we wschodniej części województwa, potem stopniowo przesuwające się w kierunku zachodnim.
Czytaj więcej na temat pogody w najbliższych dniach >>>
Burze śnieżne nad Bałtykiem? Tak prognozowali meteorolodzy!
Po raz ostatni burzę śnieżną zaobserwowano w Polsce 26 marca 2019 r. na wschodzie kraju. Wówczas silne porywy wiatru, intensywne opady śniegu i liczne wyładowania atmosferyczne w wielu miejscach sparaliżowały m.in. ruch na drogach, a w wypadkach drogowych zginęło wówczas sześć osób.
- W Polsce niemal każdej zimy występuje kilka dni, podczas których chmury cumulonimbus osiągają rozmiary pozwalające na generowanie pojedynczych wyładowań atmosferycznych, szczególnie w rejonie wybrzeża - tłumaczy Janusz Zieliński z Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju. - W ostatnich latach najsilniejsze burze śnieżne w naszym kraju wystąpiły w grudniu 2013 roku i były związane z bardzo głębokim i aktywnym niżem Ksawery. Podobne zjawiska pojawiają się sporadycznie również w innych częściach Europy oraz w Azji i Ameryce Północnej. Wszędzie powodują duże utrudnienia np. w ruchu miejskim oraz przyczyniają się do poważnych strat w infrastrukturze energetycznej. To pokazuje, że burze śnieżne są elementem pogody trudnym do prognozowania.
IMGW o rozwoju zjawisk lodowych na rzekach w zlewni górnej Wisły
Zjawiska lodowe w postaci śryżu oraz lodu brzegowego pojawiły się początkowo na rzekach górskich głównie z zlewni górnej Wisły: Soła, Raba, Dunajec, Poprad, Biała Tarnowska, Wisłoka, San, a także na Narwi. W ostatnich dniach przy niskich temperaturach w godzinach nocnych oraz porannych rozwój zjawisk lodowych nasilił się. Na mniejszych rzekach w zlewni Raby pojawiła się nawet ciągła pokrywa lodowa.
W najbliższych dniach będziemy obserwować dalszy rozwój zjawisk lodowych nie tylko na mniejszych rzekach górskich (rezultatem czego mogą być podpiętrzone stany wody), ale również na rzekach nizinnych, głównie w zlewni Narwi, Biebrzy i Bugu. Zjawiska lodowe pojawią się również na rzekach oraz jeziorach na Mazurach i Suwalszczyźnie. Zimowy krajobraz w postaci pokrywy śnieżnej oraz zjawisk lodowych na rzekach, będzie przypominał iście zimową scenerię jakiej dawno nie widzieliśmy.
ZOBACZ TAKŻE: Zima w końcu dotarła na Pomorze! Śnieg w wielu częściach regionu. Czekamy na Wasze zdjęcia!
Prognoza pogody - styczeń 2021 - zobaczcie wideo:
"Od czwartku temperatura szybko spadnie i w najbliższy weekend w dzień wszędzie będzie mroźno: od -8 stopni na wschodzie do -2 na zachodzie (nocami może być około -15 stopni). Mroźna pogoda utrzyma się również w kolejnych dniach, prawdopodobnie do 24 stycznia, i w tym czasie we wschodniej Polsce będzie przeważnie -6, - 7 stopni, a na zachodzie -1, -2. Ocieplenie i odwilż może przynieść ciepły front, który zjawi się nad naszym krajem 25 stycznia."
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- W jakiej kondycji jest polskie kino? Co będziemy oglądać? Podsumowanie 48. FPFF
- Kolejna katastrofa samolotu z wagnerowcami? Dokładnie miesiąc od śmierci Prigożyna
- Groźne oblicze AI. Nagie zdjęcia nieletnich dziewczynek trafiły do sieci
- Czy znasz instrukcję obsługi lasu? Za te rzeczy możesz dostać mandat! QUIZ