27 października 1986 roku papież Jan Paweł II zaprosił do udziału 47 delegacji reprezentujących Kościoły i Wspólnoty chrześcijańskie oraz 13 religii niechrześcijańskich. Obecnie trwają przygotowania do V Asyżu w Gdańsku. Jedną z tegorocznych nowości, którą zaproponowali franciszkanie jest projekt medialny pod roboczym tytułem "Gdańsk - Wyspa pojednania".
- W dobie, gdy do współczesnego człowieka z różnych stron docierają złe informacje zwróciliśmy się do przedstawicieli wszystkich pomorskich mediów o wspólne działanie na rzecz pojednania - mówi ojciec Roman Zioła, dyrektor Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Kolbe w Gdańsku. - Chcemy za pośrednictwem mediów zaprosić jak najwięcej osób do modlitwy o pokój. A nie można mówić o pokoju bez pojednania i przebaczenia.
Jednym z pomysłów, który zrodził się na dzisiejszym spotkaniu zakonników z przedstawicielami mediów jest tzw. "Franciszkańska Ściana Przebaczenia".
- To będzie miejsce w którym każdy będzie mógł na specjalnej tablicy umieszczonej na murze świątyni św. Trójcy zostawić intencję pojednania, przeprosin lub prośbę o wybaczenie. Będzie także skrzynia, do której będzie można wrzucić taką kartkę - dodaje zakonnik.
Projekt spodobał się laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie, który objął inicjatywę patronatem. Ściana pojednania ma zacząć funkcjonować jeszcze przed 27 października, kiedy zaplanowany jest V Asyż w Gdańsku. W tym roku jego tematem przewodnim jest "Solidarność w chrześcijaństwie, islamie i judaizmie". Oprócz wspólnej modlitwy przedstawicieli różnych religii zaplanowano m.in. Marsza Pokoju.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?