Asseco Prokom przegrał na otwarcie nowej edycji Euroligi

Paweł Durkiewicz
Przemek Świderski
W swoim pierwszym meczu w nowym sezonie Euroligi koszykarze Asseco Prokomu przegrali na wyjeździe z drużyną Elan Chalon 74:81. Porażka na inaugurację boli tym bardziej, że mistrzowie Francji nie zaprezentowali wcale olśniewającej koszykówki i byli rywalem do ogrania.

W początkowym fragmencie spotkania można było odnieść wrażenie, że żadnej z drużyn niespecjalnie zależy na zwycięstwie. Debiutujący w Eurolidze Francuzi kaleczyli koszykówkę, seryjnie pudłując i wykonując chaotyczne akcje.

Niestety, na ich tle mistrzowie Polski wcale nie prezentowali się lepiej, przez co wynik oscylował wokół remisu. W drugiej kwarcie gospodarze kontynuowali swoje "popisy", jednak gracze Asseco Prokomu nie potrafili wykorzystać okazji i zbudować większej przewagi. Gdynianie zaliczyli nawet niechlubną serię pięciu kolejnych zmarnowanych rzutów wolnych (w całym meczu kompromitujące 43 procent z linii - 10/23).

Gdy pod koniec pierwszej połowy gracze Chalon w końcu złapali swój rytm w ofensywie, polscy koszykarze szybko oddali im pole. Na początku czwartej kwarty po trafieniu środkowego Sheldena Williamsa miejscowi prowadzili już 62:48. Po stronie Asseco Prokomu starali się ambitnie walczący reprezentanci Polski - Łukasz Koszarek oraz debiutujący w Eurolidze Mateusz Ponitka i Piotr Pamuła. Właśnie ich postawa jest bodaj jedynym optymistycznym akcentem meczu, który gdyński zespół przegrał ostatecznie różnicą 7 punktów.

W drugiej kolejce zawodnicy trenera Kestutisa Kemzury zmierzą się w Ergo Arenie z hiszpańską Unicają Malaga.

Elan Chalon-Sur-Saone - Asseco Prokom Gdynia 81:74 (11:12, 22:16, 24:20, 24:26)

Elan Chalon: Rush 17, Jewtimow 17, Tchicamboud 16, Schilb 13, Williams 8, Lauvergne 5, Lang 2, Aboudou 2, Jbam 1, Capela 0.

Asseco Prokom: Koszarek 14, Ponitka 13, Robinson 12, Khazzouh 11, Pamuła 9, Hrycaniuk 8, Blassingame 7, Szczotka 0, Mahalbasić 0, Witka 0, Śnieg 0.