reklama

ASF - nowe regulacje prawne. Sprawdź propozycje

RedakcjaZaktualizowano 
pixabay.com
Propozycje zmian prawnych, które mają ograniczyć możliwości rozprzestrzeniania się wirusa ASF w Polsce? Mają objąć sześć ustaw. Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Odszkodowania będą się należały tylko tym rolnikom, którzy ściśle przestrzegają zasad bioasekuracji - wskazał podczas konferencji prasowej Krzysztof Niemczuk z Państwowego Instytutu Weterynarii – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Podkreślił także, że  ASF dotyczy tylko trzody chlewnej oraz dzików, w nie jest groźny dla zdrowia i życia ludzi.

 

Jeśli chodzi o przerób: - Będzie się on odbywał się w temperaturze 80° C. To temperatura w 100% gwarantująca unieszkodliwienie wirusa - powiedział podczas spotkania z mediami wiceminister Rafał Romanowski. Zwrócił też uwagę, że Polski Związek Łowiecki zobowiązał się do zintensyfikowania sanitarnego odstrzału dzików. Minister Środowiska zaapelował o redukcję populacji dzików do 0,5 dzika na km2 od linii Wisły do wschodnich granic.

 

10 zasad dla hodowców świń. Chroń swoją trzodę przed ASF

 

Wskazane zmiany dotyczą m.in. umożliwienia uśmiercania lub poddania ubojowi zwierząt, w celu ograniczenia ich populacji w gospodarstwie. Mowa o sytuacji, kiedy - z uwagi na wzost liczby, wieku lub masy zwierząt, nie jest możliwe spełnienie wymagań dotyczących ich utrzymania.

 

Kolejna rzecz, usunięcie niespójności między przepisami, które pozwolą na nadawanie w systemie IRZ numerów siedzibom stad podmioty, w tym osobom fizycznym lub prawnym tymczasowo odpowiedzianym za zwierzęta, w tym - w czasie transportu lub na targu. 

 

Zobacz też: Specustawa dot. ASF gotowa, będą też nowe warunki hodowli i rekompensaty

 

Zmiany mają pozwolić na zamieszczanie w rejestrze podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną numeru PESEL lub REGON. Umożliwią m.in. :

  • nakładanie przez organy IW kar pieniężnych (za niewykonanie niektórych obowiązków)
  • wydanie przez powiatowego lekarza weterynarii, przy zwalczaniu choroby zakaźnej zwierząt, rozporządzeń - aktów prawa miejskiego
  • rozszerzenie obowiązków dla prowadzących gospodarkę łowiecką, polujących

 

Jak podał resort rolnictwa, mają być zapewnione finane na realizację Programu bioasekuracji na lata 2015-2018. Konieczna jest zmiana limitów. 

 

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt został przyjęty 5 września 2016. 

 

Źródło: informacja prasowa MRiRW

 

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Materiał oryginalny: ASF - nowe regulacje prawne. Sprawdź propozycje - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie