Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arka Przymierza... w Gdańsku. Można ją zobaczyć w Muzeum Bursztynu! To kolejne dzieło Tomasza Ołdziejewskiego | ZDJĘCIA

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Arka Przymierza dotarła do Muzeum Bursztynu w Gdańsku. To dzieło autorstwa Tomasza Ołdziejewskiego, Artura Szyngwelskiego i Emilii Łuźniak
Arka Przymierza dotarła do Muzeum Bursztynu w Gdańsku. To dzieło autorstwa Tomasza Ołdziejewskiego, Artura Szyngwelskiego i Emilii Łuźniak Karolina Misztal
Arka Przymierza dotarła do Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Dzieło autorstwa Tomasza Ołdziejewskiego, Artura Szyngwelskiego i Emilii Łuźniak można zobaczyć w holu instytucji. Arka została stworzona z drewna akacjowego, złota, srebra i... pomorskiego bursztynu.

Arka Przymierza stanęła w "światowej stolicy bursztynu"

Arka Przymierza dotarła do gdańskiego muzeum. W piątek, 28 kwietnia, odsłonięto ją na specjalnej konferencji w obecności twórców oraz przedstawicieli Muzeum Bursztynu i miasta Gdańska. Na spotkaniu był obecny m.in. zastępca prezydenta miasta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Piotr Borawski.

- Gdańsk jest światową stolicą bursztynu. Nie jest to jedynie taka promocyjna PR-owa nazwa. Można tego dowodzić na wiele sposobów począwszy od tego fantastycznego budynku [...], poprzez fantastyczny AMBERIF. [...] poprzez również takie wydarzenia - mówił Piotr Borawski. - Dzisiaj kolejne fantastyczne wydarzenie, jeszcze zakryte, jeszcze tajemnicze, ale jestem absolutnie przekonany, że to przepiękne dzieło będzie dumą tego miejsca i naszego miasta - dodał.

ZOBACZ TAKŻE: Koncert pamięci Roberta Ray'a na Uniwersytecie Gdańskim. „Sing the Praise!”

Tuż przed odsłonięciem Arki Przymierza głos zabrał także Paweł Orłowski, wiceprezes międzynarodowych targów w Gdańsku. Podkreślił, że pod wieloma względami dzieło jest ważne ze względu na wiele kontekstów, jakie ze sobą niesie.

- Pół żartem, pół serio mówiąc, [...] autorzy mieli ułatwioną pracę. Jak państwo sięgniecie do Biblii i przeczytacie, jak opisana jest Arka Przymierza, właściwie wszystko jest tam zaprojektowane - mówił Orłowski. - Nie byłoby AMBERIF-u [...], gdyby nie historia, gdyby nie narracja i sztuka stojąca za bursztynem. To jest bardzo ważne, żeby ten biznes się mógł rozwijać. A te wszystkie wątki próbujemy kompilować, na nowo pokazać w światowej stolicy bursztynu - podkreślił.

Autorzy opowiedzieli o procesie tworzenia

Prace nad Arką Przymierza rozpoczęły się w 2022 roku. Po kilku miesiącach udało się odtworzyć Arkę Przymierza według przekazu Księgi Wyjścia. Do przygotowania użyto drewna akacjowego, złota, srebra i… pomorskiego bursztynu. Waży ponad 240 kilogramów i będzie można ją przez sześć tygodni oglądać w holu Muzeum Bursztynu.

- Minęło pół roku od kiedy Tomasz zadzwonił do mnie w nocy. Był to bardzo intensywny okres, ale finał tego wszystkiego będziecie państwo mogli zobaczyć zaraz - mówił Artur Szyngwelski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Festiwal Kultury Utraconej 2023 rozpocznie się 29 kwietnia. Zobaczcie harmonogram wydarzenia

- Nurtowało mnie jedno pytanie: czy ja mogę wykonać Arkę? Po wielu analizach i samo to, że była ona ukazana w filmie Indiana Jones, okazało się, że mogę. Przed nami stoi zwieńczenie mojej całej pracy, mojego całego życia. Jestem dumny, że stoi ona w Gdańsku, stolicy bursztynu. Kiedyś wiozłem żonę w ciąży, żeby moja córka Inez urodziła się w Gdańsku, chociaż miałem bliżej do Elbląga - opowiadał Tomasz Ołdziejewski.

- Dla mnie to było wielkie wyzwanie, że mogłam brać udział w tworzeniu tak wspaniałego dzieła, jak Arka Przymierza i niemałe zaskoczenie. Chciałabym podziękować Tomaszowi i Arturowi za to, że zaufali mi i żebym włożyła tę małą cegiełkę w stworzenie tego dzieła - mówiła Emilia Łuźniak.

Podczas spotkania z autorami odbyła się także prezentacja książki "Człowiek z bursztynu - Tomasz Ołdziejewski" napisanej wspólnie z Sylwią Winnik.

ZOBACZ TEŻ: Gdańsk: Nowa siedziba Muzeum Bursztynu ma być gotowa za rok. W Wielkim Młynie podpisano umowę na kolejne prace remontowe

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki