Polecamy
  TYLKO U NAS

  Egzamin ósmoklasisty 2019. Testy z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym

  Rozwiń
  Arcybiskup Głódź poparł Drogę Zieloną w Gdańsku. Radni PiS...

  Arcybiskup Głódź poparł Drogę Zieloną w Gdańsku. Radni PiS mają kłopot

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  „Dostrzegając wagę tej realizacji, udzielamy poparcia temu projektowi”- napisał abp Głódź

  „Dostrzegając wagę tej realizacji, udzielamy poparcia temu projektowi”- napisał abp Głódź ©Przemysław Świderski

  Metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź popiera budowę Drogi Zielonej i tunelu pod Pachołkiem. List intencyjny w tej sprawie trafił w ręce radnych PiS, którzy są przeciwni inwestycji. Dali temu wyraz na sierpniowej sesji Rady Miasta, nie głosując za przyjęciem uchwały o zabezpieczeniu pół miliona zł na przygotowanie dokumentacji projektowej.
  „Dostrzegając wagę tej realizacji, udzielamy poparcia temu projektowi”- napisał abp Głódź

  „Dostrzegając wagę tej realizacji, udzielamy poparcia temu projektowi”- napisał abp Głódź ©Przemysław Świderski

  „Dostrzegając wagę tej realizacji, udzielamy swojego poparcia temu projektowi” - napisał abp Sławoj Leszek Głódź w liście intencyjnym dotyczącym budowy Drogi Zielonej wraz z tunelem pod Pachołkiem. Pismo, do którego dotarł „Dziennik Bałtycki”, trafiło już w ręce m.in. radnych PiS. Bo ci dotychczas, z nielicznymi wyjątkami, byli zagorzałymi przeciwnikami inwestycji. Budzi ona bowiem sporo kontrowersji, nie tylko z powodu gigantycznych kosztów, ale również ze względu na odcinek mający przebiegać przez pas nadmorski.

  Czytaj też: Droga Zielona w Gdańsku budzi kontrowersje [MAPA]

  Droga Zielona i tunel pod Pachołkiem, czyli szacowana na około 2 mld zł inwestycja, ma utworzyć północne domknięcie istniejącego układu komunikacyjnego w Gdańsku. Stanie się też dodatkowo jednym z dojazdów dla obszaru metropolitalnego do Gdańska. Wyprowadzi jednocześnie ruch tranzytowy, za pomocą Nowej Kielnieńskiej i Nowej Spacerowej, z Osowej i Oliwy. Ogromne kontrowersje budzi jednak odcinek w pasie nadmorskim. Przeciwnicy inwestycji, a jest ich sporo, twierdzą bowiem, że zbudowana zostanie autostrada wzdłuż morza, która odetnie od niego część mieszkańców. Władze Gdańska i Sopotu przekonują jednak, że realizacja Drogi Zielonej z tunelem pod Pachołkiem będzie „błogosławieństwem dla Oliwy i Osowej oraz górnego Sopotu”. Teraz do tych głosów dołączył także abp Głódź.

  „W związku ze staraniami podjętymi m.in. przez Zarządy Dzielnic Gdańska: Osowa, Oliwa i Przymorze Małe, na rzecz projektu połączenia drogowego, tzw. Drogi Zielonej w Gdańsku, łączącej Port Gdański i stocznie poprzez tunel pod wzgórzem Pachołek, położonym na granicy Oliwy i Sopotu oraz węzeł w Chwaszczynie z drogą ekspresową S7, dostrzegając wagę tej realizacji, udzielamy swojego poparcia temu projektowi”- napisał w liście intencyjnym metropolita. „Jako spadkobiercy i administratorzy oliwskiego zespołu pocysterskiego, (...) chcemy dołączyć do głosów podnoszonych przez mieszkańców dzielnic Oliwa, Osowa i Przymorze oraz wiele innych środowisk Trójmiasta i podkreślić konieczność takiego rozwiązania, w naszej ocenie skutecznie ratującego substancję zabytkową zespołu pocysterskiego poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza Oliwę (...)”- podkreśla Głódź. Na koniec wyraża nadzieję, że projekt „znajdzie wsparcie Rządu, Posłów i Senatorów RP”.

  PiS ma więc teraz nie lada kłopot. Gdyby bowiem realizacja inwestycji zależała tylko od posłów i radnych tej partii, to już dawno przepadłaby z kretesem. Gdy w lutym w Sejmie uchwalano budżet na 2016 r., głosami PiS nie przyznano dofinansowania dla Drogi Zielonej. - Nie możemy wchodzić w bizantyjskie inwestycje, które niszczą Gdańsk, niszczą przyrodę. Dopóki szefuję Komisji Finansów Publicznych, ani jedna złotówka nie zostanie wydana na tunel pod Pachołkiem i Drogę Zieloną w takim bajońskim kształcie - mówił poseł PiS Andrzej Jaworski. W podobnym tonie na sesji wypowiadali się miejscy radni PiS. W efekcie wszyscy zagłosowali przeciwko przeznaczeniu pieniędzy na działania przedinwestycyjne wobec Drogi Zielonej. Wstrzymał się Jacek Teodorczyk. Dyscyplinę klubową w tej sprawie złamał tylko jeden radny PiS - Łukasz Hamadyk, którego głos na tak zdecydował o tym, że uchwała przeszła. Bo radni PO też byli podzieleni. - Cieszę się z inicjatywy arcybiskupa. Głosowałem zgodnie z własnym sumieniem i dzięki temu nadal ten temat ma szansę istnieć. Nie mam wpływu na to, jakie będą losy tego projektu w przyszłości, jeśli chodzi o dofinansowanie centralne, ale widać, że pomysł zyskał poważne wsparcie ze strony Kościoła. To dobry znak - komentuje teraz Hamadyk.


  Czytaj również: Nocne głosowanie nad budżetem Gdańska. PiS mówi „nie” dużym pomorskim inwestycjom

  ewelina.oleksy@polskapress.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!