Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeologiczne żniwa na Żuławach

Mateusz Borkowski
Archeologiczne prace w centrum Malborka
Archeologiczne prace w centrum Malborka Mateusz Borkowski
Ciekawe odkrycia archeologiczne w całym regionie - dzięki inwestycjom drogowym od roku naukowcy badają pola, ale też i miejskie ulice.

W Malborku archeolodzy zagłębili się w tereny gdzie wkrótce mają powstać dojazdy do drugiej nitki mostu na rzece Nogat (wykopaliska to część prac inwestycyjnych). Pod Aleją Rodła odkryto pozostałości średniowiecznej zabudowy miasta - posadzkę średniowiecznej kaplicy, domów a także garncarski piec czy fragmenty muru oporowego fosy.

- Był to mur okalający miasto, powstały najprawdopodobniej po 1411 roku - mówi Katarzyna Piątkowska prowadząca badania archeologiczne. - Jak do tej pory nie udało się odkryć jego stopy a najgłębsze sondaże pokazują, że znajduje się ona poniżej 8 metrów od współczesnego poziomu drogi.

Ponadto podczas badań odkryto część pieca garncarskiego, z tzw. jamą przypiecową, przy którym znaleziono około piętnastu tysięcy fragmentów naczyń ceramicznych. Wstępnie znaleziska te datowane są na XV wiek.

Oprócz tego w trakcie badań odkryto fragmenty dawnych zabudowań mieszkalnych znajdujące się w obrębię międzymurza średniowiecznego miasta. Wewnątrz jednego z budynków archeolodzy znaleźli skupisko obciążników sieci rybackich tzw. grzęzideł, które zachowały się w idealnym stanie. Ciekawie było także w centralnej części terenu badań. Tu archeolodzy odkryli posadzkę ceglaną, zajmującą obszar około 3 arów. Są to najprawdopodobniej pozostałości kaplicy, która znajdowała się przy Bramie Mariackiej. Zdaniem archeologów, odkrycia pozwalają poznać średniowieczną zabudowę Malborka, która nie jest do końca znana historykom. Podobne badania w tym terenie były do tej pory rzadkością. Trudno bowiem prowadzić prace na terenie funkcjonującej infrastruktury miejskiej: ulic, dróg, chodników. - Zbiór zabytków ceramicznych pozwoli w znacznym stopniu poszerzyć wiedzę na temat rzemiosła z okresu późnego średniowiecza - dodaje Michał Dobrzyński, archeolog. - Przebadanie tak dużego obszaru jest wyjątkowe w skali całego kraju.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki