Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Użytkowanie wieczyste – jak skorzystać z bonifikaty przy przekształceniu we własność?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Użytkowanie wieczyste przekształciło się we własność 1 stycznia 2019 r., właściciele lokali wciąż mają jednak sporo do zrobienia.
Użytkowanie wieczyste przekształciło się we własność 1 stycznia 2019 r., właściciele lokali wciąż mają jednak sporo do zrobienia. 123RF.com
Jak mniej zapłacić za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność? Uregulować całą należność za jednym zamachem i skorzystać z bonifikaty. Eksperci serwisu Gratka.pl podpowiadają, jak to zrobić.

Koniec użytkowania wieczystego nie oznacza niestety dla właścicieli nieruchomości końca opłat. Choć znika opłata za użytkowanie wieczyste, jej miejsce zajmuje opłata przekształceniowa, której wysokość jest różna w zależności od gminy. Właściciel mieszkania lub domu ma dwie możliwości spłacenia zobowiązania:

  • w 20 rocznych ratach,
  • jednorazowo z góry.

Jak stwierdzają eksperci serwisu Gratka.pl w raporcie „Polski rynek nieruchomości”, nie ulega wątpliwości, że ta druga opcja jest dużo bardziej opłacalna. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu atrakcyjnej bonifikaty, za pomocą której ustawodawca stara się zachęcić Polaków do jednorazowego uiszczenia całej opłaty przekształceniowej.

Pobierz raport serwisu Gratka.pl "Polski rynek nieruchomości"

Użytkowanie wieczyste – jaka bonifikata za przekształcenie?

Wysokość bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność różni się w zależności od tego, czy nieruchomość położona jest na gruntach Skarbu Państwa, czy może na gruntach samorządowych:

  • na gruntach Skarbu Państwa – 60 proc. w pierwszym roku i o 10 pkt. proc. mniej z każdym kolejnym rokiem,
  • na gruntach samorządowych – tyle, ile ustaliły władze gminy na drodze uchwały (60–98 proc.).

Wysokość bonifikaty samorządowej w największych miastach Polski ukazano na poniższej mapie.

bonifikata użytkowanie wieczyste raport Gratka
Gratka.pl

Co ważne, jeśli samorząd uchwali bonifikatę przekształceniową wyższą niż ustawowe 60 proc., to na tym obszarze wojewoda podwyższy bonifikatę dla gruntów Skarbu Państwa do tej samej wysokości. A zatem np. w Warszawie właściciele nieruchomości położonych na obu typach gruntów mogą skorzystać w bonifikaty w wysokości aż 98 proc.

– To znaczy, że jeśli ktoś dotychczas płacił za użytkowanie wieczyste po tysiąc złotych rocznie – wyliczają eksperci Gratki – to po uwzględnieniu bonifikaty wystarczy zapłacić 400 złotych, żeby za jednym zamachem pozbyć się problemu opłat za użytkowanie wieczyste. Jest to w bieżącym roku chyba najlepszy sposób na wydanie pieniędzy.

Warto pamiętać, że zgodnie z ustawą opłata przekształceniowa za 2019 rok została przesunięta na kolejny rok – trzeba ją uiścić do końca lutego 2020.

Bonifikata na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – jak z niej skorzystać?

Żeby zapłacić całą opłatę przekształceniową z góry i skorzystać z bonifikaty, właściciel nieruchomości musi najpierw otrzymać specjalne zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Zostaną one rozesłane przez urzędników do wszystkich osób, których ta zmiana dotknęła, w terminie do 12 miesięcy. Teoretycznie właściciel mieszkania czy domu nie musi więc do tego czasu nic robić.

[QUIZ] Etażerka, wersalka, parawan... Czy znasz te nazwy mebli?

W praktyce jednak tak długi termin na wydanie zaświadczenia oznacza dla właścicieli nieruchomości pewne kłopoty. Dobrym przykładem są grunty Skarbu Państwa. Ponieważ wysokość bonifikaty na tych obszarach z każdym rokiem spada o 10 pkt. proc., może się okazać, że właściciel otrzyma zaświadczenie na tyle późno, że nie będzie już mógł skorzystać z bonifikaty 60-procentowej, a tylko 50-procentowej. Ustawodawca zauważył jednak to ryzyko.

– Jeśli ktoś będąc dotychczas użytkownikiem wieczystym gruntu państwowego dostanie zaświadczenie o przekształceniu prawa do gruntu w prawo własności po 2019 roku, będzie mógł zgłosić chęć wniesienia opłaty jednorazowej do 1 lutego 2020 roku – wyjaśniają eksperci serwisu Gratka.pl. – Jeśli ponadto zapłaci tę opłatę do końca lutego 2020 roku, to i tak należeć się mu będzie 60-proc. bonifikata.

Właściciel nieruchomości, który nie chce czekać przez rok na otrzymanie zaświadczenia potrzebnego do skorzystania z bonifikaty, może złożyć w urzędzie miasta lub gminy wniosek o wydanie tego dokumentu w ciągu 4 miesięcy. Zapłaci wówczas za to jednak 50 zł.

Osoba, która otrzyma zaświadczenie, powinna zgłosić w urzędzie chęć skorzystania z bonifikaty. Urzędnicy mają 14 dni na rozpatrzenie takiego wniosku. Następnie właściciel nieruchomości otrzyma informację, jak uiścić całość opłaty przekształceniowej. Gdy tego dokona, w ciągu 30 dni powinien otrzymać zaświadczenie głoszące, że należność została uregulowana.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Ostatnim krokiem jest wizyta w sądzie wieczystoksięgowym. Dysponując wspomnianym zaświadczeniem, właściciel nieruchomości składa tam wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej obowiązku wnoszenia opłaty przekształceniowej (koszt 250 zł). Na tym formalności się kończą, a proces przekształcenia użytkowania wieczystego we własność oficjalnie dobiega końca.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz pełny raport serwisu Gratka.pl, z którego dowiesz się m.in., kto zyska, a kto straci na zniesieniu użytkowania wieczystego, a także jak inwestować w nieruchomości oraz jak kształtowały się w 2018 roku ich ceny w całej Polsce.

Pobierz raport Gratki
Partnerem raportu jest sonarhome.pl.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Użytkowanie wieczyste – jak skorzystać z bonifikaty przy przekształceniu we własność? - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki