Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apelują do NFZ, by nie karać lekarzy za refundację mleka. Lekarze spodziewają się weryfikacji kolejnych preparatów

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
NFZ twierdzi, że chodzi tylko o mleko dla niemowląt. Nawet 250 lekarzy z Pomorza mogło wystawić błędną refundację mleka dla niemowląt. Terenowy oddział NFZ jeszcze nie rozesłał informacji o uregulowaniu wyrównania zniżki z odsetkami, jednak lekarze żyją w niepokoju. W innych województwach kary sięgnęły nawet kilkudziesięciu tys. zł.

Sprawa, o której już pisaliśmy, dotyczy mleka Neocate, stosowanego u niemowląt, które mają problemy z alergiami i nie mogą przyjmować normalnych preparatów. Refundacja tego produktu dotyczy dzieci do 12 miesiąca życia i wszystkie preparaty wypisane po pierwszych urodzinach nie podlegają zniżce. Lekarze bronią się - błędne wypisanie refundacji jest związane z faktem, że niemowlęta nie są w stanie z dnia na dzień przejść na żywienie innym mlekiem. Sprawą zajął się NFZ.

- Czynności prowadzi szesnaście Terenowych Wydziałów Kontroli. Według wstępnych danych 3 796 lekarzy zaordynowało, w okresie objętym czynnościami sprawdzającymi, Neocate LCP niezgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi. Terenowy Wydział Kontroli w Gdańsku wskazał 250 lekarzy na terenie Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, którzy nieprawidłowo zaordynowali preparat - powiedział Michał Rabikowski z centrali NFZ. - Na chwilę obecną, dwa Terenowe Oddziały Kontroli wysłały do lekarzy i podmiotów leczniczych 44 informacje o nałożonych skutkach finansowych wraz z wezwaniem do zapłaty na łączną kwotę 77 406,65 zł.

Z naszych informacji wynika, że pomorscy lekarze na ten moment nie otrzymali wezwań do uiszczenia opłat. Taka sytuacja miała już miejsce jednak na Podlasiu, a po odmowie ze strony specjalistów, NFZ miał informować o wystawieniu faktury korygującej.

Na Pomorzu obecnie panuje atmosfera wyczekiwania. Lekarze z jednej strony obawiają się, czy przyjdą wezwania do zapłaty, a z drugiej strony zastanawiają się, czy decyzje o kontroli nie zostaną wycofane.

- Mamy nadzieję, że procedury sprawdzające w przypadku mleka dla niemowląt zostaną wstrzymane. Cały czas jednak czekamy na wiążące decyzje ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedział Jarosław Skłucki, specjalista pediatrii z Gdyni.

W mediacje włączyły się stowarzyszenia i samorządy lekarskie, które apelują do NFZ o wstrzymanie procesu „karania” lekarzy.

- W związku z dochodzącymi do samorządu lekarskiego sygnałami o nakładanych na lekarzy surowych karach finansowych z powodu zlecanych przez nich preparatów mlekozastępczych, zwróciłem się do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o wstrzymanie stosowania wobec lekarzy zlecających takie preparaty sankcji finansowych oraz pilne spotkanie z przedstawicielami samorządu lekarskiego - napisał w swoim liście prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja.

Lekarze spodziewają się weryfikacji kolejnych preparatów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mogą one dotyczyć między innymi leków stosowanych w pulmunologii i urologii. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, iż obecnie nie są kontrolowane inne leki.

- Czynności sprawdzające dotyczą wyłącznie Neocate LCP - powiedział Michał Rabikowski.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki