Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apelują, by nie podpalać traw. Nowa akcja ministerstwa i straży pożarnej ma zmniejszyć ilość wiosennych pożarów

(ewel)
Stop Pożarom Traw. Nowa kampania straży i ministerstwa
Stop Pożarom Traw. Nowa kampania straży i ministerstwa Dariusz Gdesz / Polska Press
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z Państwową Strażą Pożarną wystartowało z kampanią "Stop Pożarom Traw". Wraz z nadejściem wiosny wzrasta liczba niebezpieczeństw związanych z wypalaniem łąk.

Ogień niesie śmierć - nie wypalaj traw! - apeluje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które razem z Państwową Strażą Pożarną wystartowało z kampanią Stop Pożarom Traw.

Ekolodzy, naukowcy i strażacy alarmują- gdy płoną łąki, pastwiska, nieużytki, trzcinowiska, to giną zwierzęta- krety, ryjówki, jeże, młode zające, nornice i inne drobne gryzonie. Szacowane straty z tytułu wypalania trwa w ubiegłym to aż 32 956 500 złotych.

Stop Pożarom Traw. Nowa kampania straży i ministerstwa

Apelują, by nie podpalać traw. Nowa akcja ministerstwa i str...

Ofiarami bywają też ludzie, którzy nie zdążą uciec przed szalejącym żywiołem. Wypalanie traw jest niszczycielskie, niebezpieczne i prawnie zabronione. Pamiętajmy, że wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt - podaje MSWiA.

Wypalanie łąk, trzcinowisk i zakrzaczeń powoduje śmierć organizmów, żyjących w wierzchnich warstwach gleby, o istnieniu których większość z nas nawet nie wie, a których obecność wpływa na właściwą kondycję gleby. Giną małe zwierzęta, takie jak dżdżownice, które niezwykle efektywnie poprawiają strukturę i właściwości fizyczne gleb. Wymierają całe kolonie mrówek, które jako zwierzęta drapieżne regulują populacje szkodliwych owadów. Wypalanie uśmierca także biedronki, które są sprzymierzeńcem człowieka w walce z mszycami. Dodatkowo, dym uniemożliwia trzmielom i pszczołom zapylanie kwiatów, co w konsekwencji obniża plonowanie roślin.

Pożary traw oznaczają także śmierć wielu pożytecznych zwierząt kręgowych, takich jak płazy i gady oraz małych ssaków. Zniszczeniu ulegają też miejsca lęgowe ptaków, a pożary stanowią szczególnie poważne zagrożenie dla przedstawicieli gatunków gnieżdżących się na ziemi lub w zaroślach. Ofiarami stają się także większe zwierzęta leśne, takie jak sarny, jelenie czy dziki, a nawet zwierzęta domowe.

Problem wypalania traw narasta wczesną wiosną. W Polsce w 2018 roku odnotowano w sumie 149 434 pożarów, wśród których
48 767 (33 proc. wszystkich pożarów w Polsce) to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Najwięcej pożarów traw odnotowano w marcu i kwietniu.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek- wskazują strażacy.

W ramach kampanii, uruchomiono stronę internetową www.stoppozaromtraw.pl, gdzie można się zapoznać z ciekawymi materiałami na ten temat.

ZOBACZ Kampania STOP pożarom traw

poranny.pl

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki