Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antywojenna galeria w rocznicę odzyskania niepodległości Ukrainy. Konsul Oleksandr Plodystyi: Dzięki Polsce mamy skuteczność walki z Rosją!

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Antywojenna galeria w rocznicę odzyskania niepodległości Ukrainy. Konsul Oleksandr Plodystyi: Dzięki Polsce mamy skuteczność walki z Rosją!
Antywojenna galeria w rocznicę odzyskania niepodległości Ukrainy. Konsul Oleksandr Plodystyi: Dzięki Polsce mamy skuteczność walki z Rosją! Karolina Misztal
24 sierpnia 2022 roku przypada 31. rocznica odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Jak podkreślił konsul generalny Ukrainy w Polsce, Oleksandr Plodystyi to niezwykle ważne dla narodu ukraińskiego, że ten dzień może świętować właśnie z Polakami, którzy jako pierwsi na świecie uznali eksterytorialność Ukrainy. Z tej okazji w pobliżu stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej odbyło się spotkanie podsumowujące akcję "Solidarni z Ukrainą", w ramach której na ścianie wzdłuż torów powstało 30 murali, tworząc antywojenną galerię.

Rocznica odzyskania niepodległości Ukrainy

- Trzy lata temu otwieraliśmy naszą pierwszą galerię murali, to był początek wykorzystywania infrastruktury Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do wyrażania swoich uczuć, emocji i pewnego przekazu mieszkańców Gdańska, Pomorza i kraju - mówił prezes PKM SA Grzegorz Mocarski. - Dzisiejsze murale ukazują walkę o wolność, walkę o niepodległość Ukrainy. W ten symboliczny sposób chcemy pokazać dzisiaj to, co udało nam się zrobić we współpracy z artystami Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Wrocławia czy Kijowa. Na ścianie wzdłuż torów zmieści się jeszcze około 20 murali, które również będą pełne przekazu i emocji.

W spotkaniu z autorami murali udział wziął również marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

- 24 lutego 2022 roku wszyscy z przerażeniem obserwowaliśmy te pierwsze sceny ataku wojsk rosyjskich na niepodległą Ukrainę - mówił Mieczysław Struk. - Ta napaść Rosji wszystkimi nami wstrząsnęła. Później pojawiały się kolejne sceny, obrazy już niezwykle tragiczne. Każdego dnia dzięki relacji mediów obserwowaliśmy to, co dzieje się na Ukrainie, to, że każdego dnia na Ukrainie giną ludzie, giną dzieci, giną niewinni. Trudno przejść obojętnie wobec takich zjawisk. Polacy od początku tej okrutnej wojny stanęli na wysokości zadania, bo przecież ogromna fala uchodźców wojennych znalazła miejsce w polskich domach, w instytucjach państwowych czy samorządu terytorialnego.

Jak zauważył marszałek Mieczysław Struk, Ukraina takiej pomocy nadal potrzebuje, zarówno w sferze militarnej, jak i ludzkiej.
Konsul generalny Ukrainy w Polsce, Oleksandr Plodystyi wyraził nadzieję, że braterskie stosunki Ukrainy i Polski, które nawiązały się w tej tragicznej sytuacji, przetrwają na wieku.

- Obchodzimy dzisiaj nie tylko dzień niepodległości Ukrainy, ale również dzisiaj mija pół roku od wybuchu wojny, pół roku od wojny na pełną skalę - mówił Oleksandr Plodystyi. - Początek jej sięga w końcu 2014 roku, kiedy to okupowany został Krym i część Donbasu. Skala tej wojny od lutego jest bardzo inna. Na Ukrainie wciąż giną żołnierze, cywile, dzieci. W tej chwili chciałbym bardzo podziękować władzom Pomorza, władzom Polski, wszystkim Polakom za wsparcie, które my, Ukraińcy otrzymaliśmy.

Konsul przypomniał, że to Polska 24 sierpnia 1991 roku jako pierwsza na świecie uznała niepodległość Ukrainy.

- Obchodzimy dzisiaj 31. rocznicę odzyskania niepodległości - dodał Oleksandr Plodystyi. - Polska jest tym krajem, który jako pierwszy uznał niepodległość i eksterytorialność Ukrainy. Podczas tej rocznicy ramię w ramię bronimy wolności Ukrainy. To dzięki Polsce i innym państwom mamy skuteczność tej walki, skuteczność obrony naszych granic. Pamiętam wiele telefonów w dniu wybuchu wojny. Polacy pytali jak dołączyć do armii ukraińskiej, pytali, jak mogą pomóc. Ukraina tej pomocy nigdy nie zapomni.

Oleksandr Plodystyi przyznał, że patrząc na murale, można dostrzec kod wojny.

- Wszystko rozpoczęło się od muralu - NO MORE TIME, wówczas przekaz dotarł na cały świat o tym, co dzieje się na Ukrainie - mówił konsul Oleksandr Plodystyi. - My chcemy wrócić do naszych domów, wierzę, że zanim te murale dojdą do końca ściany, to prace będą już bardziej optymistyczne. Znajdą się wówczas podziękowania dla Polski, murale o odbudowie Ukrainy o przyjaźni polsko-ukraińskiej, która wierzę, że przetrwa na wieki.

Na koniec spotkania autorom murali wręczono przygotowane podziękowania. Nad procesem powstawania murali czuwa profesor Jacek Zdybel z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który również wspomniał o tym, jak niezwykle ważne w procesie twórczym, było pozwolenie autorom na wyrażenie swoich emocji, tego co odczuwają w związku z wojną, zwłaszcza w kontekście artystów z Kijowa, którzy podobnie jak ich koledzy z Gdańska, Wrocławia czy Lublina również umieścili swoje prace na murach w pobliżu stacji PKM Gdańsk Jasień.

Antywojenna galeria w rocznicę odzyskania niepodległości Ukrainy. Konsul Oleksandr Plodystyi: Dzięki Polsce mamy skuteczność walki z Rosją!

Antywojenna galeria w rocznicę odzyskania niepodległości Ukr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki