Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anty-TPO - jaka jest norma przeciwciał? Kiedy jest podwyższone anty-TPO? Ile kosztuje badanie? Jak interpretować wyniki badań? Sprawdź!

Piotr Kallalas
Przeciwciała anty-TPO. Jaka jest norma? Kiedy jest podwyższone anty-TPO? Jak interpretować wyniki badań?
Przeciwciała anty-TPO. Jaka jest norma? Kiedy jest podwyższone anty-TPO? Jak interpretować wyniki badań? 123RF
Przeciwciała anty-TPO, czyli przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej są istotnym elementem diagnostycznym w przypadku autoimmunologicznych chorób tarczycy. Jak jest norma anty-TPO? Kiedy możemy mówić o podwyższonym anty-TPO? Jaki interpretować wyniki badań?

Przeciwciała anty – TPO pomogą zdiagnozować choroby tarczycy

Przeciwciała anty – TPO, czyli przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej są istotnym elementem diagnostycznym w przypadku autoimmunologicznych chorób tarczycy. W jakich sytuacjach organizm produkuje wspomniane przeciwciała?

Peroksydaza tarczycowa jest ważnym enzymem biorącym udział w szlaku syntezy hormonów tarczycy, które kontrolują metabolizm organizmu. Peroksydazy w tym wypadku pozwalają na utlenianie jodu będącego głównym składnikiem takich hormonów jak tyroksyna czy trijjodotyronina. Niestety w pewnych warunkach organizm wytwarza przeciwciała anty-TPO, które są skierowane właśnie w peroksydazę tarczycowa.

Przeciwciała anty-TPO. Jaka jest norma? Kiedy jest podwyższone anty-TPO? Jak interpretować wyniki badań?
Przeciwciała anty-TPO. Jaka jest norma? Kiedy jest podwyższone anty-TPO? Jak interpretować wyniki badań? 123RF

Podwyższone Anty - TPO. Jakie są objawy

Samo podwyższenie przeciwciał anty- TPO nie jest powiązane z charakterystycznymi objawami. Badania laboratoryjne stężenia przeciwciał wykonuje się jednak często w przypadku objawów związanych z zaburzeniami pracy tarczycy. Podwyższone stężenie może występować przy nadczynności tarczycy powiązanej np. z chorobą Gravesa-Basedova. Według przytaczanych przez naukowców danych podwyższony poziom przeciwciał anty – TPO dotyczy od 2 do 10 proc. populacji dorosłych osób. Sytuacja zmienia się znacznie w przypadku pacjentów cierpiących na cukrzycę typu I. W tym przypadku mowa nawet o 15 – 30 proc populacji.

Typowymi objawami tej jednostki chorobowej są m.in.:

  • rozdrażnienie,
  • kołatanie serca,
  • biegunki,
  • problemy ze snem,
  • utrata masy ciała,
  • niepokój,
  • nietolerancja ciepła.

Wysokie wartości przeciwciał anty-TPO mogą świadczyć także o niedoczynności tarczycy spowodowanej chorobą Hashimoto

Charakterystycznymi symptomami Hashimoto są:

  • ospałość,
  • wzrost masy ciała,
  • zaparcia,
  • uczucie zimna,
  • senność.

Kiedy odnotowujemy zwiększony poziom przeciwciał anty – TPO?
Zwiększona ilość przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej występuje w patologicznych stanach, takich jak choroby autoimmunologiczne. W tych wypadkach organizm produkuje przeciwciała, które poprzez inaktywację enzymu, uniemożliwają jego prawidłowe działanie. W konsekwencji tego procesu postępują zaburzenia w gospodarce hormonów tarczycy.

Samo wykrycie przeciwciał bez objawów klinicznych choroby nie kwalifikuje się do rozpoczęcia specjalistycznego leczenia. Leczenie bowiem dotyczy konkretnych schorzeń tarczycy. Natomiast wysokie wyniki analizy poziomu przeciwciał anty - TPO mogą dać sygnał specjaliście czy mamy do czynienia z chorobą autoimmunologiczną. Do takich chorób zaliczamy między innymi chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa-Basedova. Trzeba jednak brać pod uwagę, iż badania laboratoryjne są czasami obarczone błędem, stąd wyniki może okazać się fałszywie dodatni.

Przeciwciała anty-TPO. Jaka jest norma? Kiedy jest podwyższone anty-TPO? Jak interpretować wyniki badań?
Przeciwciała anty-TPO. Jaka jest norma? Kiedy jest podwyższone anty-TPO? Jak interpretować wyniki badań? pixabay.com

W przypadku autoimmunologicznych chorób tarczycy nie jest do końca poznana etiologia. Pacjent zaniepokojony swoimi objawami najczęściej kieruje się do lekarza rodzinnego, który zleca szereg badań. Ostateczne potwierdzenie diagnozy ma miejsce po przeprowadzeniu badań analizy krwi (pod kątem hormonów), a także badania USG, które pozwala ostatecznie potwierdzić wyniki.

Przeciwciała anty-TPO. Jaka jest norma? Kiedy jest podwyższone anty-TPO? Jak interpretować wyniki badań?
Przeciwciała anty-TPO. Jaka jest norma? Kiedy jest podwyższone anty-TPO? Jak interpretować wyniki badań? 123RF

Jak wygląda badanie i jak interpretować wyniki?

Badanie przeciwciał anty - TPO polega na analizie laboratoryjnej, w której pobiera się krew pacjenta i oznacza się stężenie wspomnianych przeciwciał. W większośći laboratoriów wynik otrzymamy jeszcze tego samego dnia. Pacjenci, którzy uzyskują wyniki analizy laboratoryjnej krwi często mają wątpliwości, kiedy wynik jest pozytywny czy negatywny Niestety w tym wypadku bardzo ciężko jest mówić o konkretnych normach. Każde laboratorium ma swoje wytyczne i oznaczenia, dlatego interpretacja powinna być indywidualna – zarówno pod względem placówki wykonującej analizę, jak i specyfiki samego pacjenta.

Badanie anty-TPO. Ile kosztuje?

Badania laboratoryjne anty-TPO możemy zrealizować w większości laboratoriów. Cena za tę usługę oscyluje średnio między 20, a 40 zł. Czasami analiza anty-TPO może być przeprowadzona w całościowym badaniu tzw. profilu tarczycowym, kiedy badane są także inne czynniki. Wtedy cena za pakiet może być o wiele wyższa. Badanie przeciwciał anty-tpo nie należy do rutynowych badań laboratoryjnych. Lekarze zlecają wykonanie analizy w tym kierunku najczęściej w sytuacji niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Badania przeciwciał anty – TPO obecnie nie są również zaliczane do badań przesiewowych. Niekiedy zaleca się taką analizę u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Takie wskazania dotyczą między innymi kobiet, u których występowały w rodzinie choroby autoimmunologiczne tarczycy lub jeżeli występują nieprawidłowości w stężeniach niektórych hormonów (np. w przypadku TSH).

W moskiewskim laboratorium próbują wydrukować ludzką tarczycę

W moskiewskim laboratorium "3D bioprinting solitions" trwają prace nad biodrukarką 3D, która będzie w stanie wydrukować ludzką tarczycę. Wg naukowców, są blisko przełomowego sukcesu.

Źródło:
RUPTLY

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki