reklama

Antykoncepcja – co zamiast tabletek?

Materiał informacyjny Zaktualizowano 
Co zamiast tabletek antykoncepcyjnych? To pytanie zadaje sobie coraz więcej kobiet, które źle znoszą antykoncepcję hormonalną lub też antykoncepcję doustną. Pigułka antykoncepcyjna to nie jedyna opcja, a alternatywą nie jest tylko prezerwatywa czy lansowane przez gwiazdy plastry antykoncepcyjne. Przedstawiamy najnowocześniejsze, dostępne w Polsce, metody antykoncepcji, które nie opierają się na przyjmowanych doustnie hormonach.

Tabletki antykoncepcyjne należą do najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży, ponieważ są skuteczne i wygodne w użyciu, pomagają wyregulować cykl i łagodzą dolegliwości bólowe podczas miesiączki. Niestety w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą wystąpić liczne działania niepożądane, takie jak bóle głowy, spadek libido, nudności, wzrost podatności na infekcje dróg rodnych, plamienia międzymiesiączkowe, zaburzenia nastroju, wzrost ciśnienia krwi oraz większe ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego (w tym powikłań zakrzepowo-zatorowych).

Jeśli zastanawiasz się, jaką metodę antykoncepcji wybrać, ale nie do końca możesz lub chcesz brać tabletki antykoncepcyjne, skonsultuj się z ginekologiem. Klinika InviMed Gdynia oferuje specjalne konsultacje dla kobiet, które z różnych przyczyn (także zdrowotnych), potrzebują zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Konsultacji w zakresie odpowiedzialnej antykoncepcji udziela dr n. med. Dariusz Czekała – ginekolog o międzynarodowym doświadczeniu i wieloletniej praktyce.

Poniżej przedstawiamy wybrane propozycje, skonsultowane z ekspertem InviMed Gdynia, które mogą być odpowiedzią na pytanie – co zamiast tabletek?

Co zamiast tabletek antykoncepcyjnych?

Mogłoby się wydawać, że przy występowaniu przeciwwskazań do stosowania tabletek antykoncepcyjnych bezpieczną alternatywą będzie antykoncepcja w plastrach lub antykoncepcja w zastrzyku, ale środki te – podobnie jak antykoncepcja doustna – działają ogólnoustrojowo. W praktyce oznacza to, że też wywołują działania niepożądane, choć w mniejszym stopniu niż tabletki.
Kobiety, które nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych, ale nie chcą rezygnować z zalet antykoncepcji hormonalnej, mogą zdecydować się na przykład na założenie wkładki antykoncepcyjnej Jaydess. To wkładka domaciczna, która nie zawiera estrogenów odpowiedzialnych za działania niepożądane tabletek hormonalnych, a obecny w niej lewonorgestrel (syntetyczny hormon) jest uwalniany w małych dawkach miejscowo – w obrębie macicy. Wkładka antykoncepcyjna Jaydess chroni przed ciążą przez trzy lata. Kobiety, którym zależy na dłuższym działaniu wkładki, mogą zdecydować się na założenie systemu antykoncepcyjnego Kyleena – działa on identycznie jak Jaydess, ale przez pięć lat.

Z myślą o kobietach, które doświadczają zbyt obfitych krwawień miesiączkowych powstała wkładka antykoncepcyjna Levosert. Podobnie jak wkładka Jaydess, zawiera lewonorgestrel, i działa przez trzy lata. Założenie wkładki antykoncepcyjnej Levosert odbywa się w trakcie miesiączki, a zabieg powinien wykonać doświadczony ginekolog, najlepiej ekspert z zakresu ginekologii antykoncepcyjnej.

Spirale antykoncepcyjne – bez hormonów lub z niewielką ich ilością

Antykoncepcja dopochwowa wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością, ale fakt ten nie zawsze ma związek z działaniem hormonów – naturalnych czy syntetycznych. W przypadku tak zwanej klasycznej spirali antykoncepcyjnej, czyli wkładki domacicznej powleczonej srebrem, miedzią lub innym metalem, niedopuszczenie do rozwoju ciąży to efekt niszczenia plemników i uniemożliwienia implantacji zapłodnionej komórki jajowej w endometrium.

Założenie klasycznej spirali antykoncepcyjnej jest możliwe, jeśli nie występują następujące przeciwwskazania: stany zapalne szyjki macicy lub przydatków, bardzo bolesne lub wyjątkowo obfite miesiączki, krwawienia międzymiesiączkowe, choroba nowotworowa w obrębie narządów rodnych lub przebyta ciąża pozamaciczna. Klasyczną wkładkę domaciczną można nosić od pięciu do nawet dziesięciu lat.

Krócej – przez maksymalnie pięć lat – można stosować hormonalną spiralę antykoncepcyjną Mirena. Jest to bardzo skuteczna metoda zapobiegania ciąży, która wykazuje łączne działanie tabletek antykoncepcyjnych i tradycyjnej wkładki domacicznej. Stężenie hormonów uwalnianych przez spiralę Mirena jest prawie 20-krotnie mniejsze niż w przypadku antykoncepcji doustnej, dzięki czemu ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest znacznie niższe. Założenie spirali antykoncepcyjnej Mirena jest proste, bezpieczne i wyjątkowo szybkie.

Implant antykoncepcyjny – lepszy od plastrów

Kobiety, które nie chcą – lub z jakiegoś powodu nie mogą – stosować wkładki domacicznej, mają wygodną i bezpieczną alternatywę w postaci podskórnego implantu antykoncepcyjnego. Jest to mały, giętki plastikowy pręcik, który regularnie uwalnia niewielkie dawki hormonów zapobiegających zapłodnieniu. Implanty antykoncepcyjne (np. Implanon NXT) działają nawet przez trzy lata.

Długotrwałość działania i wygoda są niekwestionowanymi zaletami implantów antykoncepcyjnych. Pod tym względem są zdecydowanie lepsze od plastrów, które wymagają częstej zmiany (np. raz w tygodniu) i obserwacji – całkowite, a nawet częściowe odklejenie się plastra może skutkować utratą ochrony przed zajściem w ciążę.

Przeciwwskazania do założenia implantu to: żółtaczka, krwawienia międzymiesiączkowe, nowotwór w obrębie narządów rodnych lub piersi, alergia na składniki implantu, guz wątroby lub choroby wątroby, oraz żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.

Pamiętaj! Wybór metody antykoncepcyjnej powinien zawsze odbywać się w porozumieniu z ginekologiem, który przeprowadzi wywiad, badanie lekarskie, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania. Nieprawidłowo dobrana antykoncepcja może powodować nie tylko różne dolegliwości podczas jej stosowania, ale też skutkować zaburzeniami płodności po jej odstawieniu. Specjaliści z klinik leczenia niepłodności InviMed dobierają antykoncepcję z troską o zdrowie, komfort i przyszłość każdej pacjentki. Odpowiedzialna antykoncepcja zabezpiecza przed ciążą, ale nie wpływa na przyszłe starania o dziecko.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie