Anna Kiełbasińska zajęła piąte miejsce w rankingu polskich lekkoatletów Złote kolce 2022. Wygrali Katarzyna Zdziebło i Paweł Fajdek

Gala wręczenia nagród "Złote kolce" 2022 w Chorzowie
Gala wręczenia nagród "Złote kolce" 2022 w Chorzowie Lucyna Nenow
Chodziarka Katarzyna Zdziebło oraz młociarz Paweł Fajdek zostali wyróżnieni w najbardziej prestiżowym rankingu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, czyli Złote kolce. Wysokie, piąte miejsce w zestawieniu roku 2022 zajęła reprezentantka SKLA Sopot Anna Kiełbasińska.

Katarzyna Zdziebło, chodziarka LKS-u Stali Mielec, w 2022 roku na dystansie 35 km wywalczyła brązowy medal drużynowych mistrzostw świata w Omanie. Potem zdobyła srebrne medale na 20 i 35 kilometrów podczas mistrzostw świata w Eugene. Świetny sezon zakończyła jeszcze wicemistrzostwem Europy w Monachium (chód na 20 km).

Paweł Fajdek z AZS-u AWF-u Katowice zdobył natomiast piąty z rzędu tytuł mistrza świata. W Oregonie złoto zapewnił sobie rzutem na 81,98 metra.

Trenerem roku został Jacek Wosiek, szkoleniowiec Aleksandry Lisowskiej, a paralekkoatletką roku Renata Śliwińska specjalizującą się w konkurencjach rzutowych. Odkryciem roku wybrano młociarkę Ewę Różańską, srebrną medalistkę mistrzostw Europy.

Specjalne podziękowania odebrali czołowi zawodnicy, którzy zakończyli kariery – Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Łukasz Krawczuk oraz Karol Hoffmann.

Sponsorem roku został Polski Koncern Naftowy Orlen. Specjalne wyróżnienie „mecenas lekkoatletyki” odebrał minister sportu Kamil Bortniczuk. Przyjacielem lekkoatletyki został marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Imprezą roku uznano polski debiut w Diamentowej Lidze, czyli rozegrany na początku sierpnia na Śląsku Memoriał Kamili Skolimowskiej.