Ankieta o trzęsieniu ziemi

Tomasz TurczynZaktualizowano 
Instytut Geofizyki Państwowej Akademii Nauk w Warszawie gromadzi dane o ostatnim trzęsieniu ziemi, z 16 grudnia 2008 roku, w południowej Szwecji, które także uderzyło w Pomorze. W szczególności drgania odczuli mieszkańcy powiatu sławieńskiego.

- Poproszono nas o pomoc w opisaniu wstrząsów na naszym terenie przez wypełnienie ankiety - mówi Andrzej Lewandowski, starosta sławieński. - Nie mamy nic przeciwko temu i zamieściliśmy komunikat - apel skierowany do mieszkańców na naszej stronie internetowej.

Trzęsienie było szeroko rejestrowane przez lokalną oraz regionalną (polską i europejską) sieć stacji sejsmologicznych. Mieszkańcy powiatu sławieńskiego żywo wspominają to, co wtedy poczuli.
- Usłyszałem głośne łup, łup i wychwyciłem drżenie podłogi - opisuje Czesław Masalski ze Sławna. - Akurat myłem zęby w łazience. Rzuciłem wszystko i tak jak stałem, wybiegłem zobaczyć, czy blok się nie wali. Później sprawdziłem piwnicę, czy nie popękały ściany nośne budynku, ale na szczęście nic groźnego nie dostrzegłem.

- Jadłem śniadanie w kuchni, gdy poczułem drgania podłogi - stwierdza Jacek Szlauderbach z Jarosławca (gm. Postomino). - Trwało to kilka, może kilkanaście sekund.
Co mówią oboje o ankiecie? Stwierdzają, że dowiedzieli się o niej od nas. Według nich, jest ona dobrym pomysłem. - Skoro drgania są odczuwalne, to lepiej je dokładnie zbadać - uważają. - To na pewno nie zaszkodzi, a tylko pomoże.

Według naukowców z PAN, zebrane dane o odczuwalności wstrząsu przez ludzi pozwolą ocenić możliwe zagrożenie sejsmiczne północno-zachodniej Polski. Będzie to niezbędne np. przy projektowaniu ważnych obiektów inżynieryjnych. Wypełnione ankiety można przesłać pod adresem: Instytut Geofizyki PAN 01-452 Warszawa, ul. Księcia Janusza 64, fax: 022 691 59 15. Ankietę można pobrać na internetowej stronie www.igf.edu.pl

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie